zdjęcia reportażowe z okresu epidemii koronawirusa
Fot. Piqsels

Fotografie, wywiady terenowe i ankiety internetowe służą instytucjom do zebrania informacji o stanie kryzysu i niezbędnych danych na potrzeby przyszłych badań.

historia pandemii
Fot. Pxfuel

Zamykane są granice państwowe, uszczelniane miasta, na autostradach wznoszą się blokady drogowe a policja pilnuje wjazdów i wyjazdów.

We Włoszech i w Hiszpanii trzeba mieć specjalną przepustkę, żeby móc dojechać do pracy. Odcinek drogi, który kiedyś trwał 20 minut, pokonywany jest w półtorej godziny, wszystko trzeba sprawdzić w systemie.

Podobnie wygląda sprawa w Moskwie i w Helsinkach. Koło policji kręcą się ludzie z obiektywami – dziennikarze, obserwatorzy i współcześni kronikarze dokumentujący wydarzenia. Część z nich jest pracownikami muzeów narodowych, a ich działaniom przyświeca konieczność uchwycenia tych tragicznych momentów na bieżąco.

 

Koronawirus – historia życia codziennego dla przyszłych pokoleń

Wybuch koronawirusa na całym świecie spowodował, że tysiące ratowników medycznych i pracowników służby zdrowia powołano do nadzwyczajnych akcji.

To też praca innych ludzi, między innymi fotografów – reportażystów, fotografów- kuratorów muzealnych,  których zadaniem jest śledzenie wydarzeń i implikacji kryzysu, i działania których zostaną wykorzystane na potrzeby nie tylko współczesne, ale i dla przyszłych pokoleń.

Muzea w Danii, Finlandii, w Niemczech, Słowenii i Szwajcarii są zobowiązane dokumentować pandemię na różne sposoby, od fototograficznych reportaży z dnia codziennego po nabywanie przedmiotów reprezentujących ten trudny moment historii.

Fotografują z bezpiecznej odległości zamknięte sklepy i puste ulice, ludzi w maskach ochronnych, myjących ręce, czyli ze wszystkimi rytualnymi czynnościami obowiązującymi podczas epidemii.

Część z tych fotografów w innej, normalnej rzeczywistości szykowałaby się na sezon zdjęć ślubnych i reportaży weselnych, ale śluby są przełożone na inny, lepszy czas. Teraz dokumentują przerażenie, restrykcje i smutek, zamknięte sklepy i puste place zabaw.

 

 Prześlij zdjęcie do muzeum!

Muzea w wielu krajach działają z użyciem kampanii w mediach społecznościowych, wzywają do przesyłania relacji z życia podczas pandemii oraz gromadzenia przedmiotów ściśle powiązanych z życiem codziennym.

Muzeum Wiktorii i Alberta -największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie, w 2014 roku otworzyło wystawę poświęconą „kolekcjonowaniu szybkiego reagowania” (Rapid Response Collecting).

Swoje miejsce w niej znalazły m.in. jasno różowe czapki „cipki” noszone podczas marszu kobiet w 2017 r., różne przedmioty opatrzone logo Extinction Rebellion oraz zestaw sztucznych rzęs marki Katy Perry. Są one artefaktami globalnej kultury konsumenckiej.

Władze muzeum już zapowiedziały, że zamierzają dodać do kolekcji przedmioty związane z pandemią, które będą świadectwem ludzkiej myśli i wyrazem tragedii rozgrywającej się w społeczeństwach.

Do takich artefaktów pretenduje już urządzenie, umożliwiające otwieranie drzwi za pomocą komunikatu głosowego,  tworzone przez architektów Ivo Tedbury i Freddiego Honga, dostępne online do drukowania 3D.

 

Inne muzea prezentujące kulturę dnia codziennego

W Berlinie w 2006 roku otworzono Muzeum DDR, poświęcone życiu i kulturze dnia codziennego w byłej NRD Kolekcji przyświeca „Historia w zasięgu ręki” („Geschichte zum Anfassen”).  Oprócz przedmiotów użytkowych, zabawek, wydań gazet i dokumentów, można obejrzeć charakterystyczne dla ustroju komunistycznego środki propagandy, w tym urządzenia szpiegowskie.

W Stanach Zjednoczonych Narodowe Muzeum Historii i Kultury Afroamerykanów zgromadziło artefakty z wydarzeń, takich jak protesty dotyczące śmierci Michaela Browna w Ferguson w stanie Maryland oraz dni walk rasowych w Charlottesville w stanie Wirginia w 2017 roku.

artefakty z czasu koronawirusa historie dnia codziennego w czasie epidemii
Fot. Pixabay

Artefakty z czasów pandemii dla potrzeb muzealnych

Zdobywanie nowych obiektów stanowi obecnie szczególne wyzwanie dla muzeów, ponieważ interakcja ze społecznościami musi ściśle podlegać podstawowym zasadom higieny w czasie epidemii koronawirusa, dokładnej dezynfekcji powierzchni, a zachowanie dystansu społecznego i akcji #zostańwdomu, uniemożliwiają prowadzenie prac tradycyjnymi metodami.

Pracownicy muzeów proszą o wypełnianie kwestionariuszy internetowych, aby zgromadzić i zachować ważne informacje na temat codziennego życia w czasie kryzysu na potrzeby przyszłych badań i pokoleń.  Zanim zdecydujemy się na usunięcie zdjęć czy likwidację przedmiotów, pomyślmy, czy nie przydadzą się do uzupełnienia jakiejś historycznej luki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here