wpływ kolorów na samopoczucie
Fot. Piqsels

Barwa oznacza życie, świat pozbawiony barw jest po prostu martwy. U źródła barw leży światło, a ono pochodzi ze Słońca.

Światło jest integralną, widzialną częścią promieniowania elektromagnetycznego (widzialnego), odbieranego przez siatkówkę ludzkiego oka.

wpływ kolorów na nastrój
fot. Piqsels

Jak dobór koloru oddaje nasz nastrój

Barwy wpływają na naszą percepcję, nastrój i nastawienie do spraw w toku dnia.

Dobór ubrania w określonym kolorze, świadczy o naszym nastroju, to czy chcemy pozostać zdystansowani albo czy mamy potrzebę inicjowania kontaktu.

Wybierając czarne i szare kolory, chcemy niejako zniknąć w tłumie.

Czerwienią pobudzić do aktywności, a niebieską barwą wytonować atmosferę, być w strefie chillout.

Pomarańcz i żółć założą osoby, które potrzebują pobudzić swoją kreatywność a także apetyt, zieleń wybiorą rekonwalescenci.

 

Kolory a pora roku

Dopływ światła słonecznego tez zmienia nasze potrzeby dnia codziennego, pogoda za oknem niejednokrotnie wpływa na nasze kolorystyczne wybory.

Wszystkie zjawiska pogodowe, zawierające w sobie spectrum kolorów, wywołują w nas uczucia od zachwytu do grozy. Tęczę i zorzę polarna odbierzemy pozytywnie, a sina burzowa chmura może wzbudzić lęk. Barwa stroi nasz nastrój jak instrument muzyczny.

Dlatego też panuje sezonowość doboru barw. Wiosną i  latem wybierzemy kolory bardziej ożywcze – szybciej sięgniemy po czerwień, żółć i pomarańcz,  jesienią i zimą chętniej widzimy się w stonowanych pastelach.

Oczywiście modowe trendy wiosenne lub jesienne ukierunkowują na stosowanie określonych barw, niemniej jednak, w pierwszej kolejności nasze samopoczucie zadecyduje o wyborze koloru.

Sezonowość palety kolorów widoczna jest nie tylko u projektantów mody, ale i w dekoracjach sal w czasie uroczystości ślubnych, urodzinowych czy świątecznych. Inne kolory obowiązują na zimowym weselu, inne spotkamy na letnich w stylu tropikalnym.

 

Kolory mówią o historii ludzkich uczuć

Na podstawie malowideł z dawnych epok, możemy dowiedzieć się, jaki był stan uczuć ludzi z poprzednich epok. Już pierwsze rozwinięte cywilizacje, jak egipska czy grecka stosowały wielokolorowe malowidła, bawiły się kolorem.

W Chinach już w VII w. w czasie panowania dynastii Tang stosowano mocną i wyrafinowaną kolorystykę.

Słynne bizantyjskie mozaiki cieszą oko rozmaitością kolorów. W końcu był to okres wielkiego bogactwa kulturowego.

 Efekt ciepła i chłodu uzyskany przez odpowiednie zastosowanie kolorów  widoczny był już w malarstwie miniaturowym mnichów irlandzkich, a potem dopiero w malarstwie impresjonistów, między innymi u Van Gogha.

Warto proces ten prześledzić podczas wizyty w Muzeum Impresjonistów w Amsterdamie, przy okazji przykładowo krótkiego wypadu wakacyjnego, na Walentynki, czy z okazji  innego szczególnego dnia.

oddziaływanie kolorów
Fot. Piqsels

Istota kolorów w rękach fachowców

Określone zastosowanie barw było adekwatne do psychicznych i tematycznych wymagań malowanych obrazów. Już na początku dziewiętnastego wieku istniało powszechne zainteresowanie oddziaływaniem i prawidłowościami barw.

Fizyk bada istotę cząstek  światła, rozszczepiania się widma białego światła i długość poszczególnych barwnych fal.

Chemik zainteresuje się pigmentami występującymi w przyrodzie, trwałością barw i wytworzeniem barwników syntetycznych. Chemia barw to rozwinięta gałąź obszernych badań nad kolorem.

Fizjologa interesuje oddziaływanie światła i barw na nasz mózg , widzenie jasnych i ciemnych barw oraz barw chromatycznych, a także analizuje zjawisko powidoków.

Psycholog zajmuje się problemami oddziaływania barw na psychikę i ducha, ich zmysłowo-estetyczny wpływ.

Psychologia stworzyła chromoterapię, czyli leczenie kolorami, choć sama metoda nie jest niczym nowym. Jest jedną z najstarszych metod leczniczych, od wieków używa się wiedzy o kolorach do przywracania równowagi i harmonii w ludzkim ciele oraz w jego otoczeniu.

Projektant wnętrz musi uwzględnić wszystkie te czynniki, by  stworzona przestrzeń biura czy mieszkania korespondowała zarówno z potrzebami właścicieli, jak i z samą użytecznością miejsca.

Inne kolory zastosuje w strefie biurowej, inne barwy zdominują strefę mieszkalną. W obrębie przestrzeni mieszkalnej tez występuje podział kolorów na aktywizujące i wyciszające. Inne kolory wybierzemy dla tętniącej życiem kuchni, a tonujące są zarezerwowane dla sypialni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here