detergenty do akcesoriów makijażowych
Fot. Pxfuel

Pędzle myjemy zbyt rzadko, a makijaż wykonujemy codziennie. Używamy produktów w kremie, produktów suchych, wszystko to znajduje się później na naszych pędzlach.

Wszystko potrzebuje cennej uwagi, nawet drobiazgi na pozór mało istotne, z którymi codziennie mamy do czynienia. Wstajemy rano, oczyszczamy twarz i nakładamy makijaż, po czym w pośpiechu , odliczając każdą sekundę wyruszamy z domów. Wieczorem zmywamy makijaż, pielęgnujemy twarz kremami lub olejami, ciało masłem lub balsamem, a po obudzeniu ponownie makijaż, rutyna, rutyna, kołowrotek błahych zdarzeń.

jak myć pędzle do makijażu
Fot. Piqsels

Tymczasem na naszych akcesoriach do makijażu narasta warstwa na warstwie,  jak twór geologiczny, masyw górski zbudowany z podkładu, rozświetlacza czy i cieni do powiek.  Fuj, myślenie o tym przyprawia o ciarki.  Wszystko wymaga porządków, nasz organizm potrzebuje diet oczyszczających, mieszkanie  sprzątania, tak  jak i drobne przedmioty w domu, potrzebują nanosekundy naszego czasu.

Japończycy mówią, że przedmioty mają duszę.. Zadbajmy więc o pędzle do makijażu, o prozę życia.

 

Pędzle do makijażu – jak często musimy je czyścić?

Do wykonania makijażu używamy produktów o różnej konsystencji:  w płynie, w kremie, produktów suchych, wszystko to znajduje się później na naszych pędzlach.

Produkty płynne lub kremowe są zastygające i zazwyczaj osiadają na naszych akcesoriach do makeupu.   W zastygłych warstwach zaczynają powstawać bakterie, które my potem- używając  codzienny makijaż przenosimy na naszą twarz i powieki.

Pędzle używamy nie tylko po to, aby wykonać precyzyjnie makijaż, ale także by dozować kosmetyki i nie nakładać ich grubymi warstwami. Warstwa nadmiarowa pozostaje więc na pędzlach, które po upływie kilku godzin są siedliskiem bakterii.

 

Jak często myć pędzle?

Pędzle do makijażu możemy podzielić na dwie grupy, są to pędzle do makijażu produktami w kremie i półpłynnymi oraz pędzle do makijażu suchego, w pudrze i w kamieniu.

Teoretycznie powinnyśmy je myć każdorazowo po użyciu. W praktyce nie mamy na to czasu, szczególnie rano, kiedy spieszymy się do pracy. Albo zwyczajnie zapominamy lub nam się nie chce. Dobrze byłoby zadbać o mycie pędzli raz w tygodniu, i usunąć zalegające na nich warstwy.  

Dłużej nam posłużą, a makijaż wykonamy w sposób zgodny z zasadami higieny twarzy. Pędzle do produktów sypkich można czyścić rzadziej, 2-3 razy w miesiącu.

 

Czym myć pędzle, jak je pielęgnować?

Odpowiedz nie jest taka prosta i oczywista. Czy używać produktów dedykowanych usuwaniu zabrudzeń z pędzli czy zwykłą wodą z mydłem?

Pędzle można podzielić na te, które mają włosie syntetyczne i na te które są z naturalnym włosiem. Syntetyczny włos jest łatwiejszy do utrzymania. Na nich produkt aż tak mocno się nie utrzymuje, nie pochłaniają tak produktu jak pędzle z włosiem naturalnym.

Włosie naturalne myjemy delikatnie szamponem o lekkim składzie na przykład szamponem dla dzieci lub naturalnym mydłem.  Pędzle syntetyczne są łatwiejsze w utrzymaniu, tez obchodzimy się delikatnie, by posłużyły więcej niż na jeden sezon. Pędzle dobre jakościowo powinny nam posłużyć na kilka lat.

Powinniśmy zainwestować w dobre gatunkowo pędzle, które posłużą nam na dłuższy okres czasu.

Pędzle myjemy delikatnymi szamponami, mydłami naturalnymi lub detergentami specjalnie przeznaczonymi do tego.

Myjemy delikatnie nie szarpiąc za włosie i nie uszkadzając ich. Uważamy, żeby nie zalewać ich dużym strumieniem wody, gdyż woda może dostać się do obudowy, i oddzielić ją od włosia.

Płuczemy bardzo dokładnie, gdyż niewypłukane z detergentu włosie skleja się i robi się sztywne.

czyszczenie pędzli do makijażu
Fot. Pixhere

Pędzle należy suszyć na ręczniku w przewiewnym pomieszczeniu.

Ważne, żeby włosie niezależnie czy jest syntetyczne czy naturalne nie dotykało blatu podczas suszenia. Dbamy o to by nie uległo odkształceniu i nie zdeformowało się.

Pędzle syntetyczne są mniej podatne na odkształcenia, ale tez postępujemy z nimi ostrożnie.

Pędzle traktowane z „należnym im respektem” i będą satysfakcjonującym narzędziem, dzięki któremu wykonamy nasz codzienny makijaż albo wieczorowo zaskoczymy klasycznym stylem lub olśnimy w stylu glamour.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here