portfolio fotograficzne
Fot. Pixabay

Portfolio jest dokumentacja dorobku twórczości  fotografa ślubnego. Jest formą przekazu jego postrzegania rzeczywistości za pomocą obiektywu. 

W ten sposób prezentuje nam swoje prace i ustala środki swojej współpracy z klientem.  Jeśli  fotograf nie posiada swojego portfolio, to kupujemy kota w worku.

fotografia ślubna
Fot. Pixabay

Jak powinno wyglądać profesjonalne portfolio?

Z reguły jest to oddzielna zakładka na stronie firmowej fotografa. Nie powinna być przeładowana. Maksymalnie 10-15 przykładów w różnych kategoriach, przykładowo: ceremonia ślubna, reportaż, sesje narzeczeńskie, ślub w plenerze, sesja z podróży poślubnej. Powinien być krótki opis, zawierający formułę jak dany temat jest postrzegany przez fotografa.

To nam też odpowie na pytanie, czy dany punkt widzenia jest spójny z naszym i czy nam się podoba.  Przeładowane opisy zniechęcają do podjęcia współpracy, które tez może później okazać się przeładowana emocjami.

 

Ostrożność, to kluczowe słowo przy wyborze fotografa ślubnego

Zaprezentowane  w portfolio zdjęcia powinny należeć do artysty – czasem mogą zdarzać się sytuacje, kiedy jedno lub kilka ze zdjęć jest „zapożyczonych”.  Trzeba mieć to na względzie.

Zwrócić uwagę należy na aktualność zdjęć. Jeśli są z minionych sezonów, wtedy artysta chce zaprezentować po prostu swój dorobek na przestrzeni lat i podkreślić swoje doświadczenie. Ale jeśli one są dominujące, to musimy się sprawdzić, czy posiada on wiedzę na temat bieżących trendów w fotografii ślubnej.

Jeśli wpadnie nam w oko, że na zdjęciach dominuje przekaz z użyciem programów graficznych, to odrobina sceptycyzmu i prognozowania nam nie zaszkodzi. Za kilka lat może okazać się, że zdjęcia te zaliczą się do fotograficznego kiczu.

Zastanówmy się też, czy użycie zbyt oryginalnego pleneru zdjęciowego nie wywołuje w nas wewnętrznego uczucia sprzeciwu. Moda na określone plenery na ślubną sesję zdjęciową zmienia się dość szybko, to co kiedyś było chodliwym miejscem na zdjęcia pary młodej, teraz może być postrzegane jako ekscentryczne i dziwaczne.

 

Rozmaitość stosowanej konwencji

Na pewno dużym plusem jest rozmaitość stosowanej konwencji, co oznacza, że artysta jest otwarty na  dostępne środki wyrazu.

Zwróćmy uwagę na to, co wyróżnia zdjęcia. Może być to umiejętne wykorzystanie otoczenia, współgrające ze stylem , jaki dana para młoda prezentuje.

Prawidłowe wykorzystanie światła na zdjęciach świadczy o maestrii warsztatu.  Metoda porównywania zdjęć zrobionych w czasie ceremonii ślubnej, z trudnymi wnętrzami  sakralnymi ze zdjęciami wykonanymi na dobrze oświetlonej sali balowej, pozwoli na znalezienie odpowiedzi, czy fotograf ma dobrze opanowaną umiejętność pracy ze światłem.

Pamiętajmy, że portfolio tworzą prace, z których fotograf jest dumny, które chce pokazać, bo są najlepsze. Jeśli  nie jesteśmy do nich przekonani, to oznacza, że to nie jest osoba, z którą powinniśmy współpracować.

 

Klasyka zawsze będzie modna

Są ujęcia ponadczasowe, na których para młoda wyjdzie dobrze. Nie warto całkowicie rezygnować z klasyki, ona zapewnia nam drogę do dobrej oglądalności sesji zdjęciowej. Element klasyki powinien być obecny w portfolio fotografa.

Zwróćmy uwagę, jak artysta radzi sobie ze zdjęciami reportażowymi. Czy są one całkowicie surowe, czy jednak jakiś element pozowania jest w nich obecny. I który forma reportażu bardziej koresponduje z nami.

Ekspozycja poszczególnych elementów reportażu takich jak ekspresja emocji , dekoracje ślubne, prezentacja sukni ślubnej, obrączek ślubnych, tortu weselnego, nie powinna mieć cech fotografii produktowej ale żywego przekazu, na który zawsze zareagujemy ze wzruszeniem, bo taka jest rola fotografa reportażysty aby wzruszenie wywołać.

Rynek fotograficzny należy uważnie przeanalizować, ofert jest bardzo dużo, bo i dostępność do sprzętu jest ograniczona jedynie finansowo.

para młoda zdjęcia
Fot. Pixabay

Portfolio jest swego rodzaju wizytówką fotografa ślubnego, która powinna od razu przykuć naszą uwagę i często to pierwsze wrażenie jest prawdziwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here