brak serotoniny
Fot. Pixabay

 Problemy z bezsennością, rozdrażnienie i ciągły niepokój, to bolączki dnia codziennego, z którymi boryka się prawie każdy.

Przeżywane zbyt często, urastają do rangi prawdziwego problemu, z którym musimy się zmierzyć i odkryć jego istotę.

 

zaburzenia lękowe a serotonina
Fot. Pixabay

 

Problemy ze snem, trawieniem, koncentracją

– to może być niedobór serotoniny

 

Serotonina to jeden z neuroprzekaźników, którego podstawowym zadaniem jest przesył impulsów pomiędzy komórkami nerwowymi.

95% tej substancji wydzielana jest nie w mózgu, ale w błonie śluzowej jelit i pełni istotną funkcję w przekazywaniu sygnałów między mózgiem a układem trawiennym.

Wiele chorób o podłożu psychosomatycznym wiąże się z niskim poziomem serotoniny. Naukowo udowodniony jest związek pomiędzy niskim poziomem serotoniny i zespołem jelita drażliwego.

Uzupełnienie niedoborów serotoniny powoduje przywrócenie prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego i wyciszenie nadmiernej perystaltyki.

Serotonina, zwana też hormonem szczęścia wpływa też na ilość wydzielanego kwasu solnego i powstawanie wrzodów żołądka i dwunastnicy.

 

Serotonina przekazuje informacje

między receptorami komórek nerwowych w mózgu

 

Co z pozostałymi 5 % neuroprzekaźnika? – produkowany jest w podwzgórzu, stąd wędruje pomiędzy komórkami nerwowymi w mózgu, przenosząc informacje.  Wpływa na prawidłową pracę mózgu, nastrój i dobre samopoczucie.

Brak równowagi biochemicznej w mózgu, kiedy serotonina nie dociera w właściwych ilościach do receptorów, może wywołać depresję, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, stany lękowe, ataki paniki, rozdrażnienie i nadmierny gniew.

Niedobory serotoniny objawiają się zwiększonym apetytem (szczególnie na węglowodany), a wręcz kompulsywnym objadaniem się słodyczami, zaburzeniami libido, pogorszeniem się pamięci krótkotrwałej i koncentracji, niepokojem i niską samooceną.

 

Serotonina a problemy ze snem

 

Istnieje ścisła korelacja między poziomem serotoniny i melatoniny.

Jeśli poziom serotoniny jest niski, produkowane jest również mniej melatoniny i mamy wówczas do czynienia z zaburzeniami zasypiania, a w dalszej kolejności do zniszczenia rytmu dobowego.

Serotonina produkowana jest także w płytkach krwi. Bierze udział  w procesach krzepnięcia.

Kiedy skaleczymy się i dochodzi do przerwania ciągłości tkanek, płytki krwi uwalniają m.inn  serotoninę, która powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych i rozpoczęcie procesu krzepnięcia krwi, a następnie gojenia się rany

 

poziom hormonu szcęścia
Fot. Pixabay

 

Co możemy zrobić, żeby zachować właściwy poziom serotoniny w organizmie?

 

Serotonina powstaje z tryptofanu, jednego z egzogennych aminokwasów, który musi być dostarczany z zewnątrz, bo ludzki organizm nie jest w stanie go wyprodukować.

W celu uzupełnienia poziomu tryptofanu, zaleca się zwiększone spożywanie  bananów, ananasów, awokado, sera w tym tofu, jajek, fasoli, łososia oraz mięsa drobiowego z kurczaka i z indyka.

 

Ruch i aktywność fizyczna podnoszą zawartość serotoniny-

 

Ruch to serotonina, ale i pozytywny bezruch, czyli medytacja wspomagają w zachowaniu prawidłowej ilości neuroprzekaźnika we krwi.

Techniki jogi nidry, mindfulness oraz ćwiczenia oddechowe, są bardzo przydatne w leczeniu zaburzeń poziomu serotoniny.

Okazuje się, że kontakt z ziemią, na przykład przez wykonywanie prac ogrodowych i absorbowanie przez skórę bakterii obecnych w glebie, dostarczamy organizmowi warunków do aktywacji w mózgu neuronów zawierających serotoninę.

Fototerapia –  wystarczy piętnastominutowa kąpiel słoneczna, by wyzwolić produkcję witaminy D i uzupełnić niedobór neuroprzekaźnika szczęścia.

 

Nadmiar serotoniny też szkodzi

 

I żeby nie było zbyt prosto, okazuje się, że nadmiar serotoniny skutkuje objawami lękowymi w sytuacjach społecznych.

Naukowcy  z Wydziału Psychologii Uniwersytetu w Uppsali za pomocą specjalnej kamery PET zmierzyli poziom serotoniny w synapsach w różnych częściach mózgu.

Wynik był zaskakujący, okazało się bowiem, że pacjenci z fobią społeczną produkują za dużo serotoniny w rejonie ciała migdałowatego.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here