wialkanocne potrawy
Fot. Piqsels

Wielkanoc jest w tym roku wyjątkowa. Koronawirus i obowiązkowe przestrzeganie podstawowych zasad higieny i bezpieczeństwa: #zostańwdomu, #zachowajdystans,#maskaochronna, #zakazprzemieszczania się, zachwiał nie tylko rytmem dnia codziennego, ale też całym schematem Świąt Wielkanocnych.

 

Wialkanoc w czasie koronawirusa
fot. Pixabay

 

Nie pójdziemy ze Święconką do kościoła, nie odwiedzimy też symbolicznego grobu Chrystusa i nie wyjedziemy, by odwiedzić dawno niewidzianych bliskich.

Z wieloma bliskimi nam osobami połączymy się używając dobrodziejstw technologicznych w postaci aplikacji zainstalowanych w smartfonach.

Uziemienie w domu nie oznacza jednak, że mamy porzucić wszystkie wielkanocne zwyczaje.

 

Udekoruj wielkanocny stół

Do domu zaprosimy wiosnę –wielkanocny stół przyozdobimy stroikami i zielonymi gałązkami, w końcu kolory wpływają na nasze samopoczucie.

Nie powinno zabraknąć rzeżuchy i wszędobylskich w czasie Wielkanocy, roztrzepanych kurczaczków. Warto zadbać, aby dodatki i zastawa stołowa były kolorystycznie spójne. Możemy przygotować święconkę – a w niej  kraszanki, byczki ,kolorowe pisanki, słodkie owieczki i czekoladowe zające.

Istotnym akcentem, o który też dobrze jest zadbać są kwiaty: – żonkile, hiacynty, tulipany i szafirki , które ożywią i wprowadzą do wnętrza domu odświętny nastrój.

 

A co na stole? 

Na tradycyjny stół trafią jaja, majonez, wędliny – często wytwarzane w lokalnych masarniach, biała kiełbasa oraz polski żur. W zastępstwie żuru możemy zrobić zupę chrzanową.

Ze słodkości na pewno zagoszczą wesołe mazurki i dostojne, piaskowe baby. Nie zabraknie też serników, które są najpowszechniejszą reprezentacją świątecznych ciast.

 

Nie licz zjedzonych jaj

Jaj nie powinniśmy sobie żałować-  Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie 1–2 jaj dziennie, wspomagają bowiem układ nerwowy i narząd wzroku.

Jajka zawierają cenne substancje odżywcze, między innymi pełnowartościowe białko, kwas foliowy, cholinę czy luteinę. 

Są bogatym źródłem witamin A, E, D i K oraz z grupy B i składników mineralnych: fosforu, potasu, sodu, wapnia, żelaza, magnezu, miedzi, cynku, selenu.

Badania pokazują, że regularne ich spożywanie zapobiega rozwojowi wielu chorób cywilizacyjnych, m.in. otyłości, nadciśnienia i cukrzycy.

W piramidzie zdrowego żywienia jaja zostały umieszczone w tej samej grupie produktów, co ryby i nasiona strączkowe.

Nie może ich więc zabraknąć przede wszystkim w codziennym menu dzieci, kobiet ciężarnych, matek karmiących piersią czy osób starszych.

 

wege święta wielkanocne
Fot. Pixabay

Wege Święta

Coraz więcej osób dołoży do nich również nowości: wegetariańske i  bio produkty-wytworzone z poszanowaniem zasobów środowiska naturalnego. To są chociażby pasztety wegańskie z soczewicy, selera albo cukinii i zielonego groszku, a także inne wędliny, które właściwie wędlinami nie są.

U wegan pojawią się na pewno bezjajeczne pasty na bazie ciecierzycy, tofu oraz awokado. Nie zabraknie dań opartych o buraczki, bataty, kiszonki oraz inne superprodukty jak jarmuż czy orzechy nerkowca lub brazylijskie.

 

Wielkanoc bez glutenu

Bezglutenowa Wielkanoc tez nie stoi pustym talerzem – wszystkie wielkanocne potrawy można  przygotować w wersji bezglutenowej, a więc bezglutenowy żurek z kiełbasą, pasztety bezglutenowe, ciasta drożdżowe,  serniki –wystarczy sięgnąć po przepisy na licznych blogach przeznaczonych dla osób uczulonych na produkty z glutenem.

Uczulający składnik zastępujemy innym, podobnym smakowo. Gotowe koncentraty żuru bezglutenowego można kupić w sklepach Eko, Kauflandzie czy w Intermarche.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here