jak zacząć sprzatanie w domu
Fot. Piqsels

Przyjrzyjmy się naszym rzeczom: jaki procent stanowią te, których nie potrafimy się pozbyć. Trzymamy je „na wszelki wypadek”, „bo szkoda wyrzucać”, „bo może jeszcze w to się ubiorę”.

Okazuje się, że za tym stoi jeszcze inny komunikat: „nie potrafię pozbyć się jakiegoś wzorca z przeszłości” „trzymam się przeszłości i jej starych wzorców”.

By zrobić miejsce na nowe, musimy usunąć stare- wtedy pójdziemy do przodu. Czysta przestrzeń jest niejako trampoliną do nowości, do skoku naprzód.

minimalizm w mieszkaniu
fot. Piqsels

Jak rozpocząć przygodę z porządkami?

Bałagan mentalnie nas obezwładnia, niszczy nasze najlepsze chęci do działania.

Co dalej następuje? Prokrastynacja – czyli odkładanie i odwlekanie. 

Wyjście naprzeciw uczuciom, które są tak opozycyjne dla naszego poczucia komfortu, to jest krok milowy.

Najlepiej zacząć od małego wyzwania, na przykład od uporządkowania jednej szafki .

Wiele osób po posprzątaniu jednej szuflady na fali dobrego nastroju pracuje nadal, bo czuje dużą satysfakcję. Ale nie przesadzajmy, uczyńmy z tego przyjemność a nie wysiłkową torturę.

Zróbmy spis rzeczy

a następnie poustawiajmy je w kategoriach na przykład:  potrzebne, niepotrzebne, nieokreślone. Już samo wykonanie spisu jest trudnym przedsięwzięciem, ale bardzo skutecznym, jeśli chodzi o porządki.

Jeżeli kompletnie nie mamy pomysłu, jak się za to zabrać, skorzystamy z podpowiedzi i z infografik zamieszczonych na blogach o minimalizmie, albo z literatury przedmiotu. Możemy zakupić arkusze z gotowymi do wypełnienia rubrykami, które skategoryzują nasz dobytek.

Sposoby i wskazówki jak poradzić sobie z nadmiarem w poszczególnych pomieszczeniach domu znajdziemy oczywiście w Internecie, choć prawda jest taka, że każdy musi wypracować swoją metodę, nie ma jednej uniwersalnej, są tylko porady.

 

minimalizm praktyka
Fot. Piqsels

Najważniejsze by zacząć

a potem konsekwentnie działać. Doświadczenia osób, które już przeszły przez gruntowne porządki, mogą okazać się bardzo pomocne.

Mottem może być taka myśl: „Każda popsuta rzecz w naszym domu jest życzeniem do wszechświata, żeby i w naszym życiu coś działało nie tak jak trzeba – dla podświadomości jest to brak szacunku do samego siebie” – jest to mocne przesłanie, które powinno zadziałać mobilizująco, idea minimalizmu niech spotka się z praktyką.

 

Zacznijmy od podstawowych porządków:

Kuchnia –  sprawdzamy i wyrzucamy:

  1. Lodówkę i zamrażarkę, czy szufladach nie zalegają przeterminowane produkty spożywcze i tajemnicze mrożonki niewiadomego pochodzenia
  2. Przyprawy – czy nie ma wśród nich zwietrzałych, a także przywiezionych pod wpływem emocji z dalekich podróży, których w żaden sposób nie potrafimy zastosować w własnej kuchni
  3. Wyrzucamy obtłuczone kubki, talerze i salaterki
  4. Usuwamy uszkodzone patelnie, pokrywki i garnki

Apteczka – usuwamy:

  1. Przeterminowane leki, oraz takie, które zostały wykupione zgodnie z receptą , ale wiemy, że na pewno nie będą użyte.

Łazienka – usuwamy:

  1. Przeterminowane kosmetyki, próbki kosmetyków, kosmetyki, które nam nie odpowiadają zapachowo i nie wpływają korzystnie na skórę (np. wywołują odczyn alergiczny)
  2. Zwietrzałe lub nietrafione perfumy
  3. Zgęstniałe lakiery do paznokci
  4. Wyschnięte maskary i pomadki
  5. Przeterminowaną chemię

Papierologia – niszczymy:

  1. Jeśli mamy niszczarkę- to niszczymy w niej, albo drzemy na drobne kawałki stare faktury, rachunki, wyciągi z banku, wizytówki, których nie używamy i ulotki.

 

Kable  – wyrzucamy:

  1. Z niepasującymi do niczego końcówkami
  2. Poprzerywane
  3. Stare ładowarki

Szafa – w tym przypadku nie od razu wszystko wyrzucamy, część rzeczy – niezniszczonych możemy przekazać innym, potrzebującym:

  1. Ubrania, których nie nosiliśmy przez ostatnie dwa lata
  2. Podniszczoną bieliznę – usuwamy, podobnie jak rajstopy i skarpetki.

 

Pokój dziecięcy-  wyrzucamy lub przekazujemy innym dzieciom:

  1. Zabawki, które już nie są w centrum zainteresowań dziecka
  2. Uszkodzone zabawki
  3. Kolekcje przedmiotów DIY

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here