nowoczesne oświetlenie w kuchni
Fot. Piqsels

Światło, to magia, wie o tym każdy. Widzimy przedmioty, ponieważ światło odbija się od ich powierzchni i trafia do naszych oczu. Fotograf zobaczy miękkość światła, a artysta zabawi się grą światła na płótnie.

Podobnie jak z kolorami, za pomocą światła uzyskamy pozytywne wrażenie albo dana rzecz wyda nam się odpychająca. Jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie było przytulne i funkcjonalne, zaplanujmy dobre oświetlenie.

jak zaplanowac oświetlenie w kuchni
Fot. Piqsels

Kuchnia bardziej niż jakikolwiek inne pomieszczenie w domu wymaga przemyślanego oświetlenia, a dobra kuchnia potrzebuje kilku rodzajów światła.

Bez względu na to, czy jesteśmy zapalonymi kucharzami i odkrywcami smaków, czy też bierzemy deskę do krojenia po to, by zrobić sobie wielopiętrową kanapkę, która ma imitować obiad, kuchnia musi być nie tylko przyjemnym miejscem do prowadzenia domowych rozmów, ale musi spełniać jeszcze jeden podstawowy warunek – ma być funkcjonalna.

I nie chodzi tu tylko o kwestię dobrej zabudowy, półek typu cargo i znikających robotów kuchennych w przepastnych czeluściach szafek – chodzi o prawidłowe oświetlenie.

 

Oświetlenie, które sprawi, że kuchnia stanie się absolutnym numerem 1 w Twoim domu

W kuchni potrzebujemy oświetlenia, które nie tylko wygląda dobrze, ale ułatwia i wspiera wykonywanie wszystkich czynności związanych z gotowaniem, sprzątaniem, i wytwarzaniem nie tylko kiszonek, konfitur i innych specjałów, ale tez niejednokrotnie domowych kosmetyków czy prezentów diy.

Kuchnia często musi pełnić funkcję mini warsztatu naprawczego, szczególnie jeśli ktoś mieszka w bloku lub w starej kamienicy – odpowiednie światło musi być zapewnione.

 

Każda kuchnia potrzebuje czterech rodzajów oświetlenia:

 Oświetlenie ogólne

To oświetlenie które daje światło zewnętrzne uzupełnione o oświetlenie sztuczne.Na oświetlenie z zewnątrz mamy wpływ na etapie projektowania domu.

Nie wybierajmy projektów, które zakładają małe okna kuchenne lub ich brak. Zaobserwujmy, ile światła słonecznego dociera do kuchni, a następnie wypełnijmy luki w oświetleniu sztucznym światłem.

Jeśli dopiero po zachodzie słońca nasza kuchnia pogrąża się w mroku, nie ma potrzeby inwestować w wystawne oświetlenie. Może wystarczyć podstawowe, proste, geometryczne oświetlenie.

 

Oświetlenie zadaniowe

Uwielbiamy to zewnętrzne oświetlenie, kuchnię skąpaną w promieniach zachodzącego słońca, ale kuchnia potrzebuje czegoś więcej.

Kuchnia jest małym laboratorium, w którym dokonujemy m.in. sekcji warzyw i owoców, eksperymentujemy, zamieniamy się w alchemików.

W tym miejscu pojawia się oświetlenie zadaniowe- przeznaczone do wykonywania drobiazgowych czynności.

Blat, na którym dokonujemy kulinarnych doświadczeń, czy po prostu czytamy książki lub przepisy, musi być dobrze oświetlony.

Do tego mogą posłużyć lampy podszafkowe, a w ciemnym kącie, który dysponuje dużą powierzchnią do krojenia rozważmy kinkiet, który rzuci ciepłe światło. Tym sposobem nie pomylimy marchewki z własnym palcem.

jak rozmieścić oświetlenie w kuchni
Fot. Piqsels

Lampy wiszące

Lampy wiszące, popularne na „wyspach kuchennych”. Pełnią rolę pomostu między oświetleniem zadaniowym a oświetleniem z otoczenia. Dobrze, jeśli lampa emituje delikatny blask – wpłynie on łagodząco na czasem surowe światło z zewnątrz. Lampy powinny być umieszczone tak, aby żarówki były tuż nad poziomem oczu.

 

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie to ma być czystym pięknem! W kuchni ten rodzaj akcentu może pochodzić na przykład  z lamp stołowych lub biurkowych (jeśli pozwala na to miejsce na blacie). To jest jak akcesorium, które koresponduje z naszym unikalnym stylem. Może to być nawet skromny akcent, utrzymany w duchu minimalizmu, na przykład neon z żartobliwym motto.

Lekcja odrobiona, niech stanie się światło..

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here