dbałość o przestrzeń podczas wideokonferencji
Fot. Pixabay

Co oznacza praca w domu w czasie epidemii? – praca w przestrzenie domowej, w której możemy zdalnie komunikować się z kolegami, klientami, studentami i z przyjaciółmi.

jak zadbać o przestrzeń podczas wideokonferencji
Fot.Pixabay

Możemy działać na odległość dzięki narzędziom do prowadzenia wideokonferencji, takim jak aplikacje Microsoft Team, MyOwnConference Zoom, Skype czy Google Hangouts.

Praca zdalna oznacza, że jesteśmy zmuszeni wystawić naszą prywatną strefę na widok osób z zewnątrz.

Osoby, które zajmują się pracą twórczą, są freelancerami, wiedzą jak stworzyć przyjazną a jednocześnie profesjonalną przestrzeń, wydartą z brzucha mieszkania, odcinającą się na tle bawiących się dzieci, sterty książek i brudnych naczyń. To starzy wyjadacze, który potrafią dobrze prezentować się od pasa w górę w obiektywie kamery internetowej, ale zwykłym śmiertelnikom na początku lekko nie jest.

Zabawną przestrogą jest krążące w sieci nagranie wypowiedzi politologa Roberta E. Kelly’ego dla telewizji BBC . W czasie transmisji dzieci postanowiły sprawdzić, co dobrego słychać u tatusia i bez cienia skrępowania pokazały się na wizji – na takie atrakcje musimy być gotowi.

 

Jakie są rady ekspertów od wystroju wnętrz?

Upraszczaj – to jest przewodnia myśl, nie pozwalaj, żeby przestrzeń została podzielona na części, ma być jedną spójną całością. Im mniej rozpraszaczy, tym więcej skupienia i możliwości koncentracji.

Żadnych schodów z tyłu,  czy ciągów komunikacyjnych, po których przemieszczają się domownicy, to dekoncentruje, rozprasza.

 

Otoczenie jest jak logo firmowe, 

znak naszych umiejętnościach organizacyjnych

Można stworzyć na drugim planie (pierwszym jesteśmy my), małą kompozycję, którą łatwo zmieniać i modyfikować– postawmy konsolowy stół z lampą i kilkoma książkami.

Jeśli rozmawiamy ze swojego ogrodu, użyjmy kwitnące gałęzie jako tła, albo stolik z wazonem, do którego włożymy zielone gałązki krzewu.

Jeśli spotkania są cykliczne, dobrze jest zmieniać i uatrakcyjniać otoczenie, z którym potem będziemy identyfikowani.

Pomyślmy o grze światła i dźwięku  podczas transmisji na żywo, te składniki są bardzo ważne.

Pokój z wykładziną pochłaniającą dźwięk czy też z miękkimi panelami na ścianę, to dla większości pozostaje w sferze marzeń i ideałów. Tak czy inaczej,  musimy zapewnić w miarę duży stopień wyciszenia, choćby przez zamknięcie drzwi czy też okien. 

praca zdalna
Fot.Pixabay

A co ze światłem? Jak powinno być ustawione?

Nie należy siedzieć bezpośrednio pod źródłem światła, to powoduje, że pod naszymi oczami i nosem powstają cienie.  Najlepiej aby światło – lampa lub okno były umieszczone naprzeciwko nas, tak abyśmy byli oświetleni równomiernie, a od ekranu monitora nie będzie wtedy odblasku.  Sprawdzają się okrągłe lampy fluorescencyjne lub LED, które redukują cienie twarzy i ukrywają niedoskonałości w wyglądzie.

Źródło światła, zarówno słonecznego jak i sztucznego, nie powinno być widoczne bezpośrednio w kamerze.  

Dobrana prezentacja wnętrza z którego prowadzimy wideokonferencję podbija szansę na sukces.  Przemyślana aranżacja naszego Home Office zwiększa szanse na uzyskanie pozytywnego feedbacku ze strony rozmówcy. Mamy zwielokrotnioną możliwość na przekazanie idei, i na rozwinięcie dobrej relacji.

Nie musimy ograniczać się do utartej przestrzeni typowo biurowej.  Mając przykładowo przestronną i nowoczesną kuchnię, w której czujemy się zrelaksowani, użyjmy jej jako scenografii do transmisji na żywo –  wspólne biesiadowanie zawsze budziło pozytywne skojarzenia, i ten energetyczny przekaz można wykorzystywać. Owocowe kompozycje mogą być dekoracyjnym elementem w tle.

Przestrzeń zarówno domowa, jak i miejsca pracy ma dawać wsparcie.  

Wszystko zależy też od powagi sytuacji. W trudnych i katastroficznych sytuacjach, tło przestaje mieć znaczenie, bo najważniejsze staje się bezpieczeństwo i ono się liczy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here