kierunek Włochy
Fot. Pxhere

Nasze przemijające zauroczenia. Miejsca, które zwiedzamy, w których zakochujemy się i obiecujemy niezmiennie, że wrócimy. Ostatecznie o nich zapominamy i idziemy dalej.

włoskie smaki
Fot. Pxhere

Ale mamy też nasze życiowe romanse, czyli miejsca, do których wracamy raz po raz, miasta i kraje, których dna nigdy nie możemy dosięgnąć, bo zawsze odkrywamy je warstwa po warstwie i tak beż końca.

Intrygują, zaskakują i rzucają kolejne wyzwanie. Te wyjątkowe miasta i kraje, wchodzą w nas bezboleśnie, nie jesteśmy tego świadomi, że złapaliśmy się na haczyk.

 

Przygotuj się na włoski smak

  

Tak jest też ze słonecznymi Włochami, odkrywanymi przez tysiące polskich turystów dowożonych na południe kontynentu korytarzami powietrznymi lub pajęczą siecią autostrad.

Włochy to kraj, dla którego wymyślono podróże, wszystkie drogi w końcu prowadzą do Rzymu.

Włochy zajmują pierwsze miejsca na listach przebojów: jedzenia, historii, architektury, romansu, opery, ludzi, wina, krajobrazu, sztuki i oczywiście mody.

Obserwacja, jak teraz w naród tak pięknej kultury cierpi dotknięty pandemią, rani też nas.

Tym, co musi nas podtrzymywać na duchu, jest świadomość, że kryzys dobiegnie końca i będziemy mogli wrócić do słonecznych Włoch, gdy tylko będzie to bezpieczne, i zalać to miejsce naszą bezgraniczna miłością, pomóc mu wstać, okazać nasze poparcie jeżdżąc i szwendając się, gdziekolwiek oczy poniosą: agroturystyka w Toskanii, rodzinny hotel na Capri, schowana trattoria w Rzymie, czy gondola w Wenecji (po raz pierwszy od lat woda jest czysta).

Zabierzemy tam naszych bliskich, by spędzić ten wyjątkowy dzień po włosku, śmiejąc się, śpiewając i gestykulując.

Albo w przyszłym roku zarezerwujemy pokój przez Airb&b, robiąc miły prezent na Walentynki

 

A tymczasem troszkę włoskich smaczków na kartkach papieru

i przeczyszczonym płynem diy, błyszczącym ekranie odbiornika telewizyjnego.  

 

Do poczytania!

 

Genialna Przyjaciółka

Do tego czasu jedyne, co możemy zrobić, to odtworzyć doświadczenie bycia we Włoszech i spróbować wprowadzić trochę włoskich smaków do zamkniętych kwarantanną mieszkań. Obowiązkowo należy zaprosić książkowy doborowy kwartet Eleny Ferrante. Cykl powieści neapolitańskiej rozpoczyna „Genialna przyjaciółka” .

Dla mniej chętnych czytaczy, jest tez wersja filmowa, wierna książce niemal w każdej minucie serialu.

 

„Lampart”

Jeśli chcemy poczuć charyzmę południowych Włoch sięgnijmy po „Lamparta” klasyka Giuseppe Tomasi di Lampedusa, który śledzi losy szlachetnej rodziny na Sycylii na tle Risorgimento.

 

„Agostino”

Każdy, kto tęskni za Toskanią, powinien sięgnąć po powieść Alberto Moravii „Agostino”, opublikowanej po raz pierwszy w latach 40 tych XX wieku, która opowiada o utracie niewinności nastolatka podczas wakacji w śródziemnomorskim kurorcie.

 

„Audrey w domu. Wspomnienia o mojej mamie”

Jeśli chcielibyśmy połączyć nasze zmysły we włoskim zanurzeniu, wzrok będzie delektować się literkami, a podniebienie spaghetti zrobionym według prostych i smacznych przepisów z książki Luci Dotti, który opowiada w niej o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, a że autor jest synem androgynicznej Audrey Hepburn,ikony haute couture i małej czarnej, to ma o czym opowiadać.

 

„Włosi”

Włoskie przywary bez znieczulenia opisuje w swojej książce John Hooper „Włosi” – lekka, miła lektura na dwa wieczory.

 

Jack Frusciante opuścił zespół”

Ci, którzy mają ochotę na coś bardziej współczesnego, mogą spróbować debiutu Enrico BrizziegoJack Frusciante opuścił zespół”, powieść dedykowana nastolatkom i ich buntowniczej naturze  a także Bolonii w jej antyestabliszmentowej chwale.

 

Do obejrzenia!

„Call me by Your Name”

Gdy skończysz już czytanie, przetrzyj ponownie ekran środkiem dezynfekującym diy i obejrzyj miła historię miłosną Call Me by Your Name, która przeniesie Cię z powrotem do lat osiemdziesiątych i do wspaniałej Lombardii, zanim została tak dotkliwie dotknięta wirusem.

 

„Gomorra”

Inna platforma filmowa uraczy Cię mafijnymi opowieściami „Gomorra”, ujętymi w 3 sezony, na podstawie książki autorstwa Roberta Saviano.

powieści o Włoszech
Fot. Pxhere

Do smakowania!

Włoska uczta!

Niemożliwe byłoby przetransportowanie się do Włoch bez podpalenia kubków smakowych espresso italiano, sprawdzenia przepisu na słynne pici cacio e pepe Padelli, i poobiedniej degustacji najpopularniejszego włoskiego wina Chianti. W międzyczasie oczywiście jemy pizzę, której radosne kolory nastawią nas pozytywnie na dalsze degustacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here