Berlin kulturalna stolica
Fot. Piqsels

Berlin, centrum historii i sztuki, muzeów wszelkiej maści, muzyki i graffiti, przyciąga miliony turystów rocznie. Odwiedzający nie mają problemu z odszukaniem ciekawych wydarzeń w tym fantastycznym mieście.

jakie grupy muzyczne grały w Berlinie
Fot. Shutterstock

Jego ekscytująca mieszanka kultur ma swoje korzenie w wyjątkowej przeszłości, która ukształtowała dzisiejszy Berlin w jedną z kulturalnych potęg Europy. Warto mieć to na uwadze planując wypad dla dwojga albo większą paczką.

Podobnie jak samo miasto, berlińska scena muzyczna ulega ciągłej przemianie, napędzana apetytem miasta na różnorodność i zmiany.

 

Berlin jest niekwestionowaną stolicą muzyczną Niemiec

Około 60% krajowych przychodów z muzyki generuje się właśnie w Berlinie. Swoją siedzibę ma tutaj Universal Music i MTV Central Europe.

 

Berlin szlakiem Iggiego Popa i Davida Bowie

 

155 Hauptstrasse

David Bowie spędził jeden z najbardziej owocnych okresów swojej historycznej kariery – (1976–1979 )- mieszkając w Berlinie z innym muzykiem- Iggy Popem.

Pomimo statusu króli muzycznych, Bowie i Iggy żyli w Berlinie na bardzo przeciętnym poziomie, w żółtym, pięciopiętrowym domu przy 155 Hauptstrasse, który stoi do dziś.

Kamienica ma swoją stronę na Facebooku, na której zamieszone są zdjęcia m.in tablicy upamiętniającej pobyt Bowiego.

Od lat dwudziestych dzielnica Schöneberg znana jest z akceptacji homoseksualnego stylu życia. Bowie mieszkał na pierwszym piętrze, po lewej; Iggy był współlokatorem Bowiego.

 

Muzeum Brücke

Obaj słynęli  z wizyt w Muzeum Brücke –  niektórzy uważają, że Bowie czerpał stąd swoje sceniczne inspiracje .

Muzeum założono w 1905 roku, poświęcone jest ugrupowaniu niemieckich ekspresjonistów „Brücke“.

Znajdujemy tu bogate zbiory obrazów, rysunków, akwareli oraz grafik członków grupy „Brücke“:  Ernsta-Ludwiga Kirchnera, Erich Heckela, Karla Schmidta-Rottluffa, Maxa Pechsteina, Emial Nolde’a oraz Otto Muellera.

 

Klub SO36

Podczas pobytu w Berlinie Bowie i Iggy regularnie odwiedzali jedno z najbardziej przełomowych miejsc nocnych w mieście, SO36 na Oranienstrasse.

Nadal organizowane są tutaj imprezy muzyczne.

W czasie epidemii koronawirusa i konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa, klub organizuje liczne wydarzenia online, a po zniesieniu obostrzeń będą gościć m.in. New Model Army.

Często nazywany niemieckim odpowiednikiem legendarnego CBGB w Nowym Jorku,

SO36 (który wziął swoją nazwę od lokalnego kodu pocztowego Kreuzberg) po raz pierwszy otworzył swoje podwoje w 1978 roku,  i do tej pory organizuje imprezy punkowe a także w rytmie starego, dobrego rocka.

 

Paris Bar

Kolejną lokalizacją był Paris Bar, który znajduje się na Kantstrasse w pobliżu Savignyplatz i jest bardziej ekskluzywny niż inne miejsca. Niestety w TripAdvisorze nie zbiera dobrych opinii, głównie ze względu na jakość obsługi.

 

Hotel Ellington

Chociaż obecnie jest przekształcony w hotel Ellington, klub Dschungel na Nürnberger Strasse w Charlottenburg był kolejnym wspólnym miejscem spotkań Bowiego, więc spacer tą ulicą prawdopodobnie oznaczałby dosłownie chodzenie jego śladami.

 

 

Berlin szlakiem gwiazd muzyki
Fot. Shutterstock

 

U2 i Depech Mode w Berlinie

 

Dworzec ZOO

Podobnie jak Bowie i Iggy, frontman U2 Bono przyjechał do Berlina w poszukiwaniu nowych inspiracji.

W 1991 roku zespół zakotwiczył w słynnym studiu nagraniowym Hansa Studios w samym sercu miasta, aby nagrać odważne nowe brzmienie albumu “Achtung Baby”.

Piosenka „Zoo Station” pochodzi od nazwy berlińskiego dworca kolejowego – zespół wykorzystał miasto jako inspirację, tworząc metaforę zjednoczonego Berlina i nowego ładu świata.

Stacja Zoo położona jest w centrum dawnego Berlina Zachodniego, tuż obok Ogrodu Zoologicznego, Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma i handlowej ulicy Ku′damm.

(Toczy się tutaj akcja kultowej książki „My dzieci z Dwora Zoo”).

 

Hotel InterContinental Berlin

Między 1983 a 1986 Depeche Mode nagrali trzy płyty w Hansa Tonstudios.

W tamtych czasach koszty korzystania ze studia były dla Brytyjczyków dość niskie , funt stał mocno, mogli mieszkać w hotelu przez długie miesiące -nieopodal studia nagrań w hotelu InterCobtinental przy Budapester Str. 

Na 14 piętrze hotelu mieści aktualnie wyróżniona gwiazdką przewodnika Michelin restauracja Hugo, skąd roztacza się panoramiczny widok na okolicę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here