Do niedawna skojarzenia ze Świętem Kobiet wiązały się ze sztampą nudnego dnia z goździkiem i paczką rajstop w tle w czasach PRL.
Obecnie Święto wróciło do łask, w odmienionej i sympatyczniejszej formule, bez ideologicznych naleciałości.

Tulipany zamiast goździków
– kwiatowy zawrót głowy z okazji Dnia Kobiet
Z roku na rok oferta spędzania Dnia Kobiet staje się coraz ciekawsza i urozmaicona. Od kina na obcasach, koncertów, spektakli, pokazów mody, porad wizażystów czy dietetyków, po bezpłatne badania lekarskie lub oferty Spa.
Kwiaciarnie przeżywają prawdziwe oblężenie, tulipany, róże i storczyki – to najczęściej kupowane kwiaty. Niekupienie bukietu kwiatów partnerce, jest już prawdziwym faux pas.
Może Święto jeszcze nie dorównuje gorączce i entuzjazmowi Walentynek, czy bardziej oczywistemu w swojej wymowie Dniu Matki, ale też z dobrym skutkiem nakręca przychody w handlu czy usługach.
Jest kolejnym momentem w roku, który stwarza okazje, aby spędzić go w inny sposób niż zazwyczaj. Obdarowanie małym prezentem, czy wspólny relaks i wypad na weekend, wchodzą w marcową tradycję.
Dowiedzmy się coś więcej na temat pochodzenia i ewolucji obchodów Święta Kobiet.
Międzynarodowy Dzień Kobiet
– zanurzenie w historii
Niektórzy z autorów dopatrują się, że obchodzone w pierwszym tygodniu marca, w starożytnym Rzymie Matronalia (święto płodności i macierzyństwa, czas składnia ofiar bogini Junonie), mogły stać się archetypem Dnia Kobiet.
Geneza Międzynarodowego Dnia Kobiet wiąże się z ruchami robotniczymi w Ameryce Północnej i w Europie. Strajk kobiet w nowojorskiej fabryce bawełny w 1857r, domagających się krótszego dnia pracy, i równouprawnienia płacowego z mężczyznami, stał się według niektórych źródeł, przyczynkiem do późniejszych obchodów Dnia Kobiet, upamiętniając tym samym walkę kobiet o lepszy byt.
Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych, w 1909roku. Przyczyniła się do tego Socjalistyczna Partia Ameryki, która dzień 28 lutego wyznaczyła, jako datę upamiętnienia strajku pracowników przemysłu odzieżowego w 1908 r. w Nowym Jorku, protestujących przeciwko złym warunkom pracy.
W 1910 r. miała miejsce konferencja w Kopenhadze, podczas której Międzynarodówka Socjalistyczna ustanowiła Dzień Kobiet. Od tego wydarzenia obchody Dnia Kobiet przybrały charakter międzynarodowy, niosąc przesłanie rozpowszechnienia idei praw kobiet oraz wspierania praw wyborczych dla kobiet. Nie ustalono dokładnej daty obchodów.
W kolejnym roku, w Danii, Austrii, Szwajcarii i w Niemczech, podczas obchodów Dnia Kobiet, domagano się zaprzestania dyskryminacji kobiet w miejscach pracy oraz wysunięto żądania o prawa kobiet do pracy i szkoleń zawodowych, głosowania i obejmowania stanowisk publicznych. Był to 19 marca, dzień upamiętniający wydarzenia z 1848 r., w którym w obietnicy króla Prus dotyczącej przeprowadzenia reform, było m.in. przyznanie praw wyborczych kobietom.
W Rosji, w latach 1913-14, strajki kobiet łączyły się z nastrojami antywojennymi. Demonstracje na rzecz solidaryzacji z ruchem kobiet i jednocześnie przeciwko działaniom wojennym, miały miejsce 8 marca. Ponownie kobiety zastrajkowały w 1917r., w Sankt Petersburgu. Po abdykacji cara, rząd tymczasowy ogłosił przyznanie kobietom praw wyborczych. Po zakończeniu rewolucji październikowej, Lenin ustanowił 8 marca świętem państwowym Rosji. W 1965r, Dzień Kobiet stał się w ówczesnym ZSRR dniem wolnym od pracy „w celu upamiętnienia zasług kobiet w budowie komunizmu, w obronie ojczyzny podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej..”
Pierwszym międzynarodowym dokumentem stwierdzającym równość kobiet i mężczyzn jest Karta Narodów Zjednoczonych, podpisana w 1945r. Rok 1975 ONZ ogłosiło Międzynarodowym Rokiem Kobiet. W 1977r. Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję, wedle, której Dzień Praw Kobiet i Pokoju na Świecie, mógł być obchodzony w dowolnie wybranym przez Państwa Członkowskie dniu, zgodnie z tradycją każdego kraju.
Uznano rolę kobiet w rozwoju społecznym i w procesach pokojowych, zaapelowano o zakończenie dyskryminacji kobiet, i o udzielanie kobietom takiego wsparcia, by mogły na równych prawach brać udział w życiu społeczno-politycznym.
ONZ przyczyniło się do rozpowszechnienia ruchu kobiet na świecie, a poprzez realizację programów i strategii, do coraz większej samoświadomości kobiet.

Święto Kobiet to czas podsumowań i refleksji nad kształtowaniem się roli kobiety na przestrzeni czasu, nad koniecznością podwyższania statusu społecznego kobiet w społeczeństwach, gdzie prawa kobiet nie są respektowane, a także czas przypomnienia sobie i innym, ile składników zawiera w sobie znaczenie słowa kobiecość.