Fot. Piqsels

W czasie snu dużo się dzieje,  usuwane są  szczątki obumarłych komórek , produkują się enzymy i hormony  niezbędne do prawidłowego funkcjonowania w nadchodzącym dniu. Oczyszcza się i regeneruje cały organizm  – a to gwarant budowania odporności organizmu.

jak zadbać o zdrowy sen
Fot. Piqsels

Jak zadbać o sen?

1. Weź książkę lub magazyn

Wygospodarujmy czas, by przeczytać książki czekające na lepsze dni na stoliku nocnym albo przejrzeć wydania magazynów, dla których nie mogliśmy znaleźć wolnej chwili. Wieczorowa pora to dobry moment by nadrobić zaległości w lekturze.

 

2. Wypróbuj masaż olejkiem

Do masażu możemy wykorzystać olej sezamowy lub zwykłą oliwę z oliwek.

Nawet, jeśli zdecydujemy się tylko na masaż stóp, będzie to bardzo relaksujące doświadczenie.

Olej wnika w skórę, dzięki czemu dostarcza jej kwasu linolowego nie tylko nawilża skórę, ale działa też rozluźniająco.

Masaż olejami możesz wzbogacić o nutę zapachową i zmieszać olej bazowy z kilkoma kroplami olejku aromaterapeutycznego, na przykład 2-3 krople działającego relaksująco olejku lawendowego (nie tylko służy do  naturalnej dezynfekcji)

Jeśli konsystencja oleju jest zbyt ciężka i nie chcemy z tym walczyć, masaż można z powodzeniem wykonać z użyciem półtłustego kremu lub balsamu do ciała.

 

3. Weź kąpiel lub wieczorny ciepły prysznic

Warto jest zmienić rytm brania prysznica porannego na rzecz wieczornego i rozkoszowania się dłuższym rytuałem. Ciepła woda pomaga w pozbyciu się napięcia z całego dnia.

Dla osób, które cierpią na bezsenność i mają problem z wyciszeniem się jest to idealne lekarstwo na problemy z uśnięciem. Dodatkowo możemy zastosować elementy automasażu, co wzmocni efekt odprężenia.

 

4. Spróbuj ciepłego mleka migdałowego

Część osób mających problemy ze snem czuje głód przed pójściem spać, przez co nie mogą zrelaksować się wystarczająco skutecznie. Babcina metoda filiżanki ciepłego mleka ma swoje uzasadnienie. Problemy z laktozą? Przetestujmy mleko kokosowe albo migdałowe.

Po pierwszym tygodniu , uczucie głodu powinno ustąpić, jednakże zanim się to stanie warto poświęcić co wieczór kilka minut na podgrzanie mleka i dodanie do niego szczypty kurkumy.

Dla osób, które lubią doświadczać smaków, smacznym i jednocześnie pożywnym wariantem jest tzw. „złote mleko”1 szklanka mleka roślinnego, łyżeczka mielonej kurkumy, 1 łyżeczka miodu, 1 łyżeczka oleju kokosowego lub masła klarowanego, mały kawałek świeżej kurkumy, opcjonalnie: mały kawałek świeżego imbiru, łyżeczka cynamonu.

5. Prowadź dzienniczek

Jednym z powodów, dla których nie możemy zasnąć jest uczucie niepokoju, dlatego surfujemy w Internecie, albo oglądamy telewizor, odcinając się w ten sposób od natłoku myśli. Gdy jesteśmy odcięci od naszych życiowych celów, wszelkiego rodzaju rozpraszacze stają się niezwykle kuszące.

Zamiast uciekać od własnych uczuć, lepiej przelać je na papier. Z badań wynika, ze poświęcenie zaledwie dwudziestu minut na opisanie swoich problemów lub stresujących wydarzeń, pozwala pozbyć się negatywnych emocji i przywraca spokój, nawet jeśli problem nie jest rozwiązany.  Możemy też w ten sposób zaobserwować, jakie przyczyny wywołują u nas to emocjonalne pobudzenie.

najlepsze warunki do snu
Fot. Piqsels

 

6. Nie używaj urządzeń emitujących światło

Przed pójściem spać nie używamy smartfonów, laptopów, e-czytników,  wybierajmy książki i gazety w tradycyjnej formie.

 Zaleca się aby nie korzystać z tego typu urządzeń na dwie godziny przed planowanym snem.

 

7. Nie spożywaj pobudzających napojów:

Kawę zawierającąkofeinę pijemy w ciągu dnia, a nie wieczorem, podobnie jak mocną herbatę (teina).

 

8. Nie jedz tuż przed snem

To niepotrzebne obciążenie dla ciała.

Organy potrzebują energii na trawienie, w pierwszym momencie poczujemy się znużeni, ale potem zadziała porcja dostarczonych kalorii i organizm zostanie pobudzony.

 

9. Nie budź swojego umysłu

Praca do późna wywołuje niepotrzebne wydzielanie się dopaminy, która nie pozwala usnąć.  Dajemy umysłowi możliwość do regeneracji i „sformatowania danych”.

 

10. Dbaj o miejsce snu

W sypialni powinno być ciemno i cicho. Musimy pozwolić, aby melatonina (neuroprzekaźnik) wydzielała się w prawidłowy sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here