sesja zdjęciowa rodzinna
Fot. Piqsels

Nie trzeba wielkich planów, ani zniewalających finansowo budżetów, żeby robić dobre zdjęcia portretowe.  Nie musimy też porywać się na dalekie podróże, żeby uchwycić emocje na zdjęciu.

Na pewno smakowitym kąskiem dla każdego fotografa-amatora jest uchwycenie różnic kulturowych i społecznych na zdjęciu. Nie ma żadnych wątpliwości, że złapanie pogrążonego w modlitwie Birmańczyka czy ubranej w kimono Japonki, ma dodatkowe walory poznawcze.

portret dzieci w obiektywnie
Fot. Piqsels

Zdjęcie portretowe dostępne od zaraz

Jeśli jesteśmy bardziej typem domatora, albo sytuacja finansowa nie pozwala nam na to, by doświadczać odmienności, lub organizować sesje zdjęciowe w plenerze, to wystarczy rozejrzeć się dookoła, a okaże się że portrety z charakterem możemy robić dosłownie w każdej chwili. Mogą być to zdjęcia familijne albo autoportrety.

Nasza rodzina, przyjaciele i ich bliscy, są idealnym motywem zdjęciowym. Dbając o podstawy dobrego oświetlenia, możemy wykonać bardzo ciekawe ujęcia, bo naszą przewagą jest znajomość zachowań osoby i lepsza przewidywalność.

Komunikacja między nami a fotografowaną osobą jest w dużej mierze ułatwiona i czujemy się bardziej na luzie.

 

Portrety dziecięce w obiektywie

Jeśli to nasze dzieci są obiektem zainteresowania, to zawsze musimy tez liczyć się z tym, że mogą być zarówno cudownie słodkie, jak i po prostu trudne i niesforne, wszystko zależy od ich charakteru i jak sobie z nimi radzimy na porządku dziennym.

Trzeba być przygotowanym na to, że dzieci szybko się nudzą, trudno im wytrwać w jednej pozycji i trzeba je czymś zająć ,żeby na chwilę były skoncentrowane.

Dobrym polem zdjęciowym są momenty „kradzione” z ich przestrzeni zabawy.  Możemy zorganizować im jakieś zajęcie, żeby były nim pochłonięte, albo możemy wykorzystać ich działania codzienne np. podczas kąpieli  lub na placu zabaw.

Portrety, jakie możemy uzyskać z takich sesji, okazują się potem miłe dla oka, bo nasi mali bohaterowie są rozluźnieni i pełni zaangażowania.

Fotografowanie ich , kiedy przebywają w większej grupie dzieci,  na przykład  podczas uroczystości rodzinnych w czasie programu animacyjnego, może być momentami bardzo frustrujące dla nas,  wymagające pokładów cierpliwości i wypstrykania wielu klatek po sobie.

W przeciwieństwie do fotografii produktowej, gdzie wszystko jest statyczne i przewidywalne,  nasz obiekt jest w ciągłym ruchu, ale przez to możemy być tez mile zaskoczeni.

dziecięce zdjęcia portretowe
Fot. Piqsels

 

Portrety familijne

Uroczystości rodzinne typu wesela, komunie, chrzciny czy Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanocne (czyli zjazdy rodzinne), są doskonałą okazją do wykonywania zdjęć portretowych, wszyscy z reguły tryskają dobrym humorem i łatwiej uchwycić jest dobry moment.

Warto używać programy graficzne do obróbki zdjęć, które uszeregują i skategoryzują zdjęcia według naszego kryterium (np. Adobe Lightroom) -bardzo ułatwiają wyłuskanie dobrych zdjęć z setek przeciętnych

 

Jak wydobyć rysy twarzy?

Fotografia portretowa  jest wymagająca, niejeden fotograf-amator uzna, że na pewno trudniejsza niż reportaż zdjęciowy (np. z dnia ślubu).

Chodzi przecież o to, by uchwycić charakter i ducha osoby, niezależnie od wieku osoby przed obiektywem. U niektórych łatwo jest wydobyć ten charakterystyczny rys, bo są od razu widoczny w obiektywnie,  inni będą potrzebować kilku sesji, żeby ich cechy zostały odsłonięte.

Starsze osoby mają twarze poorane zmarszczkami , rysy są wyrzeźbione. Podobnie osoby pracujące fizycznie lub w trudnych warunkach klimatycznych.

Charakter możemy wydobyć dzięki odpowiedniemu oświetleniu bocznemu, które wydobędzie faktury i krawędzie.

Programy graficzne, takie jak wspomniany już Lightroom albo Colour Efex Pro, oferują możliwość jeszcze większej zabawy ze światłem w modułach Clarity (Lightroom) i Tonal Contrast (Colour Efex Pro).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here