Dzień Zakochanych to idealny moment, aby rozpłynąć się z rozkoszy i rozpieścić zmysły ukochanej osoby czekoladowym smakiem.
Na witrynach sklepowych zaczyna dominować jeden, charakterystyczny kształt, tak dobrze znany wszystkim celebrującym to święto. Kolorowe, czekoladowe serca panoszą się zarówno w galeriach handlowych, jak i w wirtualnej przestrzeni. Czekoladowy świat pobudza nasze ośrodki zmysłowe, a endorfiny krążą tak się szybko jak ciepła, płynna czekolada (nawet ta o smaku chili) znika z filiżanki. Czekoladki wszelkiej maści są najbardziej powszechnym prezentem walentynkowym.
Na czym polega magia czekolady?
Co powoduje, że czekolada przyciąga nas tak magnetycznie,
że trudno nam się oprzeć?
Okazuje się, że nieprzypadkowo ludzie sięgają właśnie po czekoladę, kiedy są w kiepskim nastroju.
Spożycie czekolady poprawia nasze samopoczucie za sprawą tryptofanu, czyli związku chemicznego odpowiedzialnego za podnoszenie w mózgu poziomu serotoniny.
Uczucie szczęścia wywołuje nawet sam zapach czy widok czekolady.
Czekolada wzmaga produkcję dopaminy i serotoniny, czyli neuroprzekaźników, które wywołują dobry nastrój. Wpływają także na wydzielanie fenyloetyloaminy, czyli hormonu, który wydzielany jest w momencie, kiedy jesteśmy zakochani. Dlatego trudno wyobrazić sobie życie pozbawione czekolady.
Jak pogodzić naszą słabość do wyrobów czekoladowych z rozsądnym spożyciem kalorii? Najlepiej wybierać czekoladę najwyższej jakości i zachowywać umiar w konsumpcji.
Czołowe marki wytwarzające wyroby czekoladowe i cukiernicze prześcigają się w pomysłowości, by klienta przy sobie zatrzymać.
Eksperymentalne nieraz połączenia, ze składnikami stopionymi w zmysłowej, czekoladowej konsystencji, prawie zawsze smakują cudownie.
W okresie świątecznym ruszają krótkie, dedykowane serie czekoladowych pyszności, które znajdujemy pod choinką, a na Wielkanoc zawsze jakiś słodki specjał zając podrzuci.
Czekolada jest wspaniałym prezentem DIY
Czekolady można spersonalizować, szczególnie te kraftowe.
To oryginalny pomysł na prezent dla rodziców, przyjaciół, na Walentynki, rocznicę ślubu czy wieczór panieński lub kawalerski.
Spersonalizowane czekoladki to bardzo miłe podziękowanie dla ślubnych gości. Na opakowaniu znajdzie się imię, dedykacja, życzenia oraz lista słodkich życzeń, które podkręcą wszystkie zmysły.
Na własny wyrób czekoladowy możemy zakupić foremki o różnych fantazyjnych kształtach. Odlana w nich czekolada będzie wyjątkowym pod każdym względem prezentem DIY. Czekoladowa może być nalewka, już po dwóch dniach od nastawienia jest gotowa docierać do każdego kubka smakowego jej degustatora.
Smakosze oryginalnych kombinacji smakowych mięso łączą z pikantnym, korzennym sosem czekoladowym.
Czekolada na zdrowie
W czekoladzie jest ponad 600 substancji, które mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Czekolada zawiera między innymi węglowodany, czyli paliwo dla mózgu, białko, magnez, żelazo, cynk, potas, niacynę, miedź, mangan, cynk i flawonoidy.
Najkorzystniejsza jest gorzka czekolada ą o zawartości masy kakaowej minimum 70%.
Podczas diety odchudzającej, zaleca się jednak minimalne spożycie czekolady. Czekolada przyspiesza bowiem metabolizm.
Zawarty w czekoladzie magnez regeneruje układ nerwowy i pobudza sprawność intelektualną.
Po zjedzeniu kostki czekolady, szybko dostajemy dużą dawkę łatwo przyswajalnej energii.
Osoby, których układ odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo, mogą poprzez regularne spożycie kilku kostek( optymalnie 3 kostki dziennie) czekolady, polepszyć jego wydolność. Odpowiedzialny za to jest obecny w czekoladzie cynk.
Do najcenniejszych składników czekolady należą flawonoidy. Są to silne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki i spowalniają procesy starzenia się, likwidują stany zapalne i zapobiegają chorobom serca i nowotworom.
Nic tylko jeść czekoladę, samo zdrowie, oczywiście z umiarem, i bez dodatków oleju palmowego i syropu fruktozowego. Ostrożnie z czekoladą muszą obchodzić się diabetycy, osoby z chorym pęcherzem i migrenicy.