Fot. Pikrepo

 Prowadzenie własnego biznesu nie jest dla ludzi, którzy szukają w życiu wygody Startując w biznesie, trzeba wybrać dziedzinę, którą się kocha.

Dopiero na tej podstawie można opracować wizję firmy, którą się buduje, i właściwe plany strategiczne jego osiągnięcia. Warunkami powodzenia są również wyzbycie się lęku przed porażką, skłonności do wygody i niechęci do podejmowania ryzyka.

 

posiadanie własnej firmy
Fot. Pikrepo

Własny biznes czy to jest duże ryzyko?

Polacy coraz chętniej decydują się na założenie własnej działalności, wciąż jednak zdecydowana większość woli pracę na rzecz innego przedsiębiorcy.

Tylko co piąty Polak chciałby zamienić etat na własny biznes.

Z roku na rok jesteśmy odważniejsi, wymusza to na nas rzeczywistość, w której coraz więcej wiedzy, szkoleń jest dostępne w Internecie.

Coraz bardziej upowszechnia się gałąź e-commerce, praktycznie niewielkim nakładem kosztów inwestycyjnych można założyć e-sklep. Reklamą może być współistniejący ze sklepem blog, na którym treści ułożone są pod kątem SEO.  W dużym uproszczeniu tak to wygląda.

Na pewno kryzys ekonomiczny związany z pandemią koronawirusa i obostrzeniami związanymi z zachowaniem bezpieczeństwa, mocno uderzy w lokalnych przedsiębiorców, liderzy rynku internetowego wzmocnili już swoją pozycję, co niewątpliwie odstrasza i hamuje ludzi myślących o przejściu „na swoje”.

Coraz więcej Polaków żyje na kredyt. W ten sposób kupujemy nie tylko mieszkania, ale i dokonujemy zwyczajnych zakupów przez Internet. Takie obciążenia z perspektywą braku płynności finansowej też zatrzymują w działaniach zmierzających do niezależności zawodowej.

 

Umowa o prace daje poczucie bezpieczeństwa

i zdejmuje odpowiedzialność

Jedną z przyczyn jest obawa przed porażką, zwłaszcza przed utratą zainwestowanych pieniędzy lub dobrej opinii innych na swój temat.

Poczucie bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb indywidualnych jednostek i grup społecznych. Jednak przesadne przywiązanie do niego jest ograniczające w biznesie.

Zdaniem ekspertów człowiek jest w stanie przewidzieć pewne rzeczy i zabezpieczyć się przed nimi, a te elementy naszego życia, które pozostają nieprzewidywalne, powodują powstanie dyskomfortu psychicznego i emocjonalnego.

Warunkiem rozwoju jest natomiast pokonywanie problemów pozornie przewyższających nasze możliwości.

Psychologowie biznesu podkreślają, że na działalność biznesową nie powinny się decydować osoby, które w życiu szukają przede wszystkim wygody i przewidywalności.

 

Własna firma to przestrzeń dla introwertyków

Własna firma to obszar i sposób funkcjonowania dla ludzi, którzy mają wysoką skłonność do ryzyka, którzy są gotowi na to, że na drodze do sukcesu czekają również porażki i nie boją się tego, że im nie wyjdzie.

Ale nie tylko. Jest to też pole działania dla osób introwertycznych, którym praca w grupie ludzi sprawia psychiczny dyskomfort, bo na ich tle nie potrafią się dobrze sprzedać.

prowadzenie własnej działalności gospodarczej
Fot. Pikrepo

Wybór dziedziny, która jest naszą pasją

to pierwszy gwarant powodzenia

Punktem wyjścia przy rozpoczynaniu działalności biznesowej jest wybór dziedziny, która jest naszą prawdziwą pasją.

Robienie tego, co się kocha, nie stanowi gwarancji sukcesu, znacznie ułatwia jednak przezwyciężenie strachu przed porażką.

Równie ważne jest pozytywne nastawienie psychiczne do projektu: wiara w siebie i w powodzenie tworzonego przedsięwzięcia. Dopiero wtedy można zacząć wytyczać jasny plan tego, co chce się osiągnąć i opracowywać strategię biznesową.

Gdy już się pozna to coś, co nas pasjonuje, co moglibyśmy robić przez resztę życia, to wtedy zaczynamy planowanie strategiczne – obmyślamy wizję, misję, obszary naszego działania, za pomocą wartości budujemy kręgosłup moralny firmy, robimy plany strategiczne.

Warunkiem sukcesu jest również przyszłościowe, długofalowe myślenie, stały rozwój zawodowy i osobisty, stawianie sobie coraz większych celów, umiejętność komunikowania się na platformach społecznościowych (Instagram, Tik-Tok), branie feedbacku i ulepszanie tego, co już udało się osiągnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here