reportaż ślubny, fotografia ślubna
Fot. Pixabay

Sesja ślubna reportażowa jest dokumentacja najważniejszych chwil naszego życia. Ma być ona kompilacją ludzi i zdarzeń, emocji, przedmiotów, które wiążą się z tą najważniejszą chwilą w życiu. To, co powierzamy w przestrzeń obiektywu fotograficznego ma po latach służyć przywołaniu tych samych uczuć. Obiektyw musi zaś być we właściwych rękach, oto klucz do sukcesu.

reportaż slubny, fotografia ślubna
Fot. Pixabay

 Reportaż ślubny

Na co zwrócić uwagę

Po przejrzeniu bazy dostępnych usług fotograficznych w Internecie, zapoznaniu się z opiniami innych użytkowników, zaczynamy od przeglądu prac zamieszczonych na na blogach i stronach firmowych fotografów. Można skorzystać z poradników zamieszczonych na portalach ślubnych, w których artyści reklamują swoje usługi. Mamy do wyboru ogromną ilość ofert, które należy uważnie wyselekcjonować. Sprawdzamy również dostępność usług w wybranym przez nas terminie, w końcu fotograf to zawód wolnych ludzi. Co musimy jeszcze zrobić? Wybrać ta osobę, z która chcemy na dłużej popracować. To świadek i obserwator jednej z naszych najintymniejszych chwil w życiu.

W poszukiwaniach zwracamy uwagę na estetykę i naturalność zamieszczanych w portfolio prac fotografa. Umiejętność uchwycenia dynamiki zdarzeń tez jest cecha, która ma istotne znaczenie.

Różnice między zdjęciową sesja ślubną

a sesją reportażową

Reportaż tym się rożni od sesji ślubnej, ze inny jest czas poświęcony na jedne i drugie ujęcia.

W reportażu ważny jest luz.  Reportażysta ma sprawić swoim umiejętnym prowadzeniem sesji, by ten luz był, nie ma formalności, a najlepiej żeby para młoda nie zauważała obecności obiektywu. Dobry fotograf nie gwiazdorzy, jest dyskretny. Natomiast sesja ślubna jest wyreżyserowana, wszystko jest uzgodnione wcześniej, każdy detal. Każda scena sesji ślubnej jest starannie wymodelowane, w reportażu-nie. Tu ma rządzić spontaniczność, tylko sam przebieg sesji jest wcześniej ustalony. Istotą reportażu jest szybka reakcja na zmienność. Nie tylko warsztat się liczy, ale i refleks. Decydujemy, które momenty ze całej ślubnej historii nadają się na to, aby podzielić się nimi z bliskimi osobami. Sesja reportażową może być materiałem na kalendarz, który potem wręczymy, jako prezent dla bliskich albo kartka z podziękowaniem dla rodziny i przyjaciół, ze uczestniczyli razem z nami w tej wyjątkowej chwili.

Reportaż ślubny

-przebieg sesji

Reportażysta jest z młoda para przez cały dzień, od wczesnych godzin porannych aż do końca weselnych chwil. Przygląda się pannie młodej podczas wizyty w salonie fryzjerskim, a potem przy wykonywaniu makijażu przez wizażystkę. Dla części pań te momenty są zbyt intymne i nie będą chciały ich uwiecznienia. Reportaż towarzyszy celebracji momentów tuz przed ślubem. Zakładania sukni ślubnej, garnituru i muszki, wymiany gestów, uścisków, uśmiechów i łez wzruszenia. Na zdjęciach z sesji obejrzymy dokładnie suknie ślubna panny młodej, zanim zostanie założona, buty i ozdoby do włosów, podejrzymy jaki pan młody wybrał garnitur. Bukiet i dekoracje, to wszystko było przecież szczegółowo ustalane z konsultantem ślubnym, albo było nasza całkowicie niezależna inicjatywa. Reportaż przenosi się potem razem z para młoda na ceremonie i na sale. Jest na z nami nie tylko podczas pierwszego tańca, ale do końca imprezy. Umiejętnie pracuje ze światłem, wyłapuje wszystkie niuanse, które potem zaakceptujemy w pamiątce z ślubu. Na koniec towarzyszy zmęczeniu, to tez trzeba umiejętnie pokazać. Dla tych, którzy chcą mieć pełny materiał, polecane jest wynajęcie dwóch niezależnych fotografów, którzy towarzysza oddzielnie pannie młodej i panu młodemu. Kolejne sesje prowadzi się w plenerze, ale tez w studiu, zależy, czego oczekujemy, aby reportaż właściwie się poskładał w jedną, spójną całość.

fotografia ślubna, reportaż ze ślubu
Fot. Pixabay

Fotograf, który wykonuje reportaż często musi służyć parze młodej rada, a nie każdy ma do tego dobre predyspozycje. Doświadczenie to wartość nadrzędna, którą powinniśmy się kierować przy wyborze obserwatora naszej życiowej decyzji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here