Kuchnia to centralny punkt domu, jego serce, w którym tętni życie rodzinne. To miejsce oraz miejsce przyrządzania posiłków, gdzie przyrządzane są dania dla bliskich i gości.
Dobierając oświetlenie oraz odpowiednie kolory możemy się w niej zrelaksować lub dodać sobie energii. Chcesz jeść mniej – użyj niebieskiego koloru, pragniesz pobudzić apetyt do jedzenia – wybierz pomarańczowy.
Dodanie koloru to najlepszy sposób na zmiany w kuchni – bez remontu, bez wymiany zabudowy, wystarczą tylko farba i pędzel i zapał do pracy.
Bez względu na to, czy jesteśmy typem szarej myszki, czy też osobą kochającą jak się dużo dzieje- możemy ulepszyć swoje szafki jaskrawymi błękitami i czerwieniami lub przemalować kuchenną przestrzeń na odcienie szarości lub zieleni, osiągając w ten sposób nie tylko zmianę wystroju, ale też wpływając na częstotliwość podjadania między posiłkami.
Jak dopasować kolorystykę kuchni
do naszych potrzeb?
Przede wszystkim trzeba zastanowić jak dużo czasu spędzamy w kuchni – czy tylko wypijamy tam kawę przed pójściem do pracy, czy często gotujemy dla rodziny i przyjaciół? Należy zastanowić się nad swoim charakterem, typem osobowości, prowadzonym trybem życia oraz nad tym, z kim mieszkamy.
Jest to istotne, gdyż każdy człowiek inaczej reaguje na barwy.
Jedne z nich będą odpowiednie dla spokojnego singla, a inne dla osoby żywej oraz ruchliwej, której wszędzie jest pełno. Ważne jest aby przestrzeń wokół kreować w sposób nie tylko miły dla oka, ale także dla ducha.
Kolory a osobowość
Osoba o usposobieniu nieco bardziej stonowanym potrzebuje solidnej dawki energii i ucieszy ją zdecydowana kolorystyka kuchni, żółcie, czerwienie wyraźne barwy ścian i mebli.
A co jeżeli mamy do czynienia z kimś żywym, energicznym oraz ruchliwym? Taka osoba za pomocą bieli i szarości może się wyciszyć. W przypadku chęci wyciszenia się strzałem w dziesiątkę może być także użycie zieleni w dodatkach.
Fizjologicznie kolor wpływa na nasz organizm i na to jak się zachowujemy. Kolor zielony uspokaja, wycisza, powoduje, że nasz organizm nieco się tonuje .
Chcąc podświadomie wzbudzić apetyt w naszych dzieciach będących niejadkami – dobierzmy dodatki koloru pomarańczowego lub łososiowego, natomiast by skutecznie zniechęcić do nocnego podjadania, warto mieć lodówkę, talerze lub inne akcesoria w kolorze niebieskim lub granatowym.
Najważniejsze są nasze upodobania
Na pewno warto jest obserwować jakie są trendy kolorystyczne, chociaż mimo wszystko to osobiste preferencje i własny komfort powinny być głównym wyznacznikiem przy wyborze barw w kuchni.
Każdy z nas ma inny gust, dlatego też różnić się między sobą będą wystroje wnętrz, w których mieszkamy.
Niektórzy będą preferowali więcej rustykalności, a inni więcej stylu loftowego i nowoczesnego minimalizmu.
Warto także zastanowić się nad wyborem odpowiadających nam surowców, takich jak np. drewno, szkło czy laminat. Należy pamiętać, że przestrzeń wokół nas ma wpływ na to jak się czujemy i zachowujemy.