meble dla dziecka

Dla jednych organizacja przestrzeni dla dziecka to wspaniałe i ciekawe zajęcie. Dla innych natomiast ciężki obowiązek i problem. Nie każdy ma tyle pomysłów i dryg, by zaprojektować nowoczesne i funkcjonalne wnętrze niczym z pisma wnętrzarskiego. Jako, że meble dla dziecka są istotnym elementem wystroju, należy dobrze zastanowić się nad ich rozmieszczeniem. Można posłużyć się czasopismami o wystroju wnętrz lub obejrzeć przykłady aranżacji w sklepach meblowych, na ulotkach czy w Internecie, który jest kopalnią pomysłów.

W jakim wieku jest dziecko?

To ważne pytanie, które nasuwa się na samym początku. Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie meble dla dziecka będą w ogóle potrzebne. Inaczej wygląda funkcjonalna przestrzeń dla przedszkolaka, inaczej dla nastolatka. Mogłoby się wydawać, że małe dziecko potrzebuje mniej, jednak wcale tak nie jest. Podstawową różnicą jest rodzaj mebli dla dziecka, których będziemy potrzebować. Z pewnością niezależnie od wieku, należy zapewnić dziecku wygodną przestrzeń do wypoczynku.

Łóżko w niecodziennej odsłonie

Jeśli dziecko jest małe, warto pomyśleć o bezpiecznym, niskim łóżku. Bardzo modne stały się rozwiązania zakładające umieszczenie materaca jak najbliżej podłogi, jedynie na niskim stelażu. Bardzo popularne są w tym przypadku łóżka – domek, które można efektownie ozdobić np. kulami LED. Wśród mebli dla dziecka znaleźć można całe serie z konkretnym motywem. Jeśli np. dziecko ma już jakieś zainteresowania, można sprawić mu przyjemność, urządzając pokój np. z motywem marynistycznym lub motoryzacyjnym, gdzie nawet łóżko posiada kształt łódki lub samochodu. Oczywiście na tym pomysły się nie kończą. Jeśli np. mamy ciekawy pomysł, którego nie znajdujemy w ofercie żadnego sklepu, zawsze możemy wykonać meble dla dziecka sami, lub poszukać stolarza, który wykona je dla nas.

Organizacja przestrzeni

W dalszej kolejności w pokoju należy wydzielić pozostałe strefy. Jeśli nie dysponujemy oddzielną garderobą, trzeba zaplanować miejsce na przechowywanie ubrań. Oprócz tego potrzebne będzie miejsce do przechowywania innych przedmiotów. Tutaj również bardzo ważny jest wiek użytkownika. Dla najmłodszych należy zaplanować dużą część do przechowywania zabawek i książek. Wśród mebli dla dzieci można znaleźć dużo ciekawych regałów przeznaczonych specjalnie na zabawki, posiadających kolorowe, wygodne pojemniki. Warto wydzielić także kącik ze stolikiem, przy którym dziecko może rozwijać zdolności manualne czy rysować. Dla dzieci szkolnych nie może zabraknąć biurka i oddzielnego miejsca na składowanie pomocy naukowych tak, by nic się nie gubiło.

Dodatki

Należy pamiętać przede wszystkim o bezpieczeństwie. Wiele mebli dla dzieci jest wykonanych w sposób maksymalnie umożliwiający bezpieczne użytkowanie, jednak warto dodatkowo zastosować zabezpieczenia do mebli tam, gdzie to potrzebne, np. na ostrych narożnikach czy krawędziach. Oczywiście trzeba również pomyśleć o odpowiednim oświetleniu. W miejscu do wypoczynku wystarczy mniejsze światło wyciszające przed snem, natomiast w miejscu przeznaczonym do nauki, oświetlenie powinno być wyraźne. Oprócz mebli dla dzieci, warto pomyśleć o subtelnych, przyjemnych dodatkach, które umilą wnętrze. Zwracajmy również uwagę na kolorystykę tak, aby współgrała z wnętrzem i tworzyła miłą dla oka przestrzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here