jarmuż korzyśći
Fot. Pxfuel

Jedliście chipsy z jarmużu?  Mixtura z oliwy, carry, soli morskiej zapieczona z pofałdowanymi liśćmi jarmużu, ma honorowe miejsce na niejednym języku, a nawet jest już po intronizacji – króluje.

jarmuż w polskiej kuchni
Fot. Piqsels

Wyskubany, rozczochrany jarmuż, jest odmianą kapusty warzywnej, a jego właściwości prozdrowotne są nieocenione.

Zaliczany jest podobnie jak awokado do superfoods, czyli do produktów bogatych w składniki odżywcze, których regularne spożycie przynosi zdrowotne korzyści.

Spożywamy liście jarmużu –  albo w formie ugotowanej albo w postaci surówek.

Na pierwszym miejscu prozdrowotnych właściwości jarmużu wymienić należy działanie antynowotworowe.  Jest warzywem krzyżowym, które zawiera glukozynole, – czyli związki chemiczne, które następnie są przekształcane w izotiocyjaniny – wspierające układ odpornościowy i łagodzą stany zapalne, w tym nowotworowe.  Związki te uwalniają się one w czasie rozdrabniania ścian komórek roślinnych, dlatego też powinno się jarmuż dokładnie siekać lub blendować.

Liście jarmużu są bogate w wiele korzystnych dla zdrowia polifenolowych związków flawonoidowych, takich jak luteina, zeaksantyna i β-karoten oraz witaminy. Jest powszechnie uprawiany w Europie, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Dieta z dużą zwartością jarmużu, dzięki jego właściwościom antyoksydacyjnym, spowalnia także procesy starzenia organizmu. Jeszcze jakby wygładzał zmarszczki – nic, tylko okładać się liśćmi jarmużu 🙂

 

Liście jarmużu to czysty błonnik

Zielone liście jarmużu to naturalne źródło błonnika, i są przez to rewelacyjnym środkiem używanym przeciw zaparciom.

W skali ANDI jarmuż zajmuje najwyższe miejsce – ma 1000 punktów w rozpiętości od 0-1000 jednostek. Tak wysokie miejsce oznacza, że jarmuż ma bardzo wysoka gęstość odżywczą, a sama skala ANIDI (Aggregate Nutrient Density Index) ocenia żywność pod kątem dostarczanych składników pokarmowych na każdą jednostkę spożytej kalorii.

Zalecany podczas stosowania wielu rodzajów diet, jest sycący (w końcu to superprodukt), i na długo blokuje potrzebę podjadania. Jest idealnym elementem diet lekkostrawnych, zalecanych szczególnie dla dzieci i osób starszych, a także w dietach stosowanych podczas chemioterapii u osób walczących z nowotworami.

 

To nie wszystko- bierzemy cały pakiet jarmużowych korzyści

– liście jarmużu maja dużo witaminy C (tylko papryka i pietruszka naciowa maja więcej), i inne witaminy, takie jak E, PP, H oraz witaminy z grupy B.

Mało? –są w nim składniki mineralne, takie jak magnez, fluor, fosfor, potas i związki siarki

Jarmuż zawiera w sobie bogactwo witaminy K (1 szklanka jarmużu to 600% dziennego zapotrzebowania na witaminę K. Jarmuż jest źródłem beta-karotenu, zawiera białka, cukry, żelazo, kwas foliowy oraz łatwo przyswajalną formę wapnia

jarmuż jak jeść
Fot. Pxfuel

Jeszcze kilka lat temu nie był zbyt ceniona rośliną w kuchni – teraz modne warzywo

Jarmuż jest jednoroczną rośliną, która preferuje urodzajne i bogate w składniki organiczne gleby. Lepiej się czuje w chłodnym klimacie, z warunkami do lekkich przymrozków. Niskie temperatury poprawiają smak jarmużu. Z całej listy warzyw kapustnych, to jarmuż ma najmniejsze wymagania, co do temperatury.

Niektóre odmiany tolerują spadki temperatur nawet do -15 st (np. kapral i kadet). W Polsce jarmuż uprawiany jest głównie na zbiór późno jesienny i zimowy.

Najsłodszy z rodziny jarmuży jest jarmuż czerwony, którego można spokojnie spożywać na surowo. Dobry do soków, koktajli i sałatek – wystarczy go zmiękczyć w dłoniach, aby rozbić błonnik i ułatwić trawienie.

Zdejmując różowe okulary – jarmuż nie jest ideałem

Żeby nie było tak sielsko i słodko, jarmuż jest warzywem –brudasem, należy do tak zwanej „Brudnej 12 –stki” w raporcie EWG, czyli roślin najłatwiej wchłaniających pestycydy i herbicydy, tuz po truskawkach i szpinaku.

Pomimo drugiej natury jarmużu i tak trudno sobie odmówić pysznego pesto z jarmużu z czosnkiem, pietruszką i z migdałami..Na zdrowie!

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here