Nerwica lękowa

Nerwica lękowa to zaburzenie, które w przeciwieństwie do większości tego typu dolegliwości nie dotyczy jedynie sfery psychicznej i może się objawiać w postaci tzw. objawów somatycznych. Są to dolegliwości fizyczne pochodzące z różnych regionów ciała, które mogą przypominać inne schorzenia. Jakie objawy somatyczne najczęściej występują w przebiegu nerwicy lękowej? Podpowiadamy.

Czym jest nerwica lękowa?

Nerwica lękowa jest to rodzaj zaburzenia psychicznego, w którym choremu towarzyszy nieustanny lęk. Może się one odnosić zarówno do zwykłych problemów życia codziennego związanych z pracą, finansami, zdrowiem czy rodziną. Obawy te są nieproporcjonalne do skali problemu.

Dodatkowo charakterystyczne dla w nerwicy lękowej są objawy somatyczne, czyli związane z funkcjonowaniem poszczególnych układów i narządów w organizmie człowieka. Przyczyny nerwicy lękowej do tej pory nie zostały całkowicie poznane. Mogą być spowodowane jednak czynnikami biologicznymi, społecznymi bądź kulturowymi.

Nerwica lękowa — objawy ze strony układu pokarmowego

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego takie jak ból brzucha, niestrawność, biegunki, mdłości, a nawet wymioty mogą być symptomem schorzenia, jakim jest nerwica lękowa. Objawy somatyczne tej dolegliwości jeżeli występują przez dłuższy czas, mogą doprowadzić do realnych uszkodzeń w zakresie tego układu, na przykład do refluksu czy wrzodów żołądka.

Objawy ze strony układu pokarmowego mogą być przyczyną również innych dolegliwości, dlatego w razie wystąpienia niepokojących symptomów należy zgłosić się do lekarza POZ, który zleci szczegółowe badania i skieruje nas do specjalisty gastroenterologa. Dopiero po wykluczeniu innych czynników chorobowych i wywiadzie z pacjentem można wysunąć podejrzenie zaburzeń lękowych.

Nerwica lękowa a skórne objawy somatyczne

Nerwica lękowa to dolegliwość, która mocno oddziałuje na wszystkie organy pacjenta. Paraliżujący strach, który towarzyszy mu każdego dnia sprawia, że może mieć on problemy z zasypianiem i budzić się w nocy. To z kolei powoduje sińce pod oczami, a także szereg innych konsekwencji nie tylko skórnych, ale i ze strony innych organów na przykład mózgu.

Nerwica lękowa może powodować również zaczerwienienie skóry twarzy, na przykład przez nagłe uderzenia gorąca. Chory może cierpieć na nerwicę skóry. Wówczas jest ona nadwrażliwa i boląca. Oprócz tego objawia się silnym świądem, pieczeniem, alergią i wysypką na tle nerwowym. Obecne są też zmarszczki, silny łojotok lub przesuszenie. Jest też bardziej podatna na uszkodzenia, a także trądzik neuropatyczny.

Nerwica lękowa a objawy ze strony układu nerwowego

Wśród częstych objawów nerwicy lękowej należy wymienić kołatanie serca, zawroty głowy, nagłe uderzenia gorąca, a także dolegliwości ze strony układu nerwowego. Należy do nich zaliczyć drętwienie, a nawet bezwład kończyn. Czasami pojawiają się również fascykulacje, czyli drżenia pęczkowe.

Pozostałe objawy somatyczne nerwicy lękowej

Objawy somatyczne nerwicy lękowej mogą dotyczyć niemal każdego organu i układu znajdującego się w ciele człowieka. Są one bardzo różne i nie sposób wymienić je wszystkie. Choroba ta może powodować trudności z oddychaniem i hiperwentylacje, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, a nawet porażenie i drżenie różnych części ciała.

U chorych mogą pojawić się objawy identyczne jak w przebiegu innych chorób lub stanów fizjologicznych. Należy do nich ciąża urojona, padaczka, zaburzenia mowy czy widzenia. Często chory wskutek ciągłego stresu cierpi również na zaburzenia seksualne — spadek libido czy brak erekcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here