Fot. Pxhere

Prawidłowe oczyszczenie i pielęgnacja skóry przedłuża jej młodość. To, co robimy ze skórą, jak z nią pracujemy, procentuje przez kolejne lata.  Wystarczy przestrzeganie kilku podstawowych zasad i oczywiście systematyczność.

jak dbać o skórę twarzy
Fot. Pxhere

 

Środki do oczyszczania skóry twarzy

Preparaty do czyszczenia twarzy, przeznaczone są do codziennego usuwania brudu, który gromadzi się w porach skóry. Korzystamy z nich codziennie, bez wyjątku.

Stosowany w ciągu dnia makijaż musi wieczorem zostać usunięty, nie śpimy w makijażu, to podstawowa zasada nie tylko higieny osobistej, ale i pielęgnacji skóry.

Kosmetyki o konsystencji kremu, oleiste lepiej usuwają makijaż niż inne, pieniące się produkty. Podobnie nie do końca skuteczne w oczyszczaniu są kosmetyki pudrowe, na bazie glinki czy też błota z Morza Martwego i dlatego tez powinny być stosowane w pierwszej kolejności do zmywania twarzy.

Następnie należy jeszcze raz przemyć twarz tym samym środkiem, albo żelem do twarzy lub naturalnym, łagodnym mydełkiem, najlepiej zrobionym w domowej manufakturze.

Pamiętamy o używaniu toników w końcowej fazie oczyszczania.  Przywracają właściwy poziom ph skóry.  Zastępstwem toników są hydrolaty , czyli wody kwiatowe, łagodniejsze i szybkie do wykonania w domu.

Posiadając trochę wiedzy i wolnej chwili można wykonać kosmetyki czyszcząco-pielęgnujące we własnym zakresie.

Kosmetyki DIY mają tą przewagę, że są idealnie dostosowane do potrzeb danej skóry.

Poza bogata literaturą z domowymi recepturami na kosmetyki własnego wyrobu, dostępne są w Internecie tutoriale, jak dany środek pielęgnacyjny wykonać.

Akcesoria do nakładania i zmywania kosmetyków

Waciki i płatki kosmetyczne – używamy nie tylko do usuwania brudu i resztek makijażu z powierzchni twarzy, ale też jako kompresy i aplikatory mleczek czy toników.

Najlepsze są w 100% wykonane z bawełny.  W wielu internetowych drogeriach możemy kupić płatki kosmetyczne bawełniane lub bambusowe do wielokrotnego użytku, przyczyniając się w ten sposób do ograniczenia ilości wyrzucanych odpadków.  W sprzedaży dostępne są również waciki z tworzyw biodegradowalnych.

Chusteczki jednorazowe  – usuwamy nimi makijaż, nadmiar potu i łoju, resztki mleczka kosmetycznego.  Zdejmujemy nimi pierwszą warstwę zabrudzeń.

Szczotka do twarzy. Szczotki mogą być ręczne lub elektryczne. Najbardziej optymalna wielkość do średnica 2.5 – 4cm. Szczecina najlepiej naturalna lub syntetyczna, bardzo miękka.

Szczotką wykonujemy koliste ruchy, delikatnie, żeby nie podrażnić skóry.Szczotki elektrycznej nie używamy codziennie, tylko 2-3 razy w tygodniu, żeby nie przesuszyć skóry. Włosie szczotki powinno być utrzymywane w stanie suchym, by nie stwarzać warunków do osadzania się pleśni i niepożądanych bakterii.

Każdorazowo po myciu, szczotkę wycieramy, a raz w tygodniu fundujemy jej gruntowne mycie mydłem.

Gąbka z irchy – polecana szczególnie do oczyszczania i pielęgnacji skóry wrażliwej i naczyniowej. Oczyszczani e za pomocą tej gąbki jest delikatniejsze, nie powoduje pękania kruchych naczynek krwionośnych.

pielęgnowanie twarzy
Fot. Pxhere

Magiczna Piątka oczyszczania i pielęgnacji twarzy,

czyli jak przedłużyć młodość skóry

Systematyczna, codzienna pielęgnacja – oczyszczanie i pielęgnacja skóry z uwzględnieniem jej indywidualnych cech i potrzeb. Inne zapotrzebowanie ma skóra tłusta, zupełnie inaczej postępujemy ze skórą wrażliwą i atopową. Utrzymywanie prawidłowego ph skóry.

Skóra w stanie równowagi ma odczyn lekko kwasowy pomiędzy 5 i 6. Dokarmiamy skórę kremami i maseczkami, i regularnie ją złuszczamy z użyciem peelingów.

Dostarczamy do organizmu składniki odżywcze w postaci zbilansowanej diety i suplementów.

Pijemy wodę, dużo!!  To zapewnia właściwy transport tlenu i składników odżywczych w organizmie, ułatwia usuwanie toksyn.

Aktywność fizyczna – pobudza krążenie limfy, usprawnia metabolizm.

Dostarczamy skórze naturalną witaminę D, czyli 15 minut dziennie ekspozycji na słońce.

Śpimy 7-8 godz. dziennie, zapewniając narządom czas na regenerację.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here