Wraz z rosnącą potrzebą dbałości o środowisko naturalne, a także o to, co dostarczamy do naszego organizmu, coraz więcej uwagi przywiązujemy do tego, co jest napisane na opakowaniach produktów.
Symbole stosowane na opakowaniach
informują o składzie produktu
Biorąc do ręki produkt coraz częściej sprawdzamy jego skład, wiemy z poszczególnych symboli, że zawiera on na przykład konserwanty i jaki słodzik został zastosowany.
Powstały liczne aplikacje (np. zdrowe zakupy albo czytaj skład), które na podstawie odczytu kodu kreskowego, przekazują użytkownikowi telefonu informacje o tym, co dany produkt zawiera w sobie. Nie musimy niczego pamiętać, zrobi to za nas aplikacja.
Jeśli sprawdzany przez nas produkt nie występuje w bazie, to możemy go dodać. Jeśli interesuje nas występowanie w produkcie danego składnika, na przykład uczulającego nas alergenu, aplikacja poda nam istotna informacje, bez zbędnego nadmiaru informacji.
Wiedza o tym, czy w żywności, którą będziemy spożywać znajdują się dobre dla naszego organizmu wartości. Znacząca część produktów żywnościowych oprócz konserwantów zawiera emulgatory, stabilizatory, zagęstniki, które są niekoniecznie dobre dla naszego systemu trawiennego.
Jeśli chcemy uniknąć żywności genetycznie modyfikowanej (GMO), mięsa oddzielanego mechanicznie (MOM) czy uczulającego glutenu, warto przyglądać się informacji, która jest na każdym opakowaniu.
Co możemy wyczytać z opakowań?
Najczęściej spotykane symbole na opakowaniach produktów
Jest jeszcze spora liczba innych symboli, o których warto jest wspomnieć. Mówią one nie tylko o samym produkcie, ale tez o możliwości jego recyklingu.
Symbol sadzonki na opakowaniach pochodzi z Niemiec, ale używany jest w całej Europie. Swoim kształtem nawiązuje do znaku nieskończoności. Oznacza, że opakowanie lub produkt został wykonany z tworzyw biodegradowalnych.
Podczas segregacji śmieci, tak oznaczony produkt lub opakowanie wyrzucamy do odpadów bio. Sadzonka oznacza, że spełnione są zasady kompostowalności, a podczas procesu kompostowania nie uwalniają szkodliwych substancji do środowiska.
Symbol Vegan oznacza, że produkt nie zawiera żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. Znak ten należy do brytyjskiego stowarzyszenia Vegan Society. Symbolem tym znakowane są produkty spożywcze, kosmetyki, środki czystości, ubrania i usługi.
Symbol skaczącego królika umieszczony na kosmetykach oznacza, że żaden ze składników użytych do wytworzenia produktu nie był testowany na zwierzętach, nie zawiera substancji pochodzących z martwych zwierząt. Przyjazny zwierzętom proces produkcji musi być potwierdzony przez niezależne organizacje audytorskie broniące praw zwierząt np. British Union for the Abolition of Vivisection (BUAV).
Symbol EKO oznacza, że proces produkcji danego artykułu jest zgodny z ekologicznymi kryteriami przyjętymi przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji i nie powoduje negatywnych skutków dla środowiska naturalnego.
Symbol ECO Garantie – stosowany jest dla środków do prania, środków czystości i środków do pielęgnacji ciała, których proces produkcji jest zgodny z wymogami belgijskiego instytutu certyfikującego PROBILA UNITRAB.
Symbol Euro-Liść– można spotkać na produktach żywnościowych, które spełniają ekologiczne normy, z pełnym przestrzeganiem praw ochrony środowiska naturalnego, w tym praw zwierząt, bez użycia pestycydów i herbicydów. Jest to znak stosowany w Unii Europejskiej od 2010 roku. Autorem znaku graficznego jest Dušan Milenković.
Symbol Rolnictwo Ekologiczne – oznacza, że dany produkt musi składać się w co najmniej 95% z ekologicznych składników żywnościowych, a w produkcji nie zastosowano genetycznie zmodyfikowanych organizmów.
Symbol Błękitny Anioł – jest umieszczany na produktach, w procesie powstania których zostały spełnione ekologiczne normy, m.inn oszczędność w zużyciu wody, energii, surowca, wpływ zastosowanych materiałów na środowisko i możliwości ponownego użycia produktu. Jest najstarszym znakiem ekologicznym, obecny na rynkach międzynarodowych od końca lat 70-tych XX wieku, stworzonym na potrzeby niemieckiego Ministerstwa Środowiska.
Symbol oznacza, że opakowanie podlega recyklingowi. Opakowanie po wyrzuceniu i przerobieniu, dodaniu niewielkiej ilości materiału, zostanie ponownie użyte i będzie podlegało kolejnemu obiegowi. Założeniem jest oszczędność zużytego materiału i energii potrzebnej do wykonania opakowania.
O – OTHER – wszelkie INNE tworzywa sztuczne (np. plastik poliwęglanowy PC – PolyCarbonate plastic, laminaty: PA – PolyAmide, SAN – Styrene AcryloNitrile, PAN – PolyAcryloNitrile, acrylic plastics).
Do tej grupy zaliczane są też tworzywa pochodzenia organicznego – bioplastik np. PLA