w rytmie flamenco
Fot. Piqsels

Andaluzja, sucha  i półpustynna, południowe krańce Hiszpanii  spalone słońcem, które błądzi i śledzi turystów w zaułkach średniowiecznych miast Sewilli, Granady, Kadyksu, Kordoby, spuścizny trzech kultur: chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej.

flamenco w Andaluzji
Fot. Pikrepo

Wszystko ma tu swój rytm, powolny rytm posiłku, szybki rytm rozmowy, senny rytm sjesty, a wieczorem rytm flamenco el compás al 12 ( el reloj flamenco ).

Rytm  El reloj flamenco płynie w potarzanych cyklach, tak jak wskazówki zegara stale wyznaczają te same godziny. Mocne uderzenia (zawsze) wypadają na cyfry (godziny): 12, 3, 6, 8, 10.

Umysł przyspiesza -żeby wpaść ten rytm kalorii potrzeba – hiszpańskich słodyczy, turronu i churrosów w kawie maczanych, w kawie bez mleka, czyli w Café solo.

Chcesz kawę z mlekiem, zamów café con leche! Albo café manchado –czyli kawę z odrobiną mleka, która tylko lekko zmieni kolor kawy z czarnego na brunatny.

 

Portugalczycy mają fado a Hiszpanie flamenco

– to formy śpiewu, a w przypadku flamenco – tańca i śpiewu, ekspresyjne  wyrażanie uczuć.

Istnieją różne hipotezy ,co do rodowodu samego słowa „flamenco”. Może ono wywodzić się od nazwy ptaka „flaminga” , którego majestatyczne ruchy, przypominają choreografię tańca,  może pochodzić od arabskiego określenia fellah-mangu („ śpiewający chłop”) albo od terminu „flamenco”, który w Andaluzji oznaczał Cyganów.

Za kolebkę flamenco uważa się miasto Jerez (cygańskie dzielnice Barrio de Santiago i Barrio de San Miguel). Sztuka ta jeszcze kwitła także w Sewilii (dzielnica Triana)i w Kadyksie (Barrio de Santa Maria).

stroje do flamenco
Fot. Pxhere

 

O czym mówią pieśni flamenco?

Opowiadają zwykle o smutku, cierpieniu, zdradzie, zranionych uczuciach, niespełnionej miłości, lub o  stracie bliskiej osoby.

Tekst nie jest najważniejszy, liczy się dynamika, pasja, ekspresja głosu, wyrażanie emocji śpiewem. Dla niedoświadczonego ucha śpiew flamenco, czyli cante flamenco bywa trudne w odbiorze, bardziej podoba się baile czyli taniec.

Efektowna choreografia, kolorowe suknie tancerek flamenco, często z falbanami, frędzlami i trenami i trenami, bogactwo rekwizytów: barwne chusty, wpięte we włosy kwiaty i grzebienie, kolczyki, wachlarze, kastaniety i kapelusze  – wszystko razem w jednym spektaklu.

Taniec ma wyrażać emocje  z pomocą mimiki, twarzy, wystudiowanej  gestykulacji, ruchów rąk i stepowania.

Miarą maestrii jest umiejętność finezyjnego kręcenia w powietrzu nadgarstkami (tzw.arabeski) i niewiarygodnie szybkiego uderzania obcasami o deski, które wprawiają w wibracje ciało tancerza.

Aby stukot butów o drewnianą podłogę był głośniejszy, w podeszwy butów wbija się pod obcasem specjalne metalowe gwoździe.

We flamenco  nie ma spokoju, jest walka, zmagania z losem, rywalizacja o partnera.

 

Klaszcz!  pomóż tańczącym utrzymać rytm flamenco, a potem zjedz gazpacho

Kiedy zmęczenie weźmie górę, a tancerze skończą spektakl, skuś się na natillas, czyli mleczny deser. Krem składa się z mleka, żółtek, cukru i aromatów takich jak wanilia lub cytryny.

Nie chcesz na słodko?  Wolisz polski, kwaśny smak?  Zjedz andaluzyjskie Gazpacho –przywróci siły witalne. Gazpacho składa się zazwyczaj z surowych warzyw, octu i oliwy z dodatkiem rozmoczonego chleba. Niegdyś składniki gazpacho krojone były ręcznie, obecnie zazwyczaj do ich rozdrobnienia używa się miksera.

Do gazpacho często podaje się umieszczone w osobnych miseczkach dodatki (np. okruchy chleba, drobno pokrojone warzywa, jajka, szynkę, oliwki czy orzechy), które można dorzucać do zupy według własnego uznania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here