dlaczego nalezy nosić maskę ochronną
Fot. Pixabay

Znaleźliśmy się w sytuacji, kiedy znamy wszystkie reguły, jak powinniśmy się zachować w czasie pandemii koronawirusa, ale niestety nie możemy się do wszystkiego zastosować z uwagi na jeden fakt –  braku środków.

 

maseczka ochronna
Fot. Shutterstock

 

Maska ochronna DIY

Na portalach internetowych można znaleźć instrukcje jak samodzielnie wykonać żel antybakteryjny, płyny do odświeżania powierzchni i jak zrobić maseczkę ochronną.

Nie powinno to mieć miejsca, ale rzeczywistość jest nieubłagana. W obiegu światowym brakuje maseczek ochronnych. W katastrofalnej sytuacji znalazły się służby epidemiologiczne, szpitale i inne placówki zdrowia, które ochrony potrzebują najbardziej.

Jeśli ktoś ogląda transmisje z konferencji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), to wie, że stosowanie masek w krajach azjatyckich było i jest nadal obligatoryjne, a ich nieużywanie, to jak popełnienie moralnego wykroczenia w stosunku do obowiązku obywatelskiego.

 

#Koronomaska hamuje rozpraszanie się

cząsteczek wirusa

Wiele badań pokazuje, że powszechne przestrzeganie podstawowych zasad higieny w czasie pandemii: noszenie maski może być bardzo skutecznym uzupełnieniem mycia rąk, zachowania dystansu społecznego, wspieranie układu immunologicznego i innych środków łagodzących pandemię.

Urzędnicy ds. Zdrowia w Chinach, Hongkongu, Singapurze i Japonii sugerują, że ludzie powinni nosić maski w sytuacjach, kiedy mają objawy chorobowe, w tym szczególnie matki karmiące dzieci i osoby sprawujące opiekę nad seniorami.

 

W jakich sytuacjach konieczne

jest założenie maski ochronnej

Zaleca się tez używanie masek w miejscach, gdzie ludzi może być więcej. Ograniczyliśmy już do minimum takie możliwości, nie mniej jednak, mogą one wystąpić – na przykład, jeśli z jakiś innych przyczyn niż koronawirus, musimy udać się na SOR, albo po prostu po zakupy żywnościowe.

Jak powszechnie wiadomo, wirus SARS-2 Cov19, przenosi się drogą kropelkową, i pozostaje na różnych powierzchniach przez dłuższy czas, do kilku godzin.

 

Noszenie maseczek ochronnych ogranicza rozprzestrzenianie się wirusa.

Badania wykazały również, że noszenie maski (w połączeniu z myciem rąk) ogranicza rozchodzenie się infekcji w gospodarstwach domowych lub innych wspólnych przestrzeniach życiowych, takich jak korytarze czy hol.

 

 

Ale jak zdobyć maskę, skoro nie ma masek?

Internet ma plan: zrób własną korona maskę.

Na YouTube znajdziemy wiele vlogów i tutoriali, które pokazują, jak samemu wykonać maskę, przy użyciu maszyny do szycia.

Na części z tutoriali znajdziemy też opisy, jak narysować formę maseczki, z dokładnymi jej wymiarami. Kreatywne bloggerki prowadzą kampanie w Social Mediach, zachęcające do uszycia własnej koronamaski. Maszyna do szycia, kawałek materiału, wykrój, nici, tasiemki, kilka szwów i mamy maseczkę ochronną.

 

Skuteczność własnoręcznie wykonanych maseczek przeciwko koronawirusowi

Maseczki ochronne DIY nie są tak skuteczne, jak te wykonane fabrycznie. To kwestia gramatury materiału, którym dysponujemy, im jest mniej przepuszczalny, tym lepiej.

W Internecie znajdziemy mnóstwo wzorów, jak wykonać maskę, ale prawda jest taka, że wystarczy zawiązać koszulkę wokół swojej twarzy i to też będzie dobrze.

Możemy użyć materiał z odzieży, którą na przykład kupiliśmy jakiś czas temu w secondhandzie. Wyprany wielokrotnie materiał będzie bardziej podatny i łatwiejszy do szycie.

jak wykonać maskę ochronną przeciw Sars2 cov19
fot. Pxfuel

Szycie maseczki ochronnej może być miłą odmianą popołudniowej aktywności

Generalnie lepiej mieć maseczkę samodzielnie wykonaną przeciwko Covid-19 niż jej w ogóle nie mieć. Domowe maski zarówno ograniczają rozprzestrzenianie się zakaźnych kropelek w powietrzu, jak i zniechęcają ludzi do dotykania ich twarzy można szybko ją założyć.

Nie zapominajmy o praniu maski! Pierzemy jak najczęściej, po każdym powrocie do domu.

Uszycie własnej maseczki ochronnej, jest też okazją do kreatywnego spędzenia czasu podczas kwarantanny.

Obok aktywności fizycznej, o którą musimy dbać, może być miłym urozmaiceniem niejednokrotnie monotonnego dnia w czasie pandemii.  

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here