Przy wyborze fotografa naszych sesji ślubnych czy też sesji narzeczeńskich należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na portfolio na stronie lub blogu artysty. Każdy fotograf pracuje w swoim unikatowym stylu, który albo będzie z nami spójny, albo całkowicie nie nasz.
Zaczynamy od portfolio fotografa ślubnego
-mówi nam o tym, jakimi środkami wizualnymi posługuje się artysta
Portfolio początkującego artysty często nie jest zbytnio rozbudowane a te same zdjęcia mogą powtórzyć się w kilku kategoriach. Fotograf na początku swojej ścieżki zawodowej nie zawsze oznacza kogoś z gorszym warsztatem. Ma na pewno mniejsze doświadczenie organizacyjne, ale za to często świeże spojrzenie na konwencję , i oryginalne pomysły. Minusem jest to, że małe doświadczenie może okazać się brzemienne w skutkach, kiedy nastąpi nieprzewidziana sytuacja w czasie uroczystości weselnej. Nie zawsze też młody fotograf radzi sobie w niedoświetlonych pomieszczeniach i może nie potrafić nawiązać szybkiej i sprawnej komunikacji z fotografowanymi osobami.
Jeśli zostaniemy zaproszeni do siedziby firmy, oznacza to, że fotografia artystyczna jest głównym źródłem dochodu fotografa, a nie tylko dodatkową możliwością zarobkowania. W praktyce możemy liczyć się z lepszą terminowością wykonania usługi a także z poświeceniem odpowiedniej ilości czasu na dopracowanie szczegółów podczas obróbki naszej ślubnej sesji zdjęciowej.
Ustalenie terminu sesji ślubnej
Po dokonaniu wyboru potencjalnych artystów, których portfolia spełniają nasze oczekiwania, przystępujemy do zebrania informacji na temat dostępnych terminów, telefonując lub za kontaktując się z firmą za pomocą emaili (w tym przypadku mamy dowód potwierdzający uzyskaną informację o usłudze).
Czy fotograf ślubny ma wiedzę o trendach
w fotografii ślubnej?
-Powie nam o elastycznym podejściu do wykonywanej usługi
Dobrze jest prześledzić w Internecie, jakie trendy są w danym momencie aktualne w fotografii artystycznej, by potem przeglądając portfolio fotografa ślubnego było dla nas jasne, czy artysta podąża za tym szybko zmieniającym się aspektem sztuki wizualnej.
Jeśli znamy się trochę na wymaganiach sprzętowym, można zebrać informacje, na jakim sprzęcie pracuje wybrany usługodawca. Im droższy sprzęt jest w jego posiadaniu, tym cena za usługę będzie wyższa. Niektórzy dysponują tez dwoma zestawami, w tym jednym zapasowym, na „wszelki wypadek”, jeśli główny sprzęt by odmówił współpracy. To też niestety kosztuje usługobiorcę.
Umowa z fotografem ślubnym musi zawierać wiele szczegółów
Korzystając z usługi, która ma być pamiątką nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń warto zadbać o wszystkie detale, musi być to decyzja poparta szczegółową analizą rynku usług fotograficznych.
Umowa jest bardzo ważna i powinna zawierać precyzyjne informacje dotyczące zakresu wykonywanej usługi i terminu jej oddania w ręce klienta.
W niektórych umowach znajdujemy bardzo dokładne harmonogramy przebiegu usługi, między innymi informacje dotyczące miejsca ustawienia lamp czy zagwarantowania ciepłego posiłku.
Istotną kwestią jest sformułowanie wielkości zaliczki i odpowiedzialności materialnej za niedotrzymanie terminu oddania prac. Powinna chronić i ustanowić odpowiedzialność obu stron za zerwanie umowy. Należy przemyśleć również kwestię dysponowania wizerunkiem, czyli praw do publikacji zdjęć.
Artysta staje się częścią naszej ślubnej historii
i musimy razem tworzyć zgraną ekipę
Fotograf ma być naszym partnerem, któremu powierzymy tą jakże ważną cześć naszej historii, musimy więc wypracować wspólną ścieżkę komunikacji, by potem w tych kluczowych momentach nie było nieporozumień.
To on czy ona dokumentują nie tylko samą ceremonię ślubną, ale i jej najdrobniejsze detale. Na zdjęciach znajdą się nasze gesty, emocje, radość i nieraz nasz stres, miło jeśli ktoś podejdzie do nich z właściwą dawką empatii. Wyeksponowane zostaną w formie reportażu ślubnego pojedyncze elementy całej ścieżki sesyjnej począwszy od przygotowań w domu, pokazanie sukni ślubnej, bukietu ślubnego i ślubnych obrączek. Następnie przez samą ceremonię ślubu kościelnego lub ślubu cywilnego, aż do wesela na sali lub zabawy weselnej w plenerze.
Nasz pierwszy kontakt z naszym ślubnym fotografem musi być rodzajem rozmowy kwalifikacyjnej, oceniającej jego lub jej sposób bycia, strój i kulturę osobistą.