pudding w kuchni hiszpańskiej
Fot. Pixhere

Jakie są prognozy dla firm turystycznych w tym roku?  Epidemia koronawirusa i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa, jakim jest zachowanie dystansu społecznego, już wpłynął negatywnie dochody touroperatorów i  przewoźników. 

jak koronawirus wpłynie na podróżowanie
Fot. Pixabay

Na koniec marca 2020r, prognoza strat w branży turystycznej to koszt 450 mld dolarów (prognoza UNWTO na rok 2020).

Przewiduje się, że po zlikwidowaniu obostrzeń, związanych z pandemią, największą popularnością będą się cieszyć wycieczki jednodniowe i citybreakery(na przykład łódką po Amsterdamie,  szlakiem piwa Guiness w irlandzkim Dublinie czy vintage shopów na Montmartrze ).

Na dłuższe wyjazdy będziemy decydować się powoli i z rozmysłem, także zwiedzanie słonecznych Włoch, pachnącej lawendą Francji, czy eksplorowanie lasów wawrzynowych na Maderze, będzie odłożone w czasie.

Nie przeszkadza to, by zaostrzyć sobie apetyty i zrobić w pamięci porządki, gdzie chcemy pojechać i dlaczego. Może będzie to potrzeba czysto duchowa, zwrócona w kierunku Orientu? Birma? Indie? Bhutan? A może czysto przyziemna i związana z doświadczeniem kulinarnym, włoskie Cacio e pepe portugalskie Cozido à portuguesa, czy też hiszpańskie specjały.

Jaka jest hiszpańska kuchnia?

Kuchnia hiszpańska kształtowała się przez tysiąclecia, a ogromy wpływ na to, co obecnie serwowane jest w danym regionie, miały lata najazdów i panowania obcych władców oraz napływ licznych imigrantów z różnych stron świata.

W starożytności przez ziemie te przetoczyły się liczne ludy, m.in. Celtowie, Kartagińczycy, Fenicjanie, Rzymianie i Arabowie. Ci ostatni zadomowili się tu na setki lat, wprowadzając własną kulturę, tradycję i religię. Zostali ostatecznie wyparci przez chrześcijan, pozostawiając po sobie cenną spuściznę w postaci wspaniałej architektury, sztuki i kuchni, m.in. aromatycznych dodatków i przypraw takich jak: cynamon, kolendra, kmin, migdały i cytrusy.

W czasach swej potęgi Arabowie zdominowali niemal cały Półwysep Iberyjski, dlatego też wpływy ich kultury widoczne są w prawie każdym regionie Hiszpanii.

Kuchnia hiszpańska opiera się głównie na specjalnościach regionalnych, przyrządzanych z produktów charakterystycznych dla kuchni śródziemnomorskiej. W kuchni hiszpańskiej najczęściej królują ryby, owoce morza, warzywa, oliwa z oliwek, pikantne wędliny oraz jagnięcina przyrządzane na mnóstwo sposobów.

śniadanie na słodko
Fot. Piqsels

 

Hiszpańskie śniadanie na słodko

Hiszpański dzień zaczyna się późno, między 8 a 10 powoli rozkręca się maszyna rutyny. Trzeba paliwa, więc dzień  w Hiszpanii musi zacząć się od kawy.

Śniadanie to często tylko kawa, a można jej spotkać klika rodzajów, np.: Café solo – kawa bez mleka, albo  Café cortado – co oznacza dosłownie „ucięta kawa”, a jest to espresso z odrobiną mleka.

Churros

Są to tradycyjne, tłuste wypieki hiszpańskie. Wytwarzane z wyciskanego na głęboki olej ciasta i smażonego w wysokiej temperaturze. Serwowane są nie tylko rano, ale także po południu, jako podwieczorek. Najlepiej smakują wymoczone w gorącej czekoladzie, kakao, bądź filiżance kawy.

 

Turron

W dalszym ciągu pozostajemy w słodkim klimacie.  Turron jest to odmiana nugatu w formie dużego batonu lub tabliczek.

Jego głównym składnikiem są migdały (całe lub zmielone), cukier i miód. Popularny szczególnie w okresie Bożego Narodzenia. Dzięki nim zapomnina się o bólu porannego wstawania.

 

Flan

Pochodzący z Walencji, rodzaj puddingu z warstwą płynnego karmelu na górze. Spożywany jest na zimno. Wersja klasyczna składająca się z mleka, jajek i cukru to flan casero.

Jednak można go łączyć praktycznie ze wszystkimi dodatkami: migdałami, wanilią, cynamonem, świeżymi owocami, płynną czekoladą, pistacjami czy konfiturami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here