Zdrowe przekąski dla niemowlaka

W trakcie rozszerzania diety malucha przychodzi czas na wprowadzenie niewielkich posiłków uzupełniających, które zaspokoją głód i pozwolą przetrwać czas do obiadu lub kolacji. Dla rodziców to doskonały moment na znalezienie pomysłów i inspiracji na zdrowe przekąski dla niemowlaka. Dowiedz się, co możesz bezpiecznie podać swojemu dziecku na drugie śniadanie i podwieczorek oraz sprawdź, jakie rodzaje przekąsek sprawdzą się w domu, na spacerze oraz w trasie.

Przekąski dla niemowlaka – ważny element diety dziecka

Przekąski to niewielkie posiłki uzupełniające, które pełnią bardzo ważną rolę nie tylko w żywieniu ale też w rozwoju niemowlaka:

  • uczą gryzienia, rozdrabniania i żucia pokarmu,
  • zaspokajają niewielki głód,
  • dostarczają cennych składników odżywczych, witamin i składników mineralnych,
  • pomagają poznawać różne smaki, zapachy i struktury,
  • wspierają rozwój małej motoryki i aparatu mowy ,
  • zapewniają nowe doznania sensoryczne.

Z tych względów warto wprowadzić przekąski do diety malucha po kilku tygodniach rozszerzania diety, np. w okolicy 7-8 miesiąca życia. Najlepiej zacząć od 1 przekąski dziennie, np. w porze drugiego śniadania, a w okolicach 1. urodzin zwiększyć ich ilość do 2.

Nie podawaj jednak maluchowi zbyt dużej ilości przekąsek na raz. Ich rolą jest tylko zaspokojenie głodu, a nie zupełne nasycenie brzuszka dziecka – za to odpowiadają 3 główne posiłki: śniadanie, obiad i kolacja i to one powinny być podstawą diety.

Jakie produkty podawać niemowlakowi między głównymi posiłkami? Zdecydowanie warto postawić na przekąski bez dodatku cukru, soli oraz utwardzonych tłuszczy trans. Możesz zaproponować dziecku kawałki warzyw z dipem, jogurt naturalny z owocami, zdrowe domowe muffinki lub koktajl warzywno-owocowy.

Zdrowe przekąski – nie musisz robić ich sama!

Własnoręczne przygotowanie przekąsek od A do Z z pewnością będzie wymagało poświęcenia sporej ilości czasu oraz posiadania odrobiny kulinarnego kunsztu – samodzielne dobranie pasujących do siebie składników lub dostosowanie przepisu do potrzeb niemowlaka nie jest wbrew pozorom takie proste. Jeśli nie masz czasu albo pomysłu na kolejne zdrowe przekąski lub chcesz odpocząć od gotowania, możesz bez obaw sięgnąć po gotowce. Dobrze sprawdzą się tu dopasowane do wieku dziecka deserki w słoiczkach, naturalne wafelki ryżowe, a także chrupki zbożowe, np. kukurydziane lub orkiszowe bez dodatku soli.

Deserki są dobrym wyborem na samym początku rozszerzania diety, kiedy maluch dopiero uczy się pobierać pokarm, a wafelki ryżowe i chrupki świetnie nadadzą się dla 7-8 miesięcznego niemowlaka, który próbuje już samodzielnie chwytać i jeść. Przekąski na bazie ryżu, kukurydzy, owsa i orkiszu będą doskonałym uzupełnieniem diety dziecka o porcję zbóż, błonnika pokarmowego oraz węglowodanów, stanowiących łatwo dostępne źródło energii.

Aby urozmaicić smak naturalnych chrupek i wafelków, podaj do nich maluchowi wytrawny dip lub sos w niewielkiej miseczce, by mógł samodzielnie moczyć w nich swoje smakołyki i wkładać je do buzi. W tej roli dobrze sprawdzi się też mus ze słoiczka, np. marchewkowy lub dyniowy. W wersji „na słodko” do chrupiących przekąsek możesz podać dziecku jogurt lub gotowy mus owocowy.

>> Poznaj inne pomysły na pierwsze przekąski dla dzieci ze zdrowych składników.

Przekąski dla niemowlaka „na wynos” – co podawać dziecku poza domem?

Wymienione przez nas przekąski dla niemowlaka doskonale nadają się do jedzenia w domu, gdzie mamy warunki do szybkiego posprzątania bałaganu, który dziecko zrobi w trakcie jedzenia, wytarcia jogurtu rozsmarowanego na stole czy przebrania malucha w czyste ubranka. Niekoniecznie jednak sprawdzą się one poza domem – na spacerze, w samochodzie czy w podróży.

Na takie okazje warto wybierać przekąski, którymi dziecko nie zabrudzi wózka, fotela lub tapicerki, np. wafelki ryżowe o owocowych smakach i bez dodatku cukru, ale też wspomniane już wcześniej chrupki zbożowe. Te produkty są łatwo dostępne – znajdziesz je w wielu sklepach, a nawet w drogeriach. Co więcej, mogą być one ratunkiem w sytuacji, kiedy zapomnisz zabrać przekąsek dla malucha z domu lub Wasze wspólne wyjście trochę się przedłuży.

Wybierając w sklepie zdrowe przekąski dla niemowlaka zwróć uwagę nie tylko na ich skład, ale też na pochodzenie surowców. Warto podawać dzieciom produkty pochodzące z rolnictwa ekologicznego i posiadające odpowiednie certyfikaty jakości. Stawiaj na przekąski o niewielkich rozmiarach i w kształcie dopasowanym do małych rączek dziecka, np. chrupki i wafelki HiPP BIO z wyselekcjonowanych składników.

Jeśli zależy Ci na uzupełnieniu przekąski spożywanej poza domem o porcję warzyw lub owoców, możesz podać swojemu dziecku mus owocowy lub owocowo-warzywny w poręcznej tubce. Dzięki temu dostanie ono porcję ważnych witamin i składników mineralnych, a Ty zminimalizujesz ryzyko zabrudzenia ubranka bądź tapicerki.

Źródła:

  1. Szajewska i inni, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf
  2. Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka, wyd. Rebis, Poznań 2018.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here