Białko serwatkowe

Koncentrat białek serwatkowych (WPC) w proszku jest z pewnością najpopularniejszą formy suplementu będącego źródłem protein. Czy wybór serwatki jako „białka w proszku„, mimo że znacznie tańszy, będzie optymalny?

Czym jest odżywka wysokobiałkowa i jaka jest jej rola?

Odżywka wysokobiałkowa to produkt będący źródłem, jak sama nazwa wskazuje, białka. Niezależnie od tego czy myślimy o odżywkach serwatkowych (whey protein) – izolacie, koncentracie czy hydrolizacie, kazeinie, o białkach jaj, wołowych, czy białku sojowym – głównym zadaniem odżywek białkowych będzie wzbogacenie naszego codziennego jadłospisu w proteiny. Zastosowanie znajduje głównie u sportowców, choć nie tylko. Osoby rekreacyjnie uprawiające sport również mogą stosować proteiny w proszku dla urozmaicenia diety lub przygotowywania tzw. „fit-deserów”.

Czym jest serwatka mleczna i co różni ją od koncentratu białka serwatkowego?

Serwatka mleczna jest produktem zgoła innym aniżeli koncentrat czy izolat. Serwatka nie jest w sumie niczym innym jak odpadem mleczarskim powstałym w procesie produkcji serów różnego typu – słodka po produkcji serów dojrzewających, kwaśna po produkcji serów twarogowych. W przemyśle spożywczym czasem używa się jej jako zamiennika mleka w proszku, choć i do tego jej stosunkowo daleko.

Zawartość protein w serwatce jest niewielka w porównaniu z odżywką białkową. Płynna serwatka zawiera najczęściej poniżej 1% protein, wersja sproszkowana ok 10-15%, a odżywki, których bazę tworzy białko serwatkowe – powyżej 70% (a niejednokrotnie powyżej 80%).

Innym elementem różnicującym jest zawartość poszczególnych aminokwasów – skoro procentowa zawartość białka jest parokrotnie niższa, podobnie rzecz ma się z cegiełkami je budującymi, a więc aminokwasami.

Element zauważalny to także różnica w cenie. Serwatkę w proszku można kupić nawet w cenie poniżej 10zł/kg w przypadku koncentratu białek lub, tym bardziej, izolatu – cena jest zwykle parokrotnie wyższa.

Jak wybrać dobrą odżywkę białkową?

Przede wszystkim nie kupuj serwatki:) Ten produkt pozostaw przedstawicielom przemysłu spożywczego, a sięgając po wsparcie diety sportowca warto wybierać suplementy im dedykowane – ich jakość, strawność, czystość i wchłanialność powinny być na odpowiednim poziomie.

odżywka białkowa

Przeszukując półki sklepów skupiaj się nie tylko na cenie i kolorowej etykiecie, ale także na tabeli wartości odżywczej – sprawdź sugerowany rozmiar porcji i zawartość białka w miarce odżywki – warto być świadomym konsumentem i w cenie dobrego WPC czy WPI nie kupić bulka czy gainera.

Kolejnym krokiem jest analiza składu – źródło białka ma niebagatelne znaczenie. Celując w to pochodzenia zwierzęcego nie chcesz chyba kupić suplementu opartego o pszeniczne, sojowe czy grochu, nieprawdaż? Inaczej ma się sytuacja gdy kupujecie taki produkt zamierzenie – powinien on być jednak odpowiednio tańszy, gdyż surowce roślinne są zwyczajnie mniej kosztowne.

Ostatnim, choć nie mniej istotnym aspektem jest indywidualny dobór produktu do wymagań i preferencji. Ważne byście wybrali ulubiony smak odżywki – by jej spożywanie/dodatek do posiłku sprawiały przyjemność. Oczywiście – możecie porwać się na zakup produktu o smaku neutralnym (bezsmakowego), kiedy to możecie indywidualnie modulować dodatkami (owoce, słodzik, kakao, cynamon, inne dodatki i przyprawy), jednocześnie ograniczając ilość dodatków do żywności spożywanych wraz z odżywką.

Podsumowanie

Pomiędzy suplementem wysokobiałkowym, a serwatką mleczną (mleczarską) różnice są diametralne – pierwszy to specjalistyczny dodatek dietetyczny dedykowany atletom, drugi – odpad w produkcji serów, który znalazł zastosowanie w produkcji żywności, jednak w suplementacji – nie powinien mieć swojego miejsca.

Smak i zapach, konsystencja, rozmiar i rodzaj opakowania, cena – mimo iż istotne, nie powinny jednak być głównym determinantem zakupu odżywki. Pamiętaj – podstawą powinien być dobry skład i dobór produktu do potrzeb.