Fenistil żel

Wiosenno-letnia aura sprzyja ukąszeniom owadów, ponieważ częściej przebywamy na łonie natury. Użądlenie osy, komara czy też kleszcza jest nie tylko uciążliwe, ale dodatkowo niesie ze sobą ryzyko wystąpienia sytuacji alergicznej. Co robić w takiej sytuacji?

Dobrze jest zaopatrzyć się w preparat łagodzący nieprzyjemne objawy jak pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie. Odpowiednim lekiem przeciwhistaminowym jest Fenistil żel, który nie tylko możesz zastosować w przypadku ukąszeń, ale również dermatozie, pokrzywce i poparzeniu słonecznym skóry. Poza tym środkiem warto także zastosować inne metody.

Odkażenie miejsca, w którym ukąsił Cię owad

Kiedy już dojdzie do ugryzienia, działaj od razu. Najpierw oczyść miejsce ukąszenia. Możesz to zrobić za pomocą wody z mydłem lub wykorzystując preparaty apteczne, np. Rivanol lub Octenisept. Doskonale się sprawdza Fenistil żel, który działa łagodząco, zmniejszając opuchliznę. Warto go mieć pod ręką, gdy masz małe dzieci, ponieważ szybko znieczula i przynosi ulgę w bólu, działając także przeciwświądowo. Możesz zastosować także jakąkolwiek maść z hydrokortyzonem, ale dobrym odkażaczem jest maść propolisowa, stosowana przez nasze babcie, która zmniejsza stan zapalny, a także łagodzi swędzenie i obrzęk.

Mentol i aloes – sprzymierzeńcy, gdy dokucza Ci swędzenie

Mentol i aloes są składnikami, które mogą być stosowane na ukąszenia owadów, ponieważ mają właściwości łagodzące i przeciwzapalne. To związki naturalne, które dodatkowo chłodzą, dlatego w przypadku ukąszeń owadów pomagają złagodzić ból i swędzenie, a także zmniejszyć obrzęk. Zawierają wiele substancji aktywnych uśmierzających ból, zapobiegających infekcjom i przyspieszających proces gojenia. Stosuj te związki, używając nie tylko świeżego soku z aloesu, czy świeżej mięty, ale także sięgając po preparaty kosmetyczne np. żele aloesowe i maści miętowe.

Zimne okłady na ukąszenia owadów

Jednym z najprostszych sposobów na ugryzienia komarów, os, pszczół i innych owadów jest zastosowanie zimnego okładu. Przyłożenie kilku kostek lodu owiniętych w chusteczkę znieczuli swędzące, bolące miejsce, a dodatkowo obkurczy naczynia krwionośne. Dzięki temu, substancje z jadu owada będą słabiej przenikać do krwi. Podobne zastosowane ma przykładanie zimnego metalu (np. noża). Na ugryzienia komarów sprawdza się też często wcieranie w miejsce ukłucia soku z babki lancetowatej, szałwii, a także rozgniecionej natki pietruszki.

Ocet i cebula – naturalne metody na ukąszenia owadów

Jeśli użądli Cię pszczoła, najpierw usuń żądło i przyłóż w to miejsce przekrojoną na pół cebulę. Warzywo zawiera w sobie siarkę, która wiąże toksyny znajdujące się w jadzie owadów. Poprzez takie działanie może do pewnego stopnia zmniejszyć obrzęk. W przypadku użądlenia przez osę lepiej sprawdzi się plaster cytryny lub ocet. Olejek cytrynowy łagodzi skutki ukąszeń przez osy oraz przynosi skórze natychmiastową ulgę, zmniejszając swędzenie, ponadto działa odkażająco. Ocet z kolei dobrze się sprawdza w przypadku ukąszenia meszek i komarów. Takie okłady zmniejszają obrzęk i opuchliznę, łagodząc dodatkowo swędzenie i pieczenie.

Pamiętaj, że dzieci po ukąszeniu owada należy zawsze uważnie obserwować, ponieważ czasem to jedyny sposób, by dowiedzieć się, czy któreś z nich nie jest uczulone na jad. Jeśli maluch zostanie użądlony w okolicy gardła, najlepiej udać się z nim na pogotowie, aby pojawiający się z czasem obrzęk nie utrudnił mu oddychania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here