lasy na liście światowego dziedzictwa przyrodniczego
fot. Piqsels

Listę utworzono na mocy Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturowego i naturalnego przyjętej przez UNESCO w 1972 roku,  weszła w życie 3 lata później.  O tym, jaki obiekt kulturowy lub przyrodniczy ma być wpisany na listę UNESCO, decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa , złożony z 21 przedstawicieli państw stron Konwencji.

lasy wawrzynowe
Fot. Piqsels

 Decyzje zapadają  w trakcie sesji , które odbywają się corocznie.

Kraje zgłaszają obiekty nominowane, umieszczone wcześniej na narodowej Liście informacyjnej.

Nominacje – wyłącznie spośród obiektów umieszczonych uprzednio na narodowej Liście informacyjnej, zgłaszane są przez poszczególne kraje.

Jeżeli wniosek o wpisanie danego obiektu na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie jedynie wtedy, gdy zaistnieją wyjątkowe okoliczności: nowe odkrycia, nowe naukowe informacje dotyczące dobra lub inne kryteria niż prezentowane w pierwszym wniosku.

Lista obejmuje aktualnie m.in 213 obiektów dziedzictwa przyrodniczego.  Na liście znalazła się polska Puszcza Białowieska.

Ale póki co, przenieśmy się w cieplejsze regiony Europy, tym razem powędrujemy dalej niż na włoskie wybrzeże.

 

Maderskie lasy wawrzynowe

Madera – zielona wyspa,  wiecznej wiosny, cechuje się bardzo łagodnym klimatem, w okresie deszczowym, który trwa od połowy listopada do połowy lutego, temperatura w ciągu dnia nie spada poniżej 18 st. C.

Tak jak zawsze zielona Irlandia w północnej części Oceanu Atlantyckiego, Madera , położona w łagodnym, subtropikalnym klimacie, przez cały rok otrzymuje dużo wilgoci.

Dzięki zrównoważonej ilości wilgoci w powietrzu, na Maderze występują lasy wawrzynowe, które są wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

Jest to zbiorowisko 20 gatunków roślin drzewiastych. W leśnym runie występuje ponad 70 gatunków samych paproci. Lasy tego typu potrzebują przeciętnie 1500 mm opadów rocznie.

Lasy wawrzynowe zostały wpisane na listę UNESCO w 1999roku. Zanim  dotarli na wyspę portugalscy osadnicy, las wawrzynowy pokrywał cały jej obszar, od wysokości 700 do 1200 m.npm.

Nazwa wyspy pochodzi od jej pierwotnego, leśnego wyglądu (Madeira oznacza drewno). Niestety zmasowany wyrąb i wylesianie, znacznie przetrzebił endemiczne zbiorowiska.

 

Lasy wawrzynowe starsze od zlodowaceń

Las wawrzynowy to pozostałość po  wielkim lesie z okresu trzeciorzędu  pokrywającym dawniej ogromne przestrzenie kontynentu europejskiego.

Zachowały się one w Makaronezji – regionie obejmującym archipelagi Madery, Azorów, Wysp Kanaryjskich i Wysp Zielonego Przylądka.

Trasy turystyczne prowadzące lewadami, ułatwiają obserwacje lasów wawrzynowych

Aby doświadczać niezwykłości tych lasów, warto powędrować maderskimi lewadami, czyli siecią pięćsetletnich kanałów nawadniających wyspę, zbudowanych przez pierwszych, portugalskich osadników.  Siatka irygacyjna oplata całą wyspę.

 

Wawrzyn w kuchni

Wszystkim, którzy mają cokolwiek wspólnego z gotowaniem, znany jest krzewiasty wawrzyn, czyli potocznie zwany liściem bobkowym.

Uprawiany jest w całym basenie Morza Śródziemnego, a w formie wąskolistnej występuje jako roślina doniczkowa w pomieszczeniach w chłodniejszym klimacie.  Na włoskiej Sycylii i wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego, wysokość krzewów dochodzi do 10m.

Liście tego gatunku stanowią popularną przyprawę kuchni włoskiej, francuskiej ale i w indyjskiej. Swój aromat zawdzięcza występującym w nim ponad 50 różnym związkom .

 

liście wawrzynowe w kuchniach świata
fot. Piqsels

Olejek laurowy w perfumach

Olejek laurowy wykorzystywany w perfumerii, jest często składnikiem popularnych serii perfumeryjnych, jak i wyrazistych, niszowych perfum.

 

Herbatki z wawrzynu

Herbatka z liści laurowych (wawrzynowych) ma właściwości ułatwiające trawienie, i podobnie jak pokrzywa, jest ziołem oczyszczającym organizm. 

Warto pomyśleć o maderskich lasach wawrzynowych jako o plenerach zdjęciowych w podróży poślubnej lub narzeczeńskich, ich malowniczość nie znajduje sobie równych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here