fakty na temat kawy
Fot. Piqsels

Kawa jest po ropie naftowej najczęściej sprzedawanym produktem. Chociaż ludzie generalnie dzielą się na herbaciarzy i kawoszy, to wstając rano większość z nas „dobudza się” sięgając po filiżankę aromatycznej kawy.

co wiemy o kawie
Fot. Piqsels

W niemal każdej kulturze na świecie obecna jest kawa.  Na śniadanie piją ją Włosi, Hiszpanie maczają w niej churrosy a Francuzi croissanta.

Zwolennicy kuchni według Pięciu Przemian, gotują ją z kardamonem, miodem, imbirem i z cynamonem.

Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto choć raz w życiu nie próbował aromatycznej kawy.

Jak głosi tureckie przysłowie: Kawa powinna być czarna jak trucizna, mocna jak śmierć i słodka jak miłość.

Co wiemy na temat kawy?

 1. Słowo „kawa” wywodzi się z arabskiego kaweh, które znaczy „siła, wigor”.
 2. Kofeina powoduje, że mózg łatwiej i częściej wyławia słowa o pozytywnym wydźwięku, co sprawia, że po wypiciu kawy czujemy się szczęśliwsi, serotonina krąży.
 3. Zapach kawy potrafi aktywować w mózgu neuroprzekaźniki, które pomagają zmniejszyć skutki niewyspania.
 4. 4 filiżanki kawy wypijane codziennie minimalizują ryzyko powstania kamicy żółciowej oraz marskości wątroby.
 5. Kawosze rzadziej zapadają na choroby neurologiczne, jak Parkinson czy Alzheimer.
 6. Kofeina sprzyja odchudzaniuobniża apetyt, przyspiesza zużycie kalorii i ogólne procesy metabolizmu w organizmie, zaś w połączeniu ze zbilansowaną dietą oraz aktywnymi ćwiczeniami,  zwiększa szanse pokonania nadwagi o 20proc. Biegacze mają jeszcze większe osiągnięcia w tym zakresie.
 7.  Filiżanka kawy bez cukru nie zawiera kalorii, natomiast mieści powyżej 300 antyoksydantów, które „zatrzymają się” w naszym organizmie na cały miesiąc. Zwiększając spożycie antyoksydantów, wpływamy pozytywnie na odporność organizmu.
 8. Kofeina jest na liście zakazanych substancji przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Jeżeli w moczu sportowca zostanie wykryte stężenie kofeiny większe niż 12 mikrogramów na litr, zostaje on dyskwalifikowany.
 9. Najdroższa kawa na świecie to luwak. 1 kg kosztuje około 1000 Euro. Otrzymuje się ten gatunek w nietypowy sposób. Łaskun – zwierze żyjące w Indonezji zjada jedynie owoce kawy najlepszej jakości. Pozyskuje się je od tego zwierzęcia, a dokładnie z jego odchodów, o tym gdy jego żołądku uległy już wstępnemu trawieniu, potem myje i wypala.
 10. Jakiś czas temu na świecie pojawił się niezwykle ciekawy rodzaj sztuki. Nazywa się Latte art i polega na ozdabianiu powierzchni kawy niesamowitymi, niekiedy bardzo skomplikowanymi obrazkami.
najpopularniejszy napój
Fot. Piqsels

Ciekawostki  historyczne o kawie

 1. W starożytnej Turcji pan młody podczas ceremonii zaślubin składał przysięgę, że jego żonom nigdy w życiu nie zabraknie kawy.
 2. W okresie baroku w Anglii picie kawy było zabronione, gdyż Karol II Stuart postanowił wydać rozkaz zamknięcia kawiarni. Uważał on, że przesiadujący w niej ludzie spiskują przeciwko niemu.
 3. Na terenie Prus w 1785 wybuchł tak zwany „bunt kawowy”, ponieważ picie aromatycznego naparu zarezerwowane było wyłącznie dla duchowieństwa, szlachty oraz urzędników.
 4. Pierwsza kawiarnia w Paryżu powstała w 1689 roku i nosiła nazwę „Procope” jej właścicielem był sprzedawca lemoniady François Procope.
 5. We Włoszech kawa pojawiła się w 1615 roku. Natomiast w 1720 roku w Wenecji na Placu Świętego Marka zostały otwarte dwie kawiarnie: pierwsza – “Florian”, była często odwiedzana przez Casanovę, Goethego, Rubinsteina oraz druga – “Guardi” do której lubili „zaglądać” Byron i Liszt.
 6. Ludwig Van Beethoven był wielkim fanem kawy. Przed każdym przyrządzaniem kawy odliczał dokładnie 60 ziaren kawy na każdą filiżankę.
 7. Vincent van Gogh, który uwielbiał kawę i wierzył, że wspomaga ona jego kreatywność, mawiał: „Próbowałem wyrazić pogląd, że kawiarnia to miejsce, w którym człowiek może popaść w ruinę, oszaleć lub popełnić przestępstwo.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here