Trening mózgu

Niezależnie od tego, czy jeszcze się uczymy, studiujemy oraz jaką wykonujemy pracę, mózg jest naszym „oknem na świat” – pozwala doznawać bodźców zmysłowych, zapamiętywać informacje i planować. Z tego względu powinniśmy dbać o jego kondycję i otaczać go troskliwą opieką. Przydatny jest w tym celu trening mózgu, w tym ćwiczenia na pamięć. Jak trenować mózg, by udoskonalić jego pracę? Przeczytaj nasz artykuł.

Trening mózgu – ćwiczenia na koncentrację

Jeśli chcemy efektywniej uczyć się lub pracować, ważna jest nie tylko pamięć i umiejętność wnioskowania, ale także koncentracja. Jej trening warto zacząć już u najmłodszych, ponieważ umiejętność skoncentrowania się na jednej czynności lub zadaniu jest niezbędna podczas nauki w szkole. Zaczynamy od krótkich zadań wymagających skupienia uwagi, a następnie wydłużamy ten czas.

Ćwiczenia na pamięć dla usprawnienia pracy mózgu

Kolejna kwestia to ćwiczenia na pamięć. Ważna jest zarówno pamięć krótkotrwała, jak i przede wszystkim pamięć długotrwała, pozwalająca nam korzystać ze zdobytych w przeszłości informacji i doświadczeń. Pamięć trenujemy w bardzo prosty sposób, starając się zapamiętywać treści, słowa lub cyfry, tak by w dowolnej chwili móc je sobie przypomnieć. Można pomagać sobie, tworząc skojarzenia i historie ułatwiające przypomnienie potrzebnej informacji.

Trening mózgu – planowanie, kreatywność i orientacja w przestrzeni

Nauka zdolności planowania, czyli tworzenia długoterminowych strategii, to bardzo przydatna umiejętność. Można trenować ją za pomocą gier wymagających analitycznego myślenia i planowania kolejnych posunięć, na przykład szachów. Przydadzą się w tym celu także zwykłe gry planszowe, a nawet stosowane z umiarem gry komputerowe.

Kreatywność to bardziej uzdolnienie niż funkcja mózgu, jednak i ją można w pewnym stopniu aktywować, ucząc się rozwiązywania skomplikowanych problemów i nieoczywistych zagadek. Orientację w przestrzeni możemy usprawnić, ucząc się na przykład korzystać z mapy i odnajdywać drogę oraz odnajdując określone kształty wśród narysowanych linii (zazwyczaj są to figury geometryczne). Dobrym sposobem jest też rysowanie drogi wyjścia z labiryntu na papierze.

Trening mózgu a relaks i sen

Trening mózgu to nie tylko praca, musimy znaleźć także czas na odpoczynek i sen. To bardzo ważne, ponieważ zmęczony, przetrenowany mózg nie ma szans, by pracować wydajnie. Minimum snu dla dorosłej osoby to 7 godzin dziennie. Dobrze jest też przeznaczyć codziennie pół godziny na spacer lub jogging. Dotlenimy w ten sposób nasz mózg i usprawnimy jego funkcjonowanie. Pamiętajmy także o zdrowej diecie i piciu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody. Dostarczymy w ten sposób wszystkie niezbędne dla dobrej pracy mózgu składniki odżywcze oraz elektrolity.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here