Według oficjalnych danych Berlin ma 170 muzeów i około 300 prywatnych kolekcji. Mało prawdopodobne, aby ktokolwiek mógł się pochwalić, że zaliczył to wszystko, ale bez wizyty w kilku z nich, znajomości z Berlinem nie można uznać za ważną.
Są one jego integralną częścią, jak słynny mur i Brama Brandenburska.
Może nie romantyczny, czasem dziwaczny,
Berlin pełen skrajności
Może nie jest tak romantyczny jak Paryż w czasie Walentynek, rockowy jak Roskilde, ani kulinarnie odkrywczy jak słoneczne Włochy, ale ma innego asa w zanadrzu.
Posiadając niezliczona liczbę galerii sztuki (faktycznie około 5 tysięcy), jest miejscem dla każdej artystycznej duszy, niezależnie od języka jakim ona włada.
Multikulturowy Berlin jest dynamiczny, zmienia się za sprawą artystów, muzyków, hipsterów, którzy prawie codziennie wykonują „operacje na żywej tkance miejskiej”- Berlińskie Street-Art.
Gościł najlepszych spośród swoich przedstawicieli: Banksy (aktywny nawet w czasie pandemii), Amy Sol, Audrey Kawasaki, czy Case Maclaim.
Klasyka w Berlinie
W czasie epidemii koronawirusa i podstawowych zasad przestrzegania bezpieczeństwa, wiadomo, życie zastygło, ale wkrótce powróci ze zdwojoną siła, żeby zrekompensować czas zastoju.
Tymczasem liczne berlińskie galerie i muzea możemy obejrzeć online.
Nie zapominamy też o udzielaniu wsparcia dla muzealnych akcji, których celem jest gromadzenie eksponatów i historii ludzkich, związanych z rozprzestrzenieniem się światowej epidemii. Cześć z muzeów prosi o wypełnianie ankiet i odsyłanie ich na adres mailowy.
A kiedy muzealne życie przestanie toczyć się online i wróci do realu, to będziemy mieć sporo miejsc do odwiedzenia, szczególnie na Wyspie Muzeów
Wielu z nas marzy o pobycie na wyspie, a większość wyobraża sobie słońce, palmy, ocean i piasek. Jednak jedną z najbardziej niezwykłych wysp jest Wyspa Muzeów w Berlinie, na której Robinson Crusoe prawdopodobnie chciałby osiąść.
Ten wyjątkowy kompleks muzealny łączy pięć słynnych muzeów berlińskich: Muzeum Bodego, Muzeum Pergamońskie, Starą Galerię Narodowa, Stary ta Nowy Muzea. Utworzenie kompletnego kompleksu muzealnego zakończy się w 2028 r.
W tym czasie na Wyspie Muzeów pojawi się Promenada Archeologiczna, która połączy Stare i Nowe Muzea, Muzeum Pergamońskie i Muzeum Bodego w jedną całość.
W ten sposób zrealizowana zostanie główna idea stworzenia Wyspy Muzeów – ukazania historii rozwoju cywilizacji.
W Starej Galerii Narodowej (Alte Nationalgalerie) są przechowywane obrazy z XIX wieku- tutaj można dokładnie przestudiować klasycyzm, romantyzm, impresjonizm i modernizm.
Sam monumentalny budynek jest także zabytkiem architektury w stylu neoklasycystycznym.
Uwagę zwraca duża kolekcja obrazów Caspara Davida Friedricha – głównej postaci niemieckiego romantyzmu. Tworzył duże, ponure i mistyczne krajobrazy – ciemny las, ogromne góry lub morze. Osoba na nich jest często przedstawiana plecami, dzięki czemu można zrobić konceptualne selfie.
Stare Muzeum i Nowe Muzeum
(Altes Museum und Neues Museum)
Miłośnicy historii starożytnej udają się do Starego Muzeum, aby obejrzeć obszerną kolekcję ze starożytnej Grecji i starożytnego Rzymu, a do Nowego – wielbiciele starożytnego Egiptu i czasów prehistorycznych.
Jeśli antyczne posągi naprawdę Cię nie pociągają, doceń starożytne mozaiki w Starym Muzeum. A w Nowym– zrób zdjęcie z Popiersiem Nefertiti.
Muzeum Bodego (Bode-Museum)
to freski, rzeźby, bizantyjska sztuka z ikonami i mozaikami, ogromną kolekcją numizmatyczną. Wątpisz, czy warto włączyć to muzeum do już bogatego programu kulturalnego? Wtedy na początek wybierz się na wirtualną wycieczkę: http://bode360.smb.museum/
Muzeum Pergamońskie (Pergamonmuseum)
Miejsce docelowe Wyspy Muzeów. Centralnym punktem muzeum jest Brama Isztar, obowiązkowy punkt każdej pamiątkowej fotografii.
Muzeum NRD
Historia podziału Niemiec na część wschodnią i zachodnią , choć nie tak długa, ale za to nasycona wyjątkową dramaturgią, pokazana jest w Muzeum NRD (kilka kroków z Wyspy Muzeów, na Karl-Liebknecht-Str., 1).
Wystawa jest interaktywna, informacje prezentowane są w żywym, ekscytującym formacie, który jest ważny dla młodych podróżników.
Można dotykać eksponatów, a nawet posiedzieć za kółkiem “Trabanta” – symbolu NRD. Totalne zanurzenie w inną, czasem komiczną rzeczywistość kraju.
Galeria Malarstwa w Berlinie
(Berliner Gemäldegalerie)
Mieści się tutaj kolekcja obrazów z XIII-XVIII wieku – wszechstronny przegląd sztuki europejskiej. Zgromadzono tutaj dzieła Tycjana, Caravaggia, Boscha, Brueghela, Rubensa, Durera i innych uznanych mistrzów. Dumą galerii jest jedna z największych na świecie kolekcji dzieł Rembrandta -aż 16 obrazów.