Producenci odzieży coraz częściej myślą o wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań. Oszczędzanie surowca, mniejsze zużycie wody, i działanie w sposób zrównoważony dla naturalnych siedlisk roślin, stają się nieodłączną częścią prowadzonej przez nich polityki.
Ekologia w świecie mody
Działania proekologiczne są koniecznością i coraz więcej branż, w tym odzieżową, wprowadzają rozwiązania, których celem jest dbałość o dobro planety.
Agresywna i ekspansywna działalność człowieka doprowadziła do zubożenia naturalnych siedlisk wielu gatunków zwierząt. Na zatrutych pestycydami glebach zanikają pożyteczne rośliny. Ptaki nie mają pożywienia, bo owady utraciły siedliska.
Przyszłość nie jawi się w różowych kolorach, perspektywa braku możliwości wyżywienia ludzi jest coraz bardziej realna. Giną zapylacze roślin, a zasoby słodkiej wody po prostu znikają.
Trzeba działać. Eko trend widoczny jest w wielu gałęziach gospodarki.
Rolnicy produkują więcej bioproduktów (oznaczonych np. symbolem unijnego liścia), branża chemiczna szuka rozwiązań w eko-plastiku, przemysł stosuje rozwiązania, które ograniczają emisję CO2 do atmosfery. Eko działania podjęły też firmy odzieżowe. Chodzi oczywiście o materiały pochodzące z recyklingu.
Kurtka z recyklingu
W 2017 roku National Geographic wyróżniło kurtkę outdoorową Columbia OutDry Extreme, wyprodukowaną z 21 butelek PET – wyłącznie z materiałów uzyskanych z recyklingu.
Jest wodoodporna, oddychająca, a przede wszystkim w pełni ekologiczna. Do jej produkcji zastosowano metody oszczędzające zużycie wody. Na wyprodukowanie 1 kurtki zużyto o 49 litrów mniej wody.
Kurtka została wyprodukowana bez wykorzystania tzw. perfluorowęglowców, co jest bardzo istotne, bo związki te się nie rozkładają.
Standardowe kurtki przeciwdeszczowe nie przepuszczają wody, ponieważ wyposażono je warstwę zawierającą perfluorowęglowce (PFC), czyli związki tworzące silne wiązania cząsteczkowe. Tworzą skuteczną, wodoszczelną warstwę ubrania, ale niestety są równocześnie szkodliwe dla środowiska, a nawet zdrowia.
Kurtka OutDry Extreme ECO ma natomiast konstrukcję, która eliminuje wymóg stosowania PFC. Kurtka ma dwie warstwy – standardowo kurtki tego typu mają trzy, dzięki eliminacji jednej z tych warstw i wyciągnięciu membrany na zewnątrz, udało się zlikwidować uciążliwość dla środowiska, a jednocześnie zachować właściwy poziom odprowadzania wilgoci na zewnątrz.
Towarzystwo National Geographic oznaczyło ją, jako najbardziej ekologiczną kurtkę w historii w ramach nagrody “Gear of the Year. Kurtka została oznaczona znakiem Blue Sign.
Co oznacza symbol Blue Sign?
Blue Sign jest organizacją, która śledzi produkcję wyrobów tekstylnych przez cały obieg cyklu produkcyjnego – od materiałów źródłowych do produktu finalnego. Brany jest również pod uwagę element zużycia energii.
Oznacza się w ten sposób produkty, które powstały w procesie zachowującym ekologiczne standardy.
Obecnie branża odzieżowa skupia się przede wszystkim na działaniach związanych z produkcją w bardziej przyjazny dla środowiska sposób, poprzez eliminację szkodliwych środków chemicznych, szkodliwych barwników, redukcję odpadów i konsumpcji energii oraz wody potrzebnych do jej wyprodukowania.
Promuje się również ponowne wykorzystanie produktów. Konsumenci zachęcani są do tego, aby w sposób świadomy nosili odzież, a co za tym idzie oddawali ją do recyklingu po okresie użytkowania.
Użytkując odzież z zamysłem, aby dać jej szanse na kolejne życie, osiągamy w pewnym sensie konsumencką dojrzałość, i do tego powinnyśmy dążyć.