Składamy się głównie z wody, bez niej nasze ciało nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Każdy organ w ciele, z powłoką skórną włącznie potrzebuje wody.
Woda to średnio 55% masy ludzkiego ciała
Nasze codzienne potrzeby to 2-3 litry wody, a u osób aktywnych fizycznie, zapotrzebowanie wzrasta do 3-5 litrów.
Woda stanowi 50-55% masy ciała kobiety i 60-65 % ciała mężczyzny. Ubytek 2 % wody w organizmie może wywołać nudności i problemy z koncentracja, a utrata 10% prowadzi do śmierci.
Woda jest źródłem życia
i składnik wszystkich żywych organizmów
Woda pokryte jest ponad 70% powierzchni naszej planet. Paradoksalnie, okazuje się, że wizja braku wody na Ziemi jest coraz bardziej bliska.
Większość zasobów wodnych to woda zasolona, 97% wody na Ziemi jest słona, a tylko 1 % nadaje się do picia, pozostaje jeszcze 2% zamknięte w lodowych pokrywach.
Wiele obszarów kuli ziemskiej pustynnieje. Są tereny w Afryce, Australii i wschodniej Azji, gdzie na porządku dziennym panują susze.
Zanikają wielkie światowe jeziora: Aralskie, Bajkał i Czad. Prawie polowa największych rzek na świecie jest zanieczyszczona i zagrożona wysychaniem, szczególnie azjatyckie rzeki-giganty.
Problem z woda jest rozpatrywany naukowo od lat 90 – tych XX, kiedy to wystosowany został manifest o ginących zasobach wodnych.
Niedostatek wody będzie największą plagą XXI wieku.
Bezpośredniego dostępu do wody pitnej nie ma aż 1.1 miliarda ludzi, a prawie 2.5 miliarda ludzi nie ma zapewnionych warunków do utrzymywania higieny osobistej na prawidłowym poziomie.
Jak możemy oszczędzać wodę
i zabezpieczać jej zasoby
Co roku przybywa akcji społecznych propagujących i umożliwiających oszczędzanie wody. Zarówno są to akcje samorządów terytorialnych jak i grup świadomych problemu ludzi w kampaniach w mediach społecznościowych.
Myśląc i działając dla dobra tak cennego surowca, jakim jest woda, przyczyniamy się do jej zachowania dla przyszłych pokoleń.
30%zużywanej wody w gospodarstwach domowych,
to woda do mycia
Kiedy myjemy zęby lub golimy się przy niezakręconym kranie, w ciągu 3 minut zużyjemy nawet litrów wody. Zakręcenie kranu podczas czynności mycia zębów jest małym krokiem naprzód w gospodarowaniem woda.
Używajmy jednouchwytowych baterii, które szybko mieszają wodę ciepłą z zimna. W krótszym czasie osiągniemy pożądaną temperaturę i zużyjemy znacznie mniej wody.
Podczas mycia rak nie odkręcaj kranu całkowicie, wystarczy, jak woda płynie spokojnym strumieniem, bez rozpryskiwania. W starych kranach można zainstalować perlatory, czyli sitka o drobnych oczkach, które napowietrzają wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy.
Użycie prysznica nie tylko zaoszczędzi wodę, ale też wpłynie lepiej na stopień nawilżenia skory i na prawidłową cyrkulację limfy. Jeśli nie potrafimy zrezygnować z rozgrzewających i relaksujących kąpieli, nie napełniajmy całej wanny wodą.
Dobrze jest wymienić spłuczkę w toalecie i krany na modele z funkcją oszczędzania wody i regularnie sprawdzać ich szczelność.
Zmywajmy naczynia w zmywarce, mycie pod bieżącą woda jest nieefektywne, naczynia nie są dobrze umyte a budżet domowy cierpi na wydatkach na zużycie wody. Zmywarki są zdecydowanie oszczędniejszą wersją zmywania naczyń, pod warunkiem, że uruchamiamy urządzenie w momencie całkowitego zapełnienia naczyniami.
Nowszej generacji zmywarki są zaopatrzone w Eco funkcje, pozwalające zaoszczędzić wodę. Oszczędności mogą sięgać do 5 litrów podczas każdego zmywania. Jeśli już tak bardzo kochamy ręczne, to napuśćmy wodę do komory, a bieżącą woda opłukujmy naczynia.
Pierzemy wtedy, kiedy komora pralki jest wypełnioną rzeczami i w miarę możliwości stosujemy pranie z redukcją ilości zużywanej wody.
Wybieramy produkty, które są zaopatrzone w etykietę informującą, że w procesie ich wytworzenia zadbano o oszczędność wody. Na wyprodukowanie 1l litrowej butelki plastikowej potrzeba 3 litrów wody.
Pakując dzieciom kanapki do szkoły, skorzystajmy z dobrodziejstw technologicznych, użyjmy ekoplastikowych, które z założenia mają oszczędzać surowce produkcyjne.
Jeśli zastanawiamy się nad uprawą warzyw lub owoców, weźmy pod uwagę zużycie wody, potrzebne do rozwoju roślin. Wybierajmy urządzenia nawadniające, które pobierają wodę w sposób optymalny do jej zasobów.
Zbierajmy deszczówkę do podlewania roślin w ogrodzie, to dar prosto z nieba…prawie jak manna 🙂