Elewacja i jej zastosowanie

Jednym z najważniejszych elementów, które decydują o prezentacji i dobrostanie całego budynku, jest jego elewacja. Inwestorzy często pomijają jej wykończenie w swoich kosztorysach, przedkładając nad nią inne wydatki, które wydają im się pilniejsze w danym momencie, jednak praktyka pokazuje, że jest to spory błąd. Jeśli tylko budżet nam na to pozwala, warto pomyśleć o jak najszybszym wykończeniu elewacji, nie tylko ze względów estetycznych.

Walory estetyczne elewacji

Nie da się ukryć, że estetyka elewacji to pierwszy element, na który zwracamy uwagę, patrząc na jakikolwiek budynek. Powinniśmy pamiętać o tym, że pojęcie elewacji nie obejmuje wyłącznie zewnętrznej ściany budynku, ale również wszelkie dodatkowe elementy, które się na niej znajdują, takie jak gzymsy czy nawisy. Szczególnym rodzajem elewacji jest fasada, czyli frontowa ściana budynku, która zazwyczaj jest najbardziej reprezentacyjna.

Funkcja ochronna elewacji

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że elewacja jest niezbędna nie tylko ze względów estetycznych. Pełni ona również bardzo ważną funkcję ochronną. Zabezpiecza wewnętrzne warstwy murów przed szkodliwym wpływem wilgoci i innych czynników atmosferycznych. W efekcie uniemożliwia rozwój szkodliwych grzybów i pleśni, które mogą zagrażać konstrukcji budynku, a jednocześnie mają bardzo zły wpływ na zdrowie jego mieszkańców.

Funkcja izolacyjna elewacji

Kolejna istotna rola, którą spełnia elewacja to funkcja termoizolacyjna. Odpowiada ona za odprowadzanie pary wodnej z wnętrza budynku, a tym samym utrzymywanie wewnątrz komfortu cieplnego. Warstwy elewacji zapewniają również izolację akustyczną. Dzięki nim wewnątrz budynku jest po prostu ciszej.

Z jakich warstw składa się elewacja?

W związku z tym, że elewacja pełni tak wiele różnorodnych funkcji, musi składać się z kilku warstw, które umożliwiają ich realizację. W najbardziej podstawowych wariancie elewację tworzy sześć warstw:

– klej do styropianu,

– styropian,

– siatka zbrojąca,

– klej zbrojny,

– podkład pod tynk,

– tynk.

Najbardziej wewnętrzną warstwę elewacji stanowi zazwyczaj styropian, przytwierdzony do muru za pomocą specjalnego kleju. Na styropian przy użyciu siatki zbrojącej i kleju zbrojnego nakłada się następnie podkład pod tynk i tynk. Na tynk opcjonalnie można jeszcze nałożyć elementy dekoracyjne, na przykład w postaci farb.

Dlaczego warto starannie wykonać elewację?

Jakość elewacji decyduje o wyglądzie całego budynku, ale również o jego odporności na działanie niekorzystnych czynników i termoizolacyjności. Z tego powodu nie powinno się na niej oszczędzać, stosując najtańsze, niesprawdzone materiały ani wykonywać elewacji w pośpiechu. Takie pozorne oszczędności w dłuższej perspektywie przyniosą nam sporo strat i konieczność dokonywania poprawek, nierzadko bardzo czaso- i pracochłonnych.

Sposób wykończenia i dodanie ewentualnych elementów dekoracyjnych to kwestia indywidualnych upodobań, jednak materiały z pewnością należy wybierać najlepsze, na jakie możemy sobie pozwolić w ramach budżetu, którym dysponujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here