Fot. Pxhere

Odkażanie i dezynfekcja nabrały w ostatnim czasie zupełnie innego wymiaru, to już nie tylko potrzeba wynikająca z naszej świadomości, ale konieczność dostosowania się do nowej rzeczywistości.

substancje dezynfekujące
Fot. Pixabay

By złagodzić nieco sanitarna formę dezynfekcji rożnych powierzchni, z którymi najczęściej się stykamy, możemy we własnym zakresie przygotować środki odkażające.

Nie zastąpią one wprawdzie siły działania spirytusu etylowego, czy płynu ahd, ale nie taka jest ich rola.

Domowymi sposobami możemy wspierać działanie wcześniej zastosowanych, mocniejszych środków.

Zwolennicy kosmetyków DIY, a także osoby, które często borykają się z uczuleniami skórnymi, doceniają i znają te metody, bo są one łatwo dostępne i wbrew pozorom nie są czasochłonne.

Lawenda

– nie tylko w Prowansji

Pierwotnym siedliskiem lawendy były prawdopodobnie Persja lub Wyspy Kanaryjskie, skąd rozprzestrzeniła się na tereny wokół basenu Morza Śródziemnego.

Lawenda od dawna wykorzystywana jest w gospodarstwach domowych, jako środek prozdrowotny a także silnie odkażający.

Wykorzystywany jest kwiatostan lawendy, z którego pozyskuje się olejek eteryczny. Zawartość olejku może wynosić nawet 3%.

Olejek lawendowy ma właściwości silnie antyseptyczne i bakteriobójcze.

Poza tym, że można go używać do zwalczania rożnych infekcji, jest pomocny przy odkażaniu ran, ułatwiając ich gojenie, ale także można oczyszczać nim powietrze.  Wystarczy zmieszać około 20 kropel olejku z 250 ml. wody i powstałą mieszankę rozpylić w pomieszczeniu.

Olejek lawendowy możemy dodać do nawilżacza powietrza, a także do zaopatrzonych w dyfuzory elektrycznych urządzeń oczyszczających powietrze z kurzu i z roztoczy.

 

Drzewo herbaciane

–antyseptyka przede wszystkim

 

Jeśli lekko mdlący zapach kwiatów lawendy jest dla nas zbyt nieznośny, sięgnijmy po kolejną olejkowa propozycję, czyli po drzewo herbaciane.

Drzewo Herbaciane (Melaleuca alternifolia) ma bardzo szerokie spektrum działania, między innymi ma działanie antyinfekcyjne, antybakteryjne, bardzo silne działanie przeciwgrzybiczne, antywirusowe, przeciw-pasożytnicze i antyseptyczne.  Jest to długa lista bardzo korzystnych właściwości.

Olejek pozyskuje się z wiecznie zielonego drzewa, występującego na terenie Australii, którego nazwa pochodzi prawdopodobnie z okresu kolonizacji. Podobno osadnicy używali jego liści do parzenia napoju zastępującego herbatę.

Mikstur odkażających na bazie olejku herbacianego jest wiele. Można przykładowo zmieszać wodę utleniona z herbacianym olejkiem w proporcjach: 10 kropel olejku z drzewa herbacianego na 50 ml wody. 

 

Pozostałe olejki do dezynfekcji

Inni mocarze – olejki do odkażania to: olejek cytrynowy, pomarańczowy, tymiankowy, oregano, goździkowy, cynamonowy, pieprzowy oraz jałowcowy.

dezynfekcja naturalna
Fot. Piqsels

Ziołowy wyciąg oczyszczający

Kolejna propozycja, wymagająca już dłuższego działania jest wyciąg ziołowy na bazie octu. Do jego przygotowania potrzebujemy następujących ziół: kwiaty lawendy, miętę, szałwię, rozmaryn, które zalewamy octem jabłkowym i pozostawiamy najlepiej w dużym słoiku na 6 tygodni.

Słoik należy wystawić na działanie promieni słonecznych. Po 6 tygodniach, odcedzony od ziół płyn, jest gotowy do użycia.

 

A boraks?

I nie zapominajmy o sposobach naszych babć, które stosowały mieszanki wody z boraksem do odkażania powierzchni: pół szklanki boraksu na 4 litry wody.

 

I pamiętajmy, opisane mieszanki maja wspomagać podstawową dezynfekcję z użyciem min.70% alkoholu etylowego w czasie epidemii koronawirusa.  Myjemy ręce bardzo często! #handfullness

 

Przepis na podstawowy płyn dezynfekujący

Do mocniejszej przeciwwirusowej dezynfekcji rak, możemy sporządzić preparat z użyciem drzewa herbacianego, z następujących składników: min. 70% alkohol etylowy, woda utleniona, gliceryna, olejek herbaciany lub lawendowy, a wszystko zamknięte w pojemniku z atomizerem. Proporcje powinny być następujące: 165 ml alkoholu etylowego na 8,5 ml wody utlenionej, 3 ml gliceryny, 18 ml wody i 2-3 krople olejku. W ten sposób przygotowany preparat należy na 3 doby pozostawić do maceracji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here