paryskim szlakiem filmowym

Paryż, miasto z większą liczbą kin niż jakikolwiek inne, przyciąga rodzimych autorów, takich jak Buñuel, Besson, Godard, ale gościł także zagranicznych filmowców od Bernardo Bertolucci, Romana Polańskiego po Baza Luhrmanna.

 

 

jakie filmy nakręcono w Paryżu
Fot. Piqsels

Jak zgodzą się miliony turystów, jest coś z natury pociągającego w tym brudnym i zatłoczonym mieście  – to docelowe miejsce wypadów dla dwojga, romantycznych podróży na Walentynki, miejsc oświadczyn, plenerów fotograficznych: zdjęć ślubnych, narzeczeńskiej fotografii reportażowej, dlatego nic dziwnego, że tylu reżyserów próbowało uchwycić jego magię na filmie.

 

Zobacz Paryż reżyserskim okiem

– spacerując przez tętniący życiem Montmarte, i wzdłuż brzegów Sekwany. Rzuć okiem na ulice, zabytki i sklepy uwiecznione w pięknych filmach nakręconych na fotogenicznych ulicach Paryża.

I poczuj się jak gwiazda filmowa!  

Od marzycielskich romansów po zapierające dech thrillery – oto 7 filmów, nakręconych w Paryżu, które koniecznie musisz zobaczyć przed wizytą.

Nigdy już nie spojrzysz na kultowe zabytki miasta światła w ten sam sposób.

 

1. O północy w Paryżu

Komedia romantyczna w reżyserii Woody’ego Allena, rozpoczyna się trzyminutowym montażem a la pocztówka z Paryża, pokazującym niektóre z kultowych miejsc turystycznych.

Zdjęcia odbywały się na placu Jana XXIII (niedaleko Notre Dame), na Montmartrze, w Pałacu Wersalskim, w Operze, na moście Alexandre III, w bazylice Sacré-Cœur i ulicach w pobliżu Panteonu.

 

2. Moulin Rouge

Z pewnością docenisz wycieczkę do słynnego kabaretu “Moulin Rouge” (82 Boulevard de Clichy) po obejrzeniu nominowanego do Oskara w ośmiu kategoriach,  musicalu filmowego o miłości pisarza (Ewan McGregor) i artystki kabaretowej (Nicole Kidman) w reżyserii Baza Luhrmanna.

 

3. Amelia

Można też podążać śladami Amelie Poulain i zagłębić się w jej marzycielski świat, jeśli wiesz, gdzie szukać. Akcja filmu “Amelia” osadzona jest w malowniczej dzielnice Montmartre.

Amélie opuszcza dom w wieku 18 lat i zostaje kelnerką w “Café des 2 Moulins” (15 Rue Lepic) na Montmartrze.

Koniecznie trzeba odwiedzić sklep “Au Marché de la Butte” (56 Rue des Trois Frères) – w domu, w którym mieszkała Amelie Poulain!

Inne najbardziej rozpoznawalne miejsca, w których były realizowane zdjęcia do filmu, to karuzela u podnóża Bazyliki Sacré-Cœur, ruchome schody wyjściowe ze stacji linii 12 metra Abbesses z charakterystycznymi foto panoramami na ścianach oraz peron tej stacji, dworzec Gare de l’Est, kanał St-Martin i most zakochanych Pont des Arts, łączący Institut de France z Luwrem.

 

gdzie kręcono w Paryżu film Amelia
Fot. Piqsels

3. Kod da Vinci

Ekranizację powieści Dana Browna “Kod da Vinci” kręcono m.in. w oryginalnych wnętrzach Luwru (Rue de Rivoli). Najczęściej odwiedzany muzeum na świecie wyraził zgodę na filmowanie odpowiednich scen w swoich salach. Podczas filmowania użyto repliki Mony Lisy, ponieważ ekipie nie wolno było oświetlać oryginalnego dzieła swoim sprzętem.

4. Diabeł ubiera się u Prady

W drodze z Luwru trafiamy na reprezentacyjną aleję Paryża – Pola Elizejskie (Avenue des Champs-Élysées), łączące plac Zgody (à propos, fontanna, do której Andy, bohaterka Anne Hathaway z “Diabeł ubiera się u Prady” wrzuca swój telefon, znajduje się na Place de la Concorde)  z placem Charles’a De Gaulle’a, na którym znajduje się Łuk Triumfalny.

 

5. Do utraty tchu

Debiutancki film Jeana-Luca Godard’a “Do utraty tchu” z Belmondo w roli głównej został zrealizowany w naturalnych plenerach (m. in. kręcono go kamerą z ręki na Champs-Élysées).

 

6. Mission Impossible – Fallout

Szósta część serii filmów szpiegowskich “Mission: Impossible – Fallout”, oferuje ekscytujący smak francuskiej stolicy. Od lotu helikopterem nad Wieżą Eiffla po lądowanie na spadochronie na szklanym dachu Grand Palais, od wyścigów pod prąd wokół Łuku Triumfalnego po pościg motorówką pod tunelami kanału Saint-Martin – nie ma czasu na nudę!

 

7. Zmyłka? Nie – to miejsce na tytuł  Twojego filmu,

który nakręcisz w czasie wycieczki według swojego scenariusza 🙂

A kiedy nogi odmówią współpracy, weź dobre francuskie wino, zakąskę z sera (którego smaku nie zapomnisz nigdy), usiądź nad Sekwaną i czuj się jak u siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here