zdjęcia w plenerze porady
Fot. Piqsels

Praca w terenie każdorazowo jest ekscytującym przeżyciem.  Portret wzbogaca się nie tylko o emocje fotografowanych osób, ale też do kompletu dochodzi interesujące  tło i dobre światło. 

Portret z bujną zieloną roślinnością na drugim planie, na przykład na subtropikalnej Maderze, czy na klifach w Irlandii, dodatkowo wzmacniają wartość poznawczą i emocjonalną zdjęć.

plener fotograficzny
Fot. Piqsels

Rozmawiaj – to rozluźnia i wspiera obie strony

W trakcie sesji zdjęciowej ważna jest rozmowa – to dzięki niej mamy szansę, że portretowana osoba zapomni o obecności obiektywu i rozluźni się.

Istotne jest, by atmosfera, w której odbywa się praca nad ciekawym portretem, była dla obu stron przyjazna i komfortowa.

Nie musimy rozmawiać tylko wtedy, kiedy wykonujemy autoportret 🙂

Nie obawiajmy się rozmów, one nie zniszczą zamierzeń zdjęciowych, luz i swoboda są podstawą dobrych zdjęć, narzeczeńskich w plenerze, reportażowych z sesji ślubnej czy pozowanych ze ślubu, a przede wszystkim portretowych, jakichkolwiek! Brak kontaktu i nici porozumienia będą psuły wszystkie zamiary.

To, czy kontakt z osobą fotografowaną jest pozytywny widać od razu w obiektywie – spojrzenie, mimika, gesty – wszystko to powie, jakie nastawienie ma do zdjęcia nasz bohater.

Jeśli portretowaną osobą jest ktoś z rodziny, to mamy sprawę ułatwioną, etap budowania pierwszego wrażenia i struktury rozluźniającej rozmowy mamy z głowy.

Robiąc zdjęcia nie zapominajmy, by osoba miała kontakt wzrokowy z obiektywem, oczy powinny być ostre, a tło do portretu jak najbardziej stonowane lub minimalistyczne –tak, by nie odwracało uwagi od głównego bohatera.

 

Sprawdź pogodę

– to wstępne informacje o oświetleniu

Światło  to drugi najważniejszy czynnik obok dobrej współpracy.

Pogody niestety nie da się przewidzieć w stu procentach.

Zależy też w jakiej strefie klimatycznej wykonujemy zdjęcia portretowe. W stabilnych, letnich warunkach regionów Morza Śródziemnego, jak Włochy, Grecja czy Hiszpania, o oświetlenie nie musimy się martwić.

Co innego, jeśli zdjęcia robimy tam, gdzie pogoda lubi płatać figle. Dobrze jest zapoznać się z prognozą, która albo da nam wsparcie, albo pokrzyżuje plany.

Dla warunków polskich warto sprawdzać trzydniowe prognozy numeryczne icm.edu.pl – są stosunkowo wiarygodne, bardziej niż aplikacja accuweather.

Jeśli spodziewany jest deszcz, bądź załamanie pogody, dobrze jest na bieżąco sprawdzać radar pogodowy na stronie pogodynka.pl.

Dzięki informacjom o spodziewanym zachmurzeniu, dowiemy się, czy mamy spodziewać się światła ostrego czy też rozproszonego. Wstępnie możemy oszacować, czy oświetlenie naturalne sceny portretu będzie ostre i bezpośrednie, czy też zmiękczone i nieukierunkowane.

 

Ustal porę dnia na sesję zdjęciową

Ustalamy, w jakiej porze dnia chcemy wykonać portretowanie. Planowanie terminu czasowego pomoże w doprecyzowaniu warunków oświetleniowych. Powinno się unikać wykonywania portretów w godzinach południowych.

 

Obejrzyj wcześniej miejsce

Sprawdźmy informacje na temat miejsca, które wybraliśmy jako scenografię do portretu, jeśli są to miejsca zabytkowe, to bazę zdjęć znajdziemy w Internecie.

Zorientujemy się w ten sposób, czy będziemy dysponować cieniem i czy są duże różnice w ekspozycji pomiędzy obszarami pierwszego planu lub cienia.

Wiedząc już wstępnie, czego możemy spodziewać się od oświetlenia, planujemy czy wykorzystać jeszcze dodatkowo blendę.

zdjęcia w plenerze jak robić
Fot. Piqsels

Adaptacja do sytuacji

I bądźmy elastyczni, bo wszystko zmienia się, pogody nie da się kontrolować, podobnie jak nastroju osoby portretowanej, zróbmy jednak wszystko, żeby jak najlepiej się dostosować, a efekty tej pracy, zostaną na pewno docenione.

Bardzo ważne jest to, byśmy mieli w zanadrzu pakiet pomysłów gotowych do wykorzystania w zmieniających się okolicznościach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here