birma

Wydawać by się mogło, że wszystko zostało już odkryte i nie istnieje miejsce, które mogłoby zaskoczyć współczesnego podróżnika swoją egzotyką.

Obecnie podróże nawet do najdalszych zakątków świata nie stanowią dla człowieka żadnego problemu.

Wystarczy sporządzić listę rzeczy niezbędnych, spakować bagaż i zarezerwować lot. Coraz trudniej jest także zaimponować znajomym, na których wyjazd poza kontynent nie robi już żadnego wrażenia.

Jednak najgorszy los spotyka tych, którzy wyruszyli w podróż, poszukując odosobnienia. W każdym miejscu na świecie można natknąć się na niezliczone rzesze turystów, których obecność nie pozwala podróżnikowi doświadczać magii odwiedzanego zakątka.

Być może „Kraj silnych jeźdźców”, jak naród birmański określa swoje państwo, to ostatnie miejsce, w którym prawdziwy wędrowiec odnajdzie to, czego szukał.

 

Mjanma, czyli kraj silnych jeźdźców

Birma, której oficjalna nazwa to Republika Związku Mjanmy, jest państwem położonym w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim, wzdłuż rzeki Irawadi.

Stolicą Birmy ogłoszono w 2005 roku Naypyidaw, który jest trzecim pod względem liczby ludności miastem w Mjanmie.

Największym miastem jest Rangun, a zaraz po nim Mandalaj.

Warto wspomnieć, że Mjanma do 1948 roku znajdowała się pod panowaniem brytyjskim. To właśnie z tego okresu pochodzi nazwa „Birma” używana przez angielskich kolonizatorów. Sam naród birmański używał nazwy Mjanma („Kraj silnych jeźdźców”).

Obecnie stosuje się zarówno pojęcie Mjanma, jak i Birma. Podróże pozwolą zainteresowanym przybliżyć kulturę tego kraju.

Birma dawniej

Historia Birmy zafascynowała niejednego podróżnika. Bamarowie, którzy stanowią najliczniejszą grupę etniczną, przybyli na tereny Mjanmy około IX wieku, natomiast powstałe w XI wieku Królestwo Paganu dało początek państwowości birmańskiej.

Upadek Paganu nastąpił w 1287 roku, gdy królestwo zostało zdobyte przez Mongołów. Rozpoczął się okres chaosu i walk wewnętrznych.

Kraj udało się zjednoczyć dopiero w XVI wieku, jednak nie na długo. Po śmierci króla Bayinnaunga państwo znów pogrążyło się w politycznym nieładzie. XIX wiek był okresem intensywnej kolonizacji.

W 1853 roku Wielka Brytania, po przegranej Mjanmy w wojnie brytyjsko-birmańskiej, dokonała aneksji Dolnej Birmy, a niedługo potem nastąpiło wcielenie Górnej Birmy do Indii Brytyjskich. 4 stycznia 1948 roku Mjanma uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii.

Niestety po odzyskaniu niepodległości gospodarkę Mjanmy drążyły konflikty wewnętrzne i dopiero reformy w 2011 roku wydźwignęły kraj ze ekonomicznej, skrajnej nędzy.

 

7 wyjątkowych miejsc, do których warto się udać:

  1. Shwedagon Paya w Rangun – to świątynia buddyjska położona w dawnej stolicy Mjanmy. Uważa się ją za najświętsze miejsce w Birmie, ponieważ zawiera w sobie 8 włosów z głowy Buddy Gotamy.
  2. Złota Skała Birma – znana również jako pagoda w stanie Mon – to miejsce, do którego każdego roku przybywają wyznawcy buddyzmu. Najwięcej pielgrzymów można tu spotkać w okresie od października do marca. Momentem kulminacyjnym jest dzień Pełni Księżyca miesiąca Tabaung (przypadający w marcu). Z tym miejscem wiąże się bardzo ciekawa legenda. Według niej król Thatôn umieścił na szczycie góry granitowy głaz, w którym wydrążył schowek, gdzie miały się znaleźć trzy święte włosy podarowane przez Buddę trzem eremitom mieszkającym na trzech różnych szczytach pobliskich gór. Wielu birmańczyków, podróżujących w te strony, wierzy, że skała nie leży bezpośrednio na szczycie góry, lecz delikatnie się nad nim unosi.
  3. Jezioro Inle Lake – to kolejny punkt, którego nie wolno pominąć, planując wycieczkę. Podczas wyprawy po jeziorze, turyści mogą podziwiać malownicze krajobrazy oraz świątynie położone tuż nad samą wodą.
  4. Pagan – to starożytne miasto położone w środkowej Mjanmie nad rzeką Irawadi. Okolica słynie z ogromnej liczby buddyjskich pagód, stup, świątyń, klasztorów oraz innych obiektów. Pagan to istny raj dla miłośników architektury. Do najważniejszych obiektów należą: Pagoda Szwezigon, Świątynia Sulamani, Świątynia Gawdawpalin czy Świątynia Ananda.
  5. Mandalaj – to jedno z największych miast Birmy, będące jej stolicą w latach 1857-1885. Przebywając w Mandalaj, warto udać się na Wzgórze Mandalaj, które przez bardzo długi czas było traktowane jako święta góra. Następnie należy odwiedzić Pałac Królewski oraz zobaczyć Klasztor Shwenandaw. Ważnym miejscem jest także Świątynia Mahamuni. Natrafić można tam na posąg, w którego według podań Budda Tchnął życie obejmując go siedmiokrotnie. Buddyści uważają ten posąg za Święty Żywy Wizerunek Wielkiego Mędrca (Mahamuni).
  6. Ogród Zoologiczny Yadanabon – pobyt w Mandalaj powinien zakończyć się wizytą w małym zoo zlokalizowanym między Pałacem Królewskim a Wzgórzem Mandalaj. Warto wiedzieć, że jest to jedyne zoo posiadające birmańskiego żółwia rzecznego
  7. Wielka Królewska Pagoda w Mingwan – pagoda znajduje się w miejscowości położonej na zachodnim brzegu rzeki Irawadi. Podobnie jak w przypadku innych świątyń, z tym miejscem również wiąże się legenda. Wyznawcy buddyzmu utrzymują, że w budowie Pagody pomagał król natów Thagyamin, który nocami posyłał anioły. Niezauważone przez nikogo istoty miały posuwać prace budowlane do przodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here