raport naukowy o koronawirusie
Fot. Pixabay

Mając stan epidemiologicznego zagrożenia i doświadczenia w przeszłości z wąglikiem, trudno nie poddać się myśli, że SARS-CoV-2 jest bronią biologiczną.

Tymczasem w renomowanym czasopiśmie „Nature Medicine”, ukazał się raport międzynarodowej grupy badaczy, na temat pochodzenia wirusa.

eepidemia koronawirusa mity
Fot. Pixabay

 

Czy koronawirus może być bronią biologiczną?

Kiedy nasz zdrowy rozsądek odmawia współpracy z nami, bo sytuacja nas przerasta, i nie mamy żadnej możliwości sprawowania kontroli nad wydarzeniami, zaczynamy być bardziej podatni na historie, tłumaczące stan rzeczy, niekoniecznie w logiczny sposób.

Wszelkie teorie spiskowe mają znacznie większą siłę rażenia. W sytuacjach kryzysowych, „Wychodzą wtedy z szafy” wszelkie niedorzeczności, a my jesteśmy po prostu mniej odporni.

 

Istnienie wspólnego wroga daje

złudne poczucie panowania nad sytuacją

Chętniej wierzymy, że za krytycznymi wydarzeniami chowa się wspólny wróg,  który sieje zło. Źli bohaterowie w ostatnim czasie to oczywiście supermocarstwa, czyli Stany Zjednoczone i Chiny, rywalizujące ze sobą o supremację gospodarczą.

Kiedy w Chinach umierały tysiące osób- teoria brzmiała: zły bohater z Białego Domu prawdopodobnie użył broni biologicznej, aby zdziesiątkować zbyt liczną i zbyt szybko namnażającą się populację Chińczyków.

Teraz sytuacja wydaje się być już mniej lub więcej opanowana (albo nie dysponujemy rzeczywistymi danymi), i szala kryzysu przechyliła się na stronę amerykańską, do tej pory dobry azjatycki bohater wciela się w siewcę wirusa.

Kolejną mityczną teorią jest konieczność wyeliminowania starszej populacji, obciążającej światowe systemy emerytalne.

A co na to naukowcy?

Krótkie streszczenie artykułu z „Nature Medicine”

SARS-CoV-2 jest siódmym koronawirusem z kolei spośród zidentyfikowanych korona wirusów infekujących ludzi. Trzy z nich:

SARS-CoV, MERS-CoV i SARS-CoV-2 powodują wystąpienie poważnych schorzeń, z Covid-19 włącznie. Pozostałe 4 dają łagodne objawy.

Naukowcy podkreślają, że wykonane przez nich analizy materiału genetycznego wyraźnie pokazują, że SARS-CoV-2 z racji swojej budowy molekularnej, nie mógł powstać w laboratoriach, wyewoluował w sposób naturalny, na co wskazuje mechanizm przyłączania się do ludzkich komórek.

Pierwotnym gospodarzem wirusa były najprawdopodobniej roślinożerne nietoperze, z których wirus dokonał ekspansji na człowieka.

W ludzkim organizmie natomiast podlegał dalszym mutacjom, i infekował komórki, wywołując w fazie końcowej chorobę Covid-19. Naukowcy rozpatrują także możliwość przypadkowego wydostania się wirusa badawczego laboratorium, w którym bada się schematy przełamywania barier międzygatunkowych przez wirusy.

Jednakże droga, w której wirus został zmodyfikowany przez człowieka, została wykluczona.

„Białko szczytowe SARS-CoV-2 zoptymalizowane pod kątem wiązania z ludzkim ACE2 jest wynikiem naturalnej selekcji” 

Wielopoziomowy stres

wywołany epidemią koronowirusa

Stres wywołany obecnością światowej epidemii, może być przyczyną, że wiele istotnych faktów nie przemawia do nas.

Przytoczony wyżej artykuł powstał po wnikliwych badaniach i zawiera naukowo udowodniony materiał: https://www.nature.com/articles/s41591-020-0820-9

Siła, z jaką istnienie epidemii dociera do nas jest porównywalna do stanu umysłu ludzkiego w obliczu takich zagrożeń naturalnych jak trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu czy tornado. Z tą jednak różnicą, że nie możemy oszacować długości trwania takiego stanu rzeczy.

Fot. Pxhere

#Wsparcie i solidarność to aktualne must have 

Jedno jest pewne, zachowując podstawowe normy higieny obowiązujące w czasie zagrożenia koronawirusem, częste mycie rąk, stosowanie maseczek ochronnych, w tym też wykonanych własnoręcznie oraz dając wsparcie bliskim i wspierając układ odpornościowy, mamy szanse zaadoptować się do nowych warunków.

Musimy przy tym zachować jasność umysłu i dać się schwytać w szpony absurdom, które przeczą naukowo udowodnionym faktom.

Warto śledzić relacje i konferencje WHO na stronie: https://www.who.int/

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here