ślub i wesele krok po kroku
Fot. Pxhere

Kiedy już wiemy, że jest nam razem dobrze i  chcemy by małżeństwa nadszedł czas, zaczynamy marzyć. Tylko jak chwycić marzenia za rogi? Czyli jak zabrać się do organizacji ślubu i wesela?

Ślub pierwsze kroki
Fot. Pxhere

Planowanie ślubu i wesela to często nasz pierwszy poważny business plan.

Stawmy mu czoła!

Nie ma dyskusji, organizacja ślubu i wesela, niezależnie od rozmachu uroczystości, jest dosyć skomplikowanym i wyczerpującym przedsięwzięciem.

Najpierw pojawia się idea, która powoli przekształca się w poważny biznes plan.

Początkowo pomysł na to, jak ma wyglądać nasza ceremonia ślubna i wesele jest ogólną wizją. Ustalamy w jakiej konwencji chcemy mieć uroczystość i jaki styl będzie dominować.

Może będzie to jakiś motyw, wokół trzeba zbudować całą narrację uroczystości.

  • Zakładamy planner, w którym będziemy odnotowywać realizację poszczególnych etapów przygotowań weselnych. Uzupełniając go regularnie, mamy szansę na nie pogubienie się w natłoku spraw do wykonania.
  • Ustalamy listę gości i wybieramy formę zaproszeń . Część z gości będziemy zapraszać osobiście, będą to nasi VIP. Decydujemy, kto będzie pełnił funkcję Świadka i Świadkowej
  • Na zaproszeniach pamiętamy o sformułowaniu, że nasz gość może zabrać ze sobą osobę towarzyszącą. Liczba gości to kluczowy czynnik decydujący o kosztach wesela.
  • No i czas na wstępną datę ślubu, i zastanówmy się, co jest nam bliższe? czy wiosenna świeżość czy też może stawić czoła małemu wyzwaniu i zorganizować ślub w zimie?
  • Szacujemy, ile możemy wydać. Planowanie budżetu to pierwszy, podstawowy krok na ścieżce do małżeństwa, kiedy już mamy bliżej zarysowaną koncepcję naszej uroczystości ślubnej.

Na tym etapie zapadają pierwsze, wiążące decyzje, co jest naszym priorytetem, z czego trzeba zrezygnować. Które wystawne warianty zastąpić tańszą alternatywą i jak obie rodziny partycypują w kosztach.
Do rozważenia jest ślub w kościele czy w plenerze. Każda z opcji mam swoje wady i zalety, które najlepiej wypisać na kartce papieru.

  • Kolejny ślubny element – to miejsce weselnej zabawy. Istotne są przy planowaniu: liczba gości, czas trwania imprezy, atrakcje weselne  i oprawa muzyczna. Rozważamy logistyczne możliwości i środki transportu do miejsca imprezy. Szukamy dogodnej bazy noclegowej i robimy wizję lokalną. Uwzględniamy i sprawdzamy, jak wygląda otoczenie obiektu weselnego.
  • Następny krok to wybór stroju ślubnego oraz skomponowanie jego dodatków: biżuterii, stroików, butów, welonu. Określamy naszą stylizację z uwzględnieniem makijażu ślubnego i fryzury. W poszukiwaniach inspiracji możemy posłużyć się mapą myśli.

Robimy rekonesans i szperamy w Internecie, a następnie  spisujemy adresy salonów ślubnych w okolicy i udajemy się z wizytą, by wszystko móc dotknąć i poprzymierzać.

  • Ustalamy, kto może nam pomóc i w jakich okolicznościach. Rodzina i paczka znajomych nie odmówi pomocy Młodym w potrzebie.
  • Jeśli już na etapie planowania ślubu i wesela macie wiele wątpliwości, warto zwrócić się do konsultanta ślubnego. Głos doradcy pomoże rozwiązać sporne dylematy, znaleźć rozwiązanie w przypadku problemów organizacyjnych. Co więcej, zaoszczędzi Wasz czas i pieniądze, podpowiadając tańsze rozwiązania i negocjując warunki umów z podwykonawcami.

Poświęcamy przynajmniej kilka dni na wybranie właściwej osoby. Najlepiej, kiedy konsultant ślubny będzie osobą z polecenia.

Czytamy opinie o konsultantach na forach ślubnych. Odwiedzamy targi ślubne, z których czerpiemy dalsze inspiracje. Możemy także skorzystać z portalu psks.pl, Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Ślubnych.

organizacja ślubu
Fot.Pxhere
  • Uzbrajamy się teraz w działo najcięższego kalibru, czyli w pozytywne nastawienie, bez tego nie ruszymy sprawnie do przodu.  Wizja podróży poślubnej po wszystkim pomoże nam to zrealizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here