Barwa oznacza życie, świat pozbawiony barw jest po prostu martwy. U źródła barw leży światło, a ono pochodzi ze Słońca.
Światło jest integralną, widzialną częścią promieniowania elektromagnetycznego (widzialnego), odbieranego przez siatkówkę ludzkiego oka.
Jak dobór koloru oddaje nasz nastrój
Barwy wpływają na naszą percepcję, nastrój i nastawienie do spraw w toku dnia.
Dobór ubrania w określonym kolorze, świadczy o naszym nastroju, to czy chcemy pozostać zdystansowani albo czy mamy potrzebę inicjowania kontaktu.
Wybierając czarne i szare kolory, chcemy niejako zniknąć w tłumie.
Czerwienią pobudzić do aktywności, a niebieską barwą wytonować atmosferę, być w strefie chillout.
Pomarańcz i żółć założą osoby, które potrzebują pobudzić swoją kreatywność a także apetyt, zieleń wybiorą rekonwalescenci.
Kolory a pora roku
Dopływ światła słonecznego tez zmienia nasze potrzeby dnia codziennego, pogoda za oknem niejednokrotnie wpływa na nasze kolorystyczne wybory.
Wszystkie zjawiska pogodowe, zawierające w sobie spectrum kolorów, wywołują w nas uczucia od zachwytu do grozy. Tęczę i zorzę polarna odbierzemy pozytywnie, a sina burzowa chmura może wzbudzić lęk. Barwa stroi nasz nastrój jak instrument muzyczny.
Dlatego też panuje sezonowość doboru barw. Wiosną i latem wybierzemy kolory bardziej ożywcze – szybciej sięgniemy po czerwień, żółć i pomarańcz, jesienią i zimą chętniej widzimy się w stonowanych pastelach.
Oczywiście modowe trendy wiosenne lub jesienne ukierunkowują na stosowanie określonych barw, niemniej jednak, w pierwszej kolejności nasze samopoczucie zadecyduje o wyborze koloru.
Sezonowość palety kolorów widoczna jest nie tylko u projektantów mody, ale i w dekoracjach sal w czasie uroczystości ślubnych, urodzinowych czy świątecznych. Inne kolory obowiązują na zimowym weselu, inne spotkamy na letnich w stylu tropikalnym.
Kolory mówią o historii ludzkich uczuć
Na podstawie malowideł z dawnych epok, możemy dowiedzieć się, jaki był stan uczuć ludzi z poprzednich epok. Już pierwsze rozwinięte cywilizacje, jak egipska czy grecka stosowały wielokolorowe malowidła, bawiły się kolorem.
W Chinach już w VII w. w czasie panowania dynastii Tang stosowano mocną i wyrafinowaną kolorystykę.
Słynne bizantyjskie mozaiki cieszą oko rozmaitością kolorów. W końcu był to okres wielkiego bogactwa kulturowego.
Efekt ciepła i chłodu uzyskany przez odpowiednie zastosowanie kolorów widoczny był już w malarstwie miniaturowym mnichów irlandzkich, a potem dopiero w malarstwie impresjonistów, między innymi u Van Gogha.
Warto proces ten prześledzić podczas wizyty w Muzeum Impresjonistów w Amsterdamie, przy okazji przykładowo krótkiego wypadu wakacyjnego, na Walentynki, czy z okazji innego szczególnego dnia.
Istota kolorów w rękach fachowców
Określone zastosowanie barw było adekwatne do psychicznych i tematycznych wymagań malowanych obrazów. Już na początku dziewiętnastego wieku istniało powszechne zainteresowanie oddziaływaniem i prawidłowościami barw.
Fizyk bada istotę cząstek światła, rozszczepiania się widma białego światła i długość poszczególnych barwnych fal.
Chemik zainteresuje się pigmentami występującymi w przyrodzie, trwałością barw i wytworzeniem barwników syntetycznych. Chemia barw to rozwinięta gałąź obszernych badań nad kolorem.
Fizjologa interesuje oddziaływanie światła i barw na nasz mózg , widzenie jasnych i ciemnych barw oraz barw chromatycznych, a także analizuje zjawisko powidoków.
Psycholog zajmuje się problemami oddziaływania barw na psychikę i ducha, ich zmysłowo-estetyczny wpływ.
Psychologia stworzyła chromoterapię, czyli leczenie kolorami, choć sama metoda nie jest niczym nowym. Jest jedną z najstarszych metod leczniczych, od wieków używa się wiedzy o kolorach do przywracania równowagi i harmonii w ludzkim ciele oraz w jego otoczeniu.
Projektant wnętrz musi uwzględnić wszystkie te czynniki, by stworzona przestrzeń biura czy mieszkania korespondowała zarówno z potrzebami właścicieli, jak i z samą użytecznością miejsca.
Inne kolory zastosuje w strefie biurowej, inne barwy zdominują strefę mieszkalną. W obrębie przestrzeni mieszkalnej tez występuje podział kolorów na aktywizujące i wyciszające. Inne kolory wybierzemy dla tętniącej życiem kuchni, a tonujące są zarezerwowane dla sypialni.