jak dbać o higienę w czasie epidemii koronawirusa
Fot. Piqsels

Mycie rąk to wraz ze stosowaniem maseczki ochronnej aktualnie jedyny skuteczny środek naszej obrony przeciwko pandemii.

Mamy jednak nadzieję, że wkrótce nie jedyny, bo badania nad szczepionką przeciwko COVID-19  są kluczowe i kilkanaście grup badawczych niezależnie od siebie pracuje nad jej wynalezieniem.

jak myć ręce
fot. Pxhere

Póki co, najważniejsze jest, byśmy przestrzegali podstawowe zasady higieny w czasie pandemii,  z czego mycie rąk jest tą czynnością, nad którą zdecydowanie panujemy i jedną  z najważniejszych rzeczy, które możemy zrobić, aby chronić siebie, swoją rodzinę i całą społeczność.

Czy na pewno wiesz, jak umyć prawidłowo ręce?

Pozornie banalna czynność, której opanowanie wydaje się mieć swoje miejsce w odległych czasach wczesnego dzieciństwa.

Czas na handfullness!!

i odpowiedzi na kilka pytań:

  • Ile czasu trzeba myć ręce, aby mieć pewność, że są faktycznie umyte? 20 sekund. Jak to policzyć? Liczyliście kiedyś podczas górskiej wędrówki jak daleko jest burza? Od usłyszenia jednego grzmotu do następnego należy liczyć 121 122 123 – co daje 1 km. Zabawmy się z liczeniem sekund 121 122 123- i mamy 3 sekundy. Obłędne, ale można wytrenować.
  • Czy dotknięcie mokrego kranu naprawdę może zniweczyć całe 20 sekundowe mycie?-Niestety tak – na kranie mogą być te same zarazki, z którymi rozpoczęliśmy proces oczyszczania rąk. Co możemy zrobić ? Użyć łokcia, chusteczki higienicznej lub ręcznika papierowego, aby go zakręcić.   
  • Jak mocno szorujemy ręka o rękę? Większość ludzi nie trze rąk wystarczająco energicznie,- musimy to robić „z życiem” i z „użyciem” mydła. 
  • Czy naprawdę musimy do końca osuszać ręce? Tak- w większości przypadków nie robimy tego dokładnie, albo mamy niedosuszone albo nadmiar wilgoci odprowadzamy w ..naszą odzież. A zarazki kochają wilgoć –  to warunki idealne do namnażania się. Ręce dokładnie osuszamy, usuwając w ten sposób resztki bakterii.
higiena osobista w czasie pandemii
Fot. Pxfuel
  •  Co z suszarką do rąk? Pod względem higieny najlepsze są ręczniki papierowe. Suszarki do rąk też mogą być, o ile dokładnie osuszymy ręce. Na pewno są lepszym rozwiązaniem, niż wycieranie rąk o bluzkę czy o spodnie.
  • Czy można zrobić żel antybakteryjny samodzielnie? -jak najbardziej, ale w oparciu o min.70% alkohol etylowy, którego wysuszające dla skóry działanie można złagodzić poprzez dodanie żelu aloesowego.
  • I nie zapominajmy o pozostałych regułach #zostańwdomu, #wsparciemusthave, #koronomaska, #wzmacniamodporność.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here