Co warto wiedzieć na temat budowy domów z gotowych materiałów

Marzysz o własnym domu, ale boisz się wysokich kosztów, długiego czasu budowy i skomplikowanych formalności? Jeśli tak, to może zainteresuje Cię alternatywa w postaci domów z gotowych materiałów. To nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na szybkie i względnie tanie wybudowanie wymarzonego domu. W poniższym tekście przedstawimy, na czym polega budowa domów z gotowych materiałów, jakie są jej główne zalety i dla kogo jest to dobry wybór. Zaczynajmy.

Dlaczego domy z gotowych materiałów zyskują na popularności?

Domy z gotowych materiałów, nazywanych też domami prefabrykowanymi lub modułowymi, składają się z gotowych elementów produkowanych w fabryce. Następnie elementy te są transportowane na plac budowy i łączone ze sobą. Dzięki temu budowa domów z gotowych materiałów jest znacznie szybsza i prostsza niż w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Domy z gotowych materiałów mają z reguły mniejszy metraż niż murowane, ale pomimo tego możemy wybierać spośród małych domków parterowych, jak również większych z poddaszem użytkowym. W wielu firmach istnieje również możliwość indywidualnego dopasowania domu do własnych potrzeb.

Jakie są główne zalety domów modułowych?

  1. Krótki czas budowy

Jedną z największych zalet domów modułowych jest to, budowa domów z gotowych materiałów trwa kilka tygodni. W porównaniu z tradycyjną budową, która może trwać nawet 1,5 roku i dłużej jest to ogromna różnica. Domy modułowe są produkowane w fabryce pod kontrolą jakości i nie są narażone na wpływ warunków atmosferycznych. To sprawia, że taki dom możemy budować nawet w okresie jesienno-zimowym. Po przywiezieniu na plac budowy gotowych elementów wystarczy je tylko połączyć i podłączyć do mediów.

  1. Mniej formalności

Budowa domu kojarzy się na ogół z wieloma formalnościami, takimi jak uzyskanie pozwolenia na budowę, zgłoszenie rozpoczęcia robót, nadzór budowlany czy odbiór techniczny. W przypadku domów modułowych te formalności są znacznie ograniczone lub nawet niepotrzebne. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, budowa domu o powierzchni do 70 m2 lub z poddaszem o powierzchni do 90 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę. To sprawia, że budowa domów z gotowych materiałów o metrażu wystarczającym dla rodziny 2+2 jest bardzo ułatwiona.

  1. Z góry znany koszt budowy

Budowa tradycyjnego domu wiąże się często z nieprzewidzianymi wydatkami i przekroczeniami pierwotnie założonego budżetu. W przypadku domów modułowych takie ryzyko jest minimalne, ponieważ koszt budowy jest ustalany z góry i zawarty w umowie z producentem. Nie musimy się zatem martwić o dodatkowe opłaty za materiały, robociznę czy transport. Tym samym koszt domu modułowego jest również niższy niż tradycyjnego.

Dla kogo budowa domów z gotowych materiałów jest dobrym rozwiązaniem?

Domy z gotowych elementów są dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie szybkość i oszczędność. Jeśli chcesz mieć własny dom bez zbędnych formalności i wysokich kosztów, to dom modułowy może być dla Ciebie idealny. Domy z gotowych elementów sprawdzają się doskonale zarówno jako główne domy do mieszkania, jak również jako domy na działkach czy to pod miastem, czy np. w górach. Własny azyl w postaci domku o powierzchni 50-70 m2, który pozwoli na wypoczynek w weekendy z rodziną lub z przyjaciółmi, to marzenie wielu osób zmęczonych na co dzień miejskim zgiełkiem.

Podsumowanie

Jak widać budowa domów z gotowych materiałów to nowoczesna i praktyczna alternatywa dla tradycyjnej budowy murowanego domu. Domy modułowe oferują szereg zalet, obok których trudno przejść obojętnie. Mamy nadzieję, że powyższy tekst sprawi, że choć część osób spojrzy na tego typu domy z całkiem innej perspektywy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here