kupowanie przez internet
Fot. Pikrepo

Zakupy bez wychodzenia z domu to bardzo wygodne rozwiązanie. Kupowanie prezentów na Święta Bożego Narodzenia, Dzień Matki czy na Walentynki jest w tym momencie bardzo ułatwione.

Rynek e-commerce jest najdynamiczniej rozwijającą się gałęzią. Dociera wszędzie, taka jest strategia- wieloma kanałami.

zakupy przez internet
Fot. Pikrepo

Korzyści i wady zakupów przez Internet

Rozważania, czy lepiej kupować jest stacjonarnie czy przez Internet,wypadają zdecydowanie na korzyść zakupów online.

Przewagą e-sklepów nad stacjonarnymi jest chociażby to, że nikt nas czasowo nie ogranicza i możemy porównywać ceny i asortyment w wielu miejscach jednocześnie.

Szczególnie w warunkach przestrzegania podstawowych reguł bezpieczeństwa w czasie epidemii koronawirusa, robienie zakupów przez Internet stało się powszechne, sieciowi liderzy zliczają dochody, nam co najwyżej pozostały moralne dylematy, u kogo powinniśmy zrobić nasze zakupy.

Wadą zakupów przez Internet jest jednak to, że zwykle musimy zapłacić zanim otrzymamy towar, co czasami próbują wykorzystać przestępcy, i nie zawsze też trafia do nas wymarzony produkt.

Sprawdzaj opinie o sklepach

Podczas zakupów w sieci podstawową zasadą jest sprawdzenie opinii o sklepie internetowym czy sprzedającym na aukcji internetowej.

Z zakupu lepiej zrezygnować, jeśli znajdziemy dużo opinii negatywnych lub jeśli takich opinii nie ma wcale.

Ryzykowny wydaje się również zakup, jeśli jest dużo opinii pozytywnych, ale pojawiły się one niedawno. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, lepiej zrezygnować z zakupu. Lepiej bowiem zapłacić nieco więcej, ale kupić towar od wiarygodnego sprzedawcy.

bezpieczeństwo zakupów online
Fot. Pikrepo

Zapłata przy odbiorze nie chroni przed oszustami

Przed oszustami nie uchroni nas zakup z opcją zapłaty przy odbiorze. Problem polega bowiem na tym, że zwykle musimy pokwitować odbiór i zapłacić jeszcze zanim będziemy mogli otworzyć paczkę.

Kurier na nasze żądanie może jedynie spisać protokół szkody, jeśli z zewnątrz widać, że paczka jest uszkodzona lub nosi ślady otwarcia.

Kiedy paczka wygląda dobrze, to nie musi on czekać aż ją otworzymy.

Tymczasem, gdy kurier wyjdzie, możemy zorientować się, że w paczce jest np. coś zupełnie innego niż zamówiliśmy.

Wyjątkiem są specjalne, zwykle droższe przesyłki, które pozwalają na weryfikację zawartości przy doręczycielu. Jeżeli takiej opcji nie wybieramy, to lepiej korzystać z renomowanych sklepów.

Warto też płacić kartą, gdyż w razie problemów bank będzie mógł nam pomóc w odzyskaniu pieniędzy. Takich możliwości nie ma, w sytuacji, gdy zapłacimy np. przelewem.

 

Uwaga na linki do płatności

Kolejną rzeczą, na którą należy uważać są linki do płatności. Zwykle ze strony sklepu internetowego czy portalu aukcyjnego jesteśmy przekierowywani do serwisów typu DotPay czy Przelewy24, aby dokonać zapłaty.

Czasami sprzedający sam wysyła nam jednak link do takiego serwisu.

Wtedy należy zachować szczególną ostrożność.

Przestępcy zaczęli bowiem wystawiać ogłoszenia o sprzedaży różnych towarów.

Osobom zainteresowanym zakupem proponują płatność poprzez link, który ma przekierować do popularnego serwisu, w którym można dokonać płatności. Tak naprawdę link kieruje jednak na fałszywą stronę, która wygląda dokładnie jak prawdziwy serwis.

Jej celem jest wyłudzenie loginu i hasła do bankowości elektronicznej oraz jednorazowego hasła SMS. Dzięki temu przestępcy mogą wypłacić wszystkie pieniądze z konta ofiary.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here