Czy warto założyć rachunek oszczędnościowy

Rachunek oszczędnościowy to oprocentowany rachunek bankowy służący do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Sprawdźmy, czy warto je założyć.

Nie wszyscy wiedzą, że trzymane w skarbonce lub na nieoprocentowanym koncie bankowym oszczędności nie tylko na siebie nie zarabiają, ale także z miesiąca na miesiąc są warte coraz mniej. Jak to możliwe? Przyczyną spadku wartości pieniądza jest inflacja — proces regularnego wzrostu cen w gospodarce. Jeśli ceny produktów i usług regularnie rosną, a pieniądze nie generują zysków, ich wartość spada. W praktyce oznacza to, że jeśli rok temu włożyłeś do skarbonki 2000 zł, dziś wyjmiesz z niej dokładnie taką samą kwotę. Kupisz za nią jednak zdecydowane mniej niż wtedy. Skutecznym sposobem, aby zmotywować się do oszczędzania i ochronić pieniądze przed niekorzystnym wpływem inflacji, może być założenie rachunku oszczędnościowego. Czym jest w praktyce rachunek oszczędnościowy?

Czym jest rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to oprocentowany rachunek bankowy służący do gromadzenia i pomnażania oszczędności. Dzięki oprocentowaniu każda, nawet niewielka zgromadzona na rachunku kwota generuje zysk. Dużą zaletą rachunku oszczędnościowego jest możliwość dokonywania wpłat w dowolnych kwotach oraz w dowolnych odstępach czasu. W zależności od swoich możliwości finansowych możesz więc zasilać rachunek regularnie lub jedynie od czasu do czasu. W przeciwieństwie do lokaty, której konstrukcja przewiduje zamrożenie środków przez całą długość okresu lokacyjnego (wcześniejsze zerwanie lokaty jest możliwe, ale skutkuje utratą wypracowanych zysków), zgromadzone na koncie oszczędnościowym środki są dostępne 24 godziny na dobę. Z powodzeniem możesz wypłacić je zawsze wtedy, kiedy będą potrzebne. Pamiętaj jednak, że wykonanie przelewu na rachunek osobisty może kosztować Cię nawet kilkanaście złotych. Większość banków umożliwia bowiem wykonanie jednego darmowego transferu miesięcznie, za kolejne pobierając dodatkowe opłaty. Jeśli nie będziesz o tym wiedział, koszty przelewów szybko zjedzą wypracowane zyski, a nawet część kapitału. Jeśli chcesz mieć pełną swobodę przelewania środków, wybierając rachunek oszczędnościowy, znajdź bank, który umożliwia wykonanie dowolnej liczby przelewów w miesiącu bez dodatkowych kosztów.

Rachunki oszczędnościowe — dlaczego warto je założyć?

Oto 5 powodów, dlaczego warto założyć rachunek oszczędnościowy.

Wyższe oprocentowanie rachunków oszczędnościowych

Na skutek wzrostu stóp procentowych w górę poszybowały nie tylko koszty kredytów z oprocentowaniem zmiennym, ale również oprocentowanie rachunków oszczędnościowych. Jeśli od dawna nosisz się z zamiarem założenia rachunku oszczędnościowego, to najlepszy moment, aby wreszcie to zrobić.

Ochrona pieniędzy przed inflacją

Umieszczenie kapitału na oprocentowanym rachunku bankowym to jeden z najlepszych, bezpiecznych sposobów na ochronę pieniędzy przed zgubnym wpływem inflacji.

Zyski bez wysiłku

Aby Twoje pieniądze wygenerowały zysk, musisz tylko założyć rachunek oszczędnościowy, a następnie przelać na nie oszczędności. Kapitał będzie sam na siebie zarabiał, nawet wtedy, kiedy Ty odpoczywasz.

Zwiększenie motywacji do oszczędzania

Założenie rachunku oszczędnościowego to świetny sposób na zwiększenie (i utrzymanie) motywacji do oszczędzania na wymarzony cel: wakacje w tropikach, kupno nowego auta czy zgromadzenie wkładu własnego do wymarzonego mieszkania.

Zbudowanie pozytywnych nawyków w zakresie zarządzania finansami

Rozpoczęcie oszczędzania i korzystanie z rachunku oszczędnościowego pomoże Ci zbudować pozytywne nawyki w zakresie zarządzania domowym budżetem. Bardzo prawdopodobne jest, że zaczniesz analizować swoje wydatki, robić zakupy w bardziej przemyślany sposób i regularnie odkładać nawet niewielkie kwoty.

Rachunek oszczędnościowy to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dopiero rozpoczynają oszczędzanie: chcą zbudować poduszkę finansową lub zgromadzić środki na realizację marzeń. Dostosowane do potrzeb i oczekiwań przyniesie odczuwalne dla portfela oszczędności i pomoże zbudować pozytywne nawyki finansowe.

Źródło:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-czy-warto-zakladac-konto-oszczednosciowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here