monter

Czasami narzędzia to za mało, aby coś skonstruować, czy zreperować. Na nic zda się nowa wiertarka, jeśli nie wyposażymy się w artykuły metalowe, z których pomocą można scalać, łączyć, czy budować. Zobacz, co naszym zdaniem powinno koniecznie znaleźć się w przydomowym warsztacie.

Artykuły metalowe, które warto mieć

Chociaż artykuły metalowe to zazwyczaj drobne elementy, to wiele znaczą w kontekście wszelkich prac konstrukcyjnych. Czy mamy w planach skręcanie mebli, budowę altany, czy stworzenie stelaża z aluminiowych profili, pod ręką powinniśmy mieć zawsze wkręty. W połączeniu ze wkrętarką – potrafią bowiem zdziałać cuda – nie bez parady nazywa się je bowiem gadżetami to szybkiego montażu. Choć wkręty nie są niczym skomplikowanym – składają się na nie gwintowany trzon i łeb – dzięki swojej budowie znacznie ułatwiają pracę. Obok najbardziej uniwersalnych krzyżowych, spotkać można także wkręty proste, imbusowe (sześciokątne) lub tzw. torxy (z łbem w kształcie gwiazdki). Przed rozpoczęciem montażu warto sprawdzić, do jakiego materiału są przeznaczone – jedne nadają się do drewna, inne lepiej sprawdzą się przy aluminium. To jedne z elementów, które potrafią znieść każde obciążenie (występują w różnych rozmiarach i długościach), dlatego znajdą zastosowanie zarówno w budynkach, jak i poza nimi – jednak wtedy lepiej sięgnąć po odmiany malowane proszkowo np. na czarno, żeby nie zmieniały koloru pod wpływem promieni słonecznych, czy wilgoci.

Każdy, kto choć raz pracował z drewnem, wie, że gwoździe bywają niezbędne. Podobnie jak inne artykuły metalowe, takie jak https://www.bricomarche.pl/narzedzia-i-akcesoria/artykuly-metalowe mogą się jednak od siebie różnić budową oraz przypisaną funkcją. Zdecydowana większość gwoździ to zakończony łebkiem trzpień, który jednak może mieć różny rozmiar, czy skład. Wyróżnić można gwoździe całkowicie gładkie, ale także walcowane, o główkach płaskich lub zaokrąglonych – mają one różne zastosowania i przeznaczenia.

Inne artykuły metalowe, które mogą się przydać

Obok produktów takich jak wkręty i gwoździe, niezwykle ważną rolę odgrywa także grupa podkładek i nakrętek. To artykuły metalowe, które zabezpieczają przed poluzowaniem się śrub, dlatego nie należy pomijać ich w trakcie budowy. Dla poprawy stabilności (np. podczas łączenia kantówek) dobrze jest sięgnąć po łączniki i kątowniki. To nieduże blaszki, które znacząco poprawiają trwałość każdej konstrukcji, dlatego, gdy chcemy być pewni wytrzymałości – używajmy ich do prac montażowych.

Jeśli planujemy budowę elementów ruchomych, takich jak zamykana szafka, czy schowek na narzędzia, warto pod ręką mieć także zawiasy. Dzięki nim przygotowanie drzwi będzie dziecinnie proste, a my będziemy mogli cieszyć się wykonaniem hand made.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here