Komu posmakuje aromatyczny Muscat

Trudno pomylić to wino z innym szczepem. Wyraziście aromatyczny Muscat wyróżnia się naturalną słodyczą i niezwykle bogatym kwiatowo-owocowym bukietem. Poznaj bliżej trunek nazywany winem o tysiącu twarzach.

Muscat – co jest w nim takiego szczególnego?

Określenie „wino o tysiącu twarzach” wynika z faktu, że Muscat występuje w ponad 200 odmianach. Dzięki temu nadaje się na niemal każdą okazję. Na jego bazie wytwarza się wino słodkie, półsłodkie, wytrawne, a nawet musujące.

Rozpoznawalność Muscat zawdzięcza intensywnemu bukietowi o nutach egzotycznych owoców, słodkich kwiatów i przypraw. Takie nawarstwienie zapachów rzadko można spotkać w trunkach, które nie dojrzewały w beczce. Co ciekawe, mówi się, że Muscat jest jedynym winem, które pachnie… winogronami. Obok nich znajdziemy też aromaty pomarańczy, liczi, piżma, miodu, jaśminu oraz róży.

Występowanie tego szczepu w wielu winiarskich regionach, jak i ogromna ilość jego krzyżówek z innymi odmianami sprawia, że to wino nie tylko o tysiącu twarzach, ale i imionach.

Na etykiecie możesz spotkać się z następującymi określeniami: Muszkat, Muszkatel, Moscatel, Moscato,  Muscadel, Muskatel czy Muskateller. Pomimo podobnego brzmienia nie należą natomiast do tej samej grupy Muscadet z Loary ani uprawiany w Bordeaux Muscadelle.

Z czym podawać Muszkat?

Moscato, najlepiej schłodzone, śmiało można popijać jako aperitif lub po posiłku.

Najczęściej kojarzy się z winem deserowym i rzeczywiście świetnie pasuje do ciasta. Wzmacniany Muscat odnajdzie się także w towarzystwie deski serów.

Będąc winem wysoce aromatycznym Muscat rewelacyjnie komponuje się również z dosadnie przyprawionymi daniami kuchni azjatyckiej. Warto wiedzieć, że jego naturalna słodycz łagodzi odbiór pikantnych dań. Z kolei wytrawne wina Muscat połącz z drobiem, cielęciną albo rybą. W opcji wegetariańskiej postaw na gotowane warzywa.

Od jakiego Muscata zacząć przygodę z tym szczepem?

Różnorodność win, które można otrzymać z tego szczepu, oznacza, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Aby spróbować tradycyjnie słodszego Muscata, sięgnij po MOLDAWSKA WINNICA MUSCAT SEMI SWEET. Pierwszą pozytywną niespodzianką w przypadku tego trunku jest niska cena. Kolejnym miłym zaskoczeniem jest połączenie aromatów białych kwiatów i letnich owoców, które przywiedzie na myśl upragnione wakacje. Winem tym można się raczyć bez dodatków, ale  wybitnie podkreśli smak ciasta biszkoptowego.

Przy lżejszych deserach idealnie wypadnie też Borogavi Muscat. W tym przypadku białe owoce i cytrusy w nosie to przedsmak soczyście brzoskwiniowego podniebienia. Rześkość i balans pomiędzy słodyczą a subtelną kwasowością czynią z tego wina wymarzoną propozycję na pierwsze cieplejsze dni.

Miłośnikom wina wytrawnego, polecamy oryginalny kupaż Feteasca Alba i Muscat. Muscata zestawiono tu z lokalną mołdawską odmianą, dzięki czemu alkohol zyskał głębię i niepowtarzalne armaty w bukiecie. Do najciekawszych należą akacja, agrest i pomelo. Trunek z kolekcji AnimAliens wpisuje się w świeży, nowoczesny styl, z którego znana jest ta seria. Feteasca Alba i Muscat rozlej do kieliszków, gdy na stole znajduje się białe mięso, ryba albo pikantne dania orientalne.

Więcej niebanalnych białych win z całego świata znajdziesz na https://wybieramwino.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here