Czy przerost prostaty może się cofnąć

Przerost prostaty to dolegliwość, która dotyczy przede wszystkim mężczyzn po 50. roku życia. Jest konsekwencją naturalnych procesów starzenia się organizmu. Jej pierwszym objawem najczęściej są trudności z oddawaniem moczu, które stopniowo narastają. Dlatego ważne jest podjęcie odpowiedniego leczenia, mającego na celu złagodzenie odczuwanego dyskomfortu. Jednak co powoduje przerost prostaty? Jak zatrzymać ten proces? Czy przerost prostaty może się cofnąć?

Przerost prostaty – przyczyny

Tym, co powoduje przerost prostaty, jest naturalny proces związany ze starzeniem się organizmu. Na skutek zachodzących z wiekiem zmian hormonalnych gruczoł ten stopniowo się powiększa. Często prowadzi to do jego przerostu, co powoduje charakterystyczne dolegliwości, które u siebie zauważają najczęściej osoby po pięćdziesiątym roku życia.

Gruczoł krokowy najszybciej powiększa się w wieku dojrzewania, osiągając swoją prawidłową wielkość (45 cm sześciennych) około 25-30 roku życia. Zachowuje ją do ok. 50. roku życia, kiedy to rozpoczyna się rozrost prostaty.

Powiększony gruczoł może wywierać nacisk np. na cewkę moczową, co objawia się zaburzeniami wydalania moczu, takimi jak wolniejsze jego wypływanie, osłabienie strumienia moczu czy uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego.

Leczenie przerostu prostaty

Leczenie nakierowane na zmniejszenie prostaty może polegać na podawaniu odpowiednich leków, stosowaniu mało inwazyjnych zabiegów chirurgicznych, laserowych lub ultradźwiękowych. Rzadziej konieczne są bardziej zaawansowane zabiegi. Pozwalają one na usunięcie przerostu prostaty i zahamowanie jej dalszego rozrostu, a co za tym idzie – wyeliminowanie trudności związanych z oddawaniem moczu.

Czy przerost prostaty może się cofnąć?

Choć współczesna medycyna dysponuje szerokim arsenałem metod pozwalających na wyleczenie tego problemu, wiele osób zastanawia się, czy przerost prostaty może się cofnąć samoistnie.

Jest to możliwe w przypadku niewielkich zmian. Jednak tym, co w takiej sytuacji zmniejsza przerost prostaty, jest zmiana stylu życia. Dzieje się tak, ponieważ wśród czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju opisywanego schorzenia znajdują się między innymi:

– cukrzyca,

– nadwaga i otyłość,

– siedzący, mało aktywny tryb życia.

Oznacza to, że gruczoł prostaty może się zmniejszyć, jeżeli wdroży się zmiany w codziennej diecie oraz zwiększy się poziom aktywności fizycznej. Dotyczy to nawet osób powyżej 50. roku życia, u których problem ten najczęściej się pojawia, jak również obciążonych genetycznie (skłonność do przerostu prostaty może być dziedziczna).

Przerost prostaty – profilaktyka

Przerost prostaty jest uleczalny. Jednak podobnie jak w przypadku innych schorzeń, lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Wspomniana już zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna należą do jej najważniejszych elementów. Jednak coraz większą popularnością cieszą się także ćwiczenia mięśni Kegla.

Mięśnie Kegla najczęściej opisywane są w kontekście zdrowia kobiet, jednak występują one u każdej osoby, niezależnie od płci. Ich trening może polegać na odpowiednim zaciskaniu oraz rozluźnianiu. Znacznie ułatwiają go specjalne gadżety analne, stanowiące odpowiednik kobiecych kulek gejszy.

Inne gadżety erotyczne, których stosowanie może wspomagać trening prostaty, to specjalne korki analne. Wśród modeli oferowanych przez butik erotyczny N69 znajdują się między innymi akcesoria zaprojektowane specjalnie z myślą o stymulacji prostaty oraz męskich mięśni dna miednicy. Ich stosowanie pozwala nie tylko zapobiegać problemom zdrowotnym, ale i poprawić jakość życia seksualnego dzięki większej świadomości swojego ciała oraz lepszej nad nim kontroli.

Jeżeli zaobserwuje się pierwsze objawy mogące świadczyć o przeroście gruczołu krokowego, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Określi on stopień zaawansowania problemu i zdecyduje o rodzaju wdrażanego leczenia. Jednak to, co na przerost prostaty jest najlepsze, to profilaktyka. Nie tylko pomaga ona zapobiegać tej konkretnej dolegliwości, ale i poprawić ogólny stan zdrowia i samopoczucie, niezależnie od wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here